Siirt’te 6 ayda 250 kişiye soruşturma

1
587 kez

SİİRT (DİHA) – Kentteki hak ihlalleri raporunu açıklayan İHD Siirt Şubesi, son 6 ayda yaklaşık 250 kişiye soruşturma açıldığını ve açılan davalarda birçok kişiye haksız cezalar verildiğini kaydetti.

İHD Siirt Şubesi, başlatılan savaş konseptinden bu yana Siirt’te yaşanan hak ihlallerine ilişkin dernek binası önünde açıklama yaptı. HDP Siirt Milletvekili Kadri Yıldırım, HDP ve DBP yöneticilerinin yanı sıra çok sayıda kişinin katıldığı açıklamada, “Çocuklar siviller ölmesin ormanlar yakılmasın, haber siteleri kapanmasın silahlar sussun. Barış hemen şimdi” yazılı pankart açıldı. 92 yıllık Cumhuriyet tarihinin 41 yılının olağanüstü rejim koşullarında geçtiğine ve son dönemde de bu uygulamaların arttığına dikkat çeken İHD Siirt Şube Başkanı Zana Aksu, “21 Temmuz’dan bu yana 50 civarında sivil, 121 polis, asker ve korucu ile 61 HPG/PKK militanı yaşamını yitirdi. Ayrıca çoğu zaman net olmayan ithamlarla yaygın gözaltı operasyonları gerçekleştirildi. Gözaltına kötü muamele vakalarıyla bazı sanıkların gözetim altındayken sağlık hizmeti alamadığı da bildirilmiştir. Siirt’te yapılan tüm baskınlarda polisler evlerin kapıları kırarak ayakkabıları ile giriliyor ev sakinlerine hakaret edip, darp edilmiştir. Siirt’te yaşları 12 olan 2 çocuğa PKK militanlarının cenazelerini gösterip ‘Sizi de bunlar gibi öldürürüz’ tehditleri savruluyor. Tüm bunlar insan hakları hukuku bakımından kabul edilemez ve suçtur” şeklinde konuştu.

‘Hükümet insani değerlerini kaybetmiştir’

Devletin HPG gerillalarının cenazelerine saldırılması, bedenlerinin teşhir edilmesi, mezarlıklarının yakılıp yıkılmasının kabul edilir bir şey olmadığını belirten Aksu, bu durumun savaş hukukuna aykırı olduğunu belirtti. Aksu, “Toplum olarak bu yaşananı kabul etmiyoruz, bir cenazeye, bir mezara, ibadet yerlerine saldıracak kadar hırçınlaşmış, kendini iktidar hırsına kaptırmış zihniyet halklar ve inançlar nezdinde kabulü yoktur. Eğer ibadethaneler tankla, askeri güçle yıkıyorsa, artık bu hükümet insani değerlerini kaybetmiştir demektir” dedi.

‘Siirt’te 6 ayda 250 kişiye soruşturma açıldı’

Aksu, “Son 6 ay içerisinde Siirt’ten toplantı ve yürüyüşlere katıldığından dolayı yaklaşık 250 kişiye politik nedenlerle soruşturmalar açılmış, yine açılan davalarda kişilere çeşitli ve haksız cezalar verilmiştir. Demokratik yaşamın öngörüsüne dayanan bireysel düşünme ve ifade olanaklarının yaratılması devlet sorumluluğunda bir durum iken, bireysel çabaların bir tehdit olarak algılanması ve cezalandırılması, ne demokrasi ile ne de özgürlüklerle bağdaşmadığını hatırlatmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

Son günlerde basına yönelik uygulanan baskılara da değinen Aksu, DİHA’nın da aralarında bulunduğu basın kurumlarının internet sayfalarına erişimin engellendiğini aktardı.

‘Hükümeti şiddeti durdurmaya çağırıyoruz’

Hak ihlallerinden kaygı duyduklarını belirten Aksu, çatışmalı ortamdan kaynaklı yaşanan ölümlerden üzüntü duyduklarını ifade ederek, “90’lı yılların çatışmalı hallerini ve bundan kaynaklı oluşan yaşam hakkı ihlallerini yeniden gündemimize getiren savaşın taraflarına yüksek sesle haykırıyoruz. Çift taraflı silahların susmasını talep ediyor, Türkiye halklarının geleceği için müzakerelerin tekrardan başlatılması çağrısı yapıyoruz” dedi.

1 YORUM

  1. zana efendi ak partiye laf atacağına arkana bak ta arkanda kaç kişi kalmış ona bak… gülmemek elde değil. seninkisi dinime küfreden müslüman olsa hikayesi. senin hikayen bitti artık kimse sana ve ideolojine inanmıyor. insan hakları başkanı 🙂

CEVAP VER