Siirt HDP, Milletvekili Adaylarını Tanıttı

0
1.646 kez

HDP, Siirt’te 1 Kasım seçimlerinin startını düzenlediği aday tanıtım toplantısı ile verdi. Kızlar Tepe’sinde düzenlenen toplantıya, HDP Siirt Milletvekili ve adayı Kadri Yıldırım, HDP Siirt Milletvekili adayları Besime Konca, Fatih Dalgalı, HDP, DBP il eşbaşkanları, Siirt Belediye eşbaşkanlarının yanı sıra çok sayıda yurttaş katıldı.

Toplantıda konuşan HDP Siirt Milletvekili Prof. Dr. Kadri Yıldırım, Siirt’i temsil etmek üzere burada bulunduklarını kaydederek, “O yüzden diyorumki hepimiz Siirtliyiz ve Siirt’i birlikte yönetmeliyiz. Son günlerde özellikle geniş tutuklama ve baskılara neden olan özyönetim ifadesinin altını çizmekte yarar var. Özyönetim, hakların bir birinden ayrılması, parçalanması, bölünmesi değil, tam tersine halkaların bütünleşip birleşmesini öngörüyor. Siirt üzerinden hareket edecek olarsak, Siirt Belediye eşbaşkanlarımızı nasıl ki Siirtliler kendi özgür iradesi ile seçtiyse biz diyoruzki Siirt’teki valiyi de Siirtliler seçsin, Eruh, Pervari, Kurtalan ve Baykan’daki kaymakamı da bu ilçelerimizin sakinleri kendi özgür iradeleri ile seçsin. Bundan korkulacak bir şey yok. Bunda endişe edilecek bir şey yok. Yani Siirtlinin kendi valisini kendi özgür iradesi ile oyları ile seçmesi kadar doğal bir şey yok. Yani bundan korkmayalım, endişe duymayalım” dedi.

Ardından konuşan HDP Siirt Milletvekili Adayı Besime Konca, “Bu seçimlerde burada sadece partileri yarıştırmak, sadece adayları yarıştırmak olmadığını düşünüyorum. Bunu yapacağız, formalite, işleyiş olarak bu bize dayatılıyor. Ancak 1 Kasım seçimlerini Cumhuriyet tarihinin gerçekliğini, Cumhuriyete tarihin sürecini bir bütün olarak bir noktaya getirecek bir seçim olarak düşünüyorum. Özellikle 24 Anayasası’na cevap olabilecek bir seçim olarak düşünüyorum” dedi.

Siirtli olmanın kendisi açısından çok önemli olduğunu ifade eden HDP Siirt Milletvekili Fatih Dalgalı, “Siirt’in kozmopolit yapısı içinde olmak, HDP’nin bütün renklerini taşımak gibidir. Biz kavramının tam anlamıyla yansıtıldığı bir kent olan Siirt, çok kültürlülüğü ve çok renkliliği olan bir kenttir. Kentimiz bu özelliği ile her zaman beni cezp etmiştir. Hakların burada kardeşçe yaşaması anlamlıdır. Bu kardeşliğin barış içerisinde ve demokratik bir şekilde özgür yarınlara taşınması için elimden gelini yapacağım” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından toplantı sona erdi.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER