1 Kasım’da daha iyi bir ders verin, onları barış altında bırakın

0
984 kez

İSTANBUL (DİHA) – Sultanbeyli’de halkla buluşan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a “Milletin yakasından düş diye halk seni Cumhurbaşkanı yaptı ama yine milletin yakasından düşmedin” diye seslenerek, “Bir siyasetçi ki koltuğunu korumak için ülkesini ateşe vermişse o siyasetçiden korkulur. Artık, gözünü kan bürümüş. Ve buna 7 Haziran’da verdiğimiz ders yetmemiş. O yüzden sizden 1 Kasım’da daha iyi bir ders vermenizi istiyorum. Halk senin kölen değil, senin önünde diz çökmez demek için 1 Kasım’da bir kez daha ders verin. Onları baraj altında bırakın demiyorum. Onlar gibi ucuz konuşmayacağız. Onları, barış altında bırakın” dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, seçim çalışmaları kapsamında İstanbul’un birinci bölge milletvekilleri adaylarının tanıtmak üzere, Sultanbeyli Meydanı’nda halkla bir araya geldi. Halk buluşmasının mitinge dönüştüğü ve yüzlerce kişinin katıldığı mitingde sık sık, “Biji Serok Apo”, “İnadına barış, inadına HDP” sloganları atıldı, HDP’nin seçim müzikleri çalındı. Kadınlar taktıkları sarı, kırmızı, yeşil fularlarıyla alana renk katarken, Suruç’ta yaşamını yitirenlerin posterleri de taşındı. Açılış konuşmasının ardından başlayan mitingde, HDP Sultanbeyli İlçe eşbaşkanları Kifayet Yılmaz ve Rüstem Kandilci, alandakileri selamlayarak kısa konuşmalar yaptı. Kitleye dönerek, “Tüm baskı ve şiddete rağmen hoş geldiniz” diyen Yılmaz, “7 Haziran’daki başarımızı hazmedemeyenlere 1 Kasım’da iki katını göstereceğiz” dedi.

HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Cesim Soylu’nun da konuşmasının ardından HDP İstanbul birinci bölge milletvekili adayları tanıtıldı. Aday tanıtımı esnasında konuşan HDP İstanbul Milletvekili adayı Serpil Kemalbay, “Erdoğan saldırıyor. Çünkü, onu başkan yaptırmadık. Yakıyor, yıkıyor ama asla bizi yıldıramıyor” diyerek, HDP’nin direniş bayrağı olduğu için yıkamadığını söyledi. Kürdistan’da direnenlere selam gönderen Kemalbay, “Erdoğan’ın diktatörlüğünü tarihin çöp sepetlerine bizler atacağız” dedi.

‘Canımız yansa da biz barış taraftarıyız’

Kemalbay’ın ardından HDP İstanbul Milletvekili ve aynı zamanda birinci bölge milletvekili adayı Hüda Kaya, 7 Haziran’dan bu yana Türkiye’yi 3 buçuk aydır nasıl bir kaos ortamına soktuklarını Türkiye halkı gördü. Sık sık, “Katil Erdoğan” sloganlarıyla konuşması kesilen Kaya, Kürdistan’da AKP’nin başlattığı savaşı hatırlatarak, “Hiç mi savaş ahlakınız yok?” diye sordu. “Kendi oluşturduğunuz cehennemden ilk önce kendi çocuklarınızı kaçırtıyorsunuz” diyen Kaya, bugünlerin geçeceğini ve halktan çalınanları geri alacaklarını söyledi. “Canımız yansa da biz barış taraftarıyız. Dün olduğu gibi bugün de yine barış için direneceğiz. Yani, bizler ezilenlerin yeryüzünde önderler yapmak isteriz. Yani; tarihte nasıl ki firavunların saltanatı ezilenlerin direnişiyle yerle bir olduysa biz de barışın saltanatını kuracağız” diyerek konuşmasına devam eden Kaya, HDP’nin sesinin kesilmeye çalışılmasına rağmen kararlılıkla umudun, barışın temsili olacağını dile getirdi.

Demirtaş: Düşünün ki bir parti meydan meydan barış anlatmış

Kaya’nın arından alkış ve sloganlar eşliğinde HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş konuşmasına yapmak üzere halkı selamladı. Alandakilere teşekkür ederek konuşmasına başlayan Demirtaş, yakın bir zaman önce de aynı meydanda olduğunu ve Türkiye’ye “Üzerimizde ne kadar baskı olursa olsun, savunduğumuz hiçbir şeyden vazgeçmeyeceğiz” diye söz verdiklerini belirterek, “Biz aynı yerdeyiz. Aynı şeyi söylüyoruz. O gün de inadına barış diyorduk bugün de söylüyoruz” dedi. 7 Haziran seçim sürecinde ve sonrasında HDP’ye yönelik saldırıların olduğunu hatırlatan Demirtaş, “Düşünün ki bir parti barış anlatmış meydan meydan. Ama bir hata yaptık ve yüzde 13 oy aldık. Beyefendiyi koltuğundan ettik” dedi.

‘Kimse bize tek dil ve tek milleti dayatamaz’

“Kimse bize tek dili dayatamaz, kimse bize tek milleti dayatamaz. Teklik yaradana mahsustur” diyerek konuşmasına devam eden Demirtaş, bunu kabul etmedikleri için yeniden seçim yapıldığına dikkat çekti. Demirtaş, “Biz seçimden korkmuyoruz. Her ay seçimde yapsan biz hazırız. Korkumuz yok. Ama ülkenin seçimden önce huzura ihtiyacı var. Hala ülkede sırf sen kendi diktatörlüğünü kurasın diye gencecik evlatlar toprağa düşüyor. Yazık değil mi ateş düşen her eve. Vicdanı olan herkes düşünsün biraz. Kürt, bölücü değilim diyor. Vatan bölünme tehdidi altında değil. Peki sen niye savaş çıkarttın? Bunu bizden önce Türk toplumunun sorması lazım. Sen niye ülkemizde savaş çıkardın? Sen barışa bu kadar yaklaştığımız yerden neden kaçtın? Bunu Türk halkının sorması lazım” diye konuştu.

‘Buzdolabına koyduğun süreç canlara mal oluyor!’

“Buzdolabında koyduğun süreç canlara mal oluyor” diyen Demirtaş, tüm bunların nedeni olarak da HDP’nin baraj altında kalması için yapıldığını söyledi. Türkiye’nin tamamının kendilerine oy vermesini istemediklerini ancak, HDP’ye oy vermeyenlerin ellerine vicdanlarına koyması gerektiğini dile getiren Demirtaş, “HDP olmazsa barış diyen bir parti kalmadı. Bu yüzden HDP, Türkiye’nin tek şansıdır. Oy için evlatlarımızı gözünü kırpmadan ölüme gönderenler var. Bir de gece gündüz sokaklarda meydanlarda barış için mücadele edenleri düşünün. 1 Kasım, ya savaşanların ya da barış isteyenlerin olacak” dedi.

‘Koltuğunu korumak için ülkeyi ateşe verenden korkulur’

Siyasi rekabette yarıştan kaçmadıklarını söyleyen Demirtaş, şunları söyledi: “Bir siyasetçi ki koltuğunu korumak için ülkesini ateşe vermişse o siyasetçiden korkulur. Artık, gözünü kan bürümüş. Ve buna 7 Haziran’da verdiğimiz ders yetmemiş. O yüzden sizden 1 Kasım’da daha iyi bir ders vermenizi istiyorum. Halk, senin kölen değil, senin önünde diz çökmez demek için 1 Kasım’da bir kez daha ders verin. Onları baraj altında demiyorum. Onlar gibi ucuz konuşmayacağız. Onları, barış altında bırakın. Biz, 7 Haziran’da öz gücümüze güvendik. Devletin hazinesini soymadık. Biz 7 Haziran akşamı bu seçimi kabul etmeyeceğini biliyorduk. Kendisi envai çeşit fırıldaklarla HDP’yi itibarsızlaştırmak istedi. Eğer kendine bu kadar güveniyorsan neden demokratik bir seçimden korktun neden savaşa sarıldın. Artık, Cumhurbaşkanı oldun, bu milletin yakasından düş” şeklinde konuştu.

‘Cumhurbaşkanı fesat yuvası haline gelmiş’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a “Milletin yakasından düş diye halk seni Cumhurbaşkanı yaptı ama yine milletin yakasından düşmedin” diye seslenen Demirtaş, “AKP Genel Başkanıyken yine aynısını yapıyor. İnanın ki her konuşması öfke ve kin dolu. Ülkenin Cumhurbaşkanı olmuş ama fesat yuvası haline gelmiş. Küçük çocuklar o TV’ye çıktığında korkuyorlar. Aman küçük çocuklara izlettirmeyin. Büyükler olarak siz de izlemeyin. O kadar tehdidi dinlemek zorunda değilsiniz” ifadelerini kullandı.

‘Türkiye toplumu barış istiyor’

Erdoğan’a “Kimse, bu ülkeden kan dökülsün istemiyor. Ama sen cumhurun başkanı olarak halkın barış isteğine savaşla karşılık verdin” diyen Demirtaş, kitleye, “Daha güçlü bir şekilde barışı haykırırsanız barış gelir bu ülkeye. Bu, sokaklara saldıkları mafya bozuntularına bakmayın. Türkiye toplumu barış istiyor” dedi. Demirtaş, son olarak, 1 Kasım’da Türkiye’nin daha güçlü bir HDP göreceğini söyleyerek, halka, HDP’yi güçlendirecek bir sandık çalışması yapma çağrısında bulundu.

Miting, çekilen halaylarla son buldu.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER