Görgü tanıkları: Çatışma yoktu, gençleri infaz ettiler

0
1.333 kez

DİYARBAKIR (DİHA) – Bismil’de dün ilan edilen sokağa çıkma yasağının ardından 4 gencin bir evin odunluğunda sağ yakalanıp infaz edildiği görgü tanıklarının anlatımları doğruladı. Olaydan önce 4 gençle birlikte olduğunu belirten görgü tanığı, polislerin sokağa girmesi ile kaçtıklarını ve 4 gencin sığındığı evde mahsur kaldığını belirterek, “Gençlerin orada olduklarını fark ettikleri anda panzerleri kapıya dayadılar. Hiçbir şekilde çatışma yaşanmadı. Gençlerin esir düştüğünü fark ettik. Bağırma sesleri geliyordu ve ardından gençler infaz edildi” dedi. Bir başka görgü tanığı ise, “Onları sağ yakaladılar. Çığlık sesleri, bağrışma sesleri geliyordu. Bağrışma seslerinden sonra polislerin slogan seslerini duydum” dedi.

Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde, dün 4 mahallede ilan edilen sokağa çıkma yasağı sonrası halka yönelik saldırılarda bulunan polis ve özel harekat timlerinin saldırıları üzerine sığındıkları bir evin odunluğunda infaz edildikleri beyanları görgü tanıklarının anlatımları doğruluyor. Rojava Mahallesi’nde 4 gencin infaz edildiği ana tanıklık eden görgü tanıkları, yaşananları DİHA’ya anlattı. Rojava Mahallesi’nde ikamet eden, olaydan önce de 4 gençle beraber olduğunu ifade eden ve ismini vermeyen görgü tanığı, infaz edilen gençlerle mahalle meydanında birlikte oturup sohbet ettiğini belirtti.

Ulutürk İlköğretim Okulu tarafından birden zırhlı araçlarla polis ve özel hareket timlerinin geldiğini gördüklerini dile getiren görgü tanığı, polisleri görünce geçlerle kaçışıp ara sokaklara girdiklerini söyledi. Görgü tanığı, şöyle devam etti: “Ara sokakta birbirimizden kopunca, gençler o eve girdiler. Biz de evin karşısında bulunan bir inşaata çıktık. Gençlere seslendik yanımıza gelin diye ancak gençler korkmuş olmalıki gelemediler. Biz bir kez daha bağırıp gelin dedik. Gençler tam kafalarını çıkarıp yanımıza gelmeye çalıştığı sırada polisleri görünce kendilerini dışarı atamadılar. Gençler evde mahsur kaldı. Polisler etrafa küfürler savuruyordu. ‘Gelin size bir şey yapmayız. Hadi gelin’ deyip tehditlerde bulunuyorlardı.”

‘Çatışma yaşanmadı gençler mahsur kaldı’

Sokakta bulunan özel hareket timleri ve zırhlı araçlardan yaklaşık 25 dakika sonra ateş açılmaya başlandığını ifade eden görgü tanığı, panzerler ve özel hareket timlerinin evin etrafını sarınca işin koptuğunu hissettiklerini kaydetti.

İnşaatın yüksek bir odasında yaşananlara tanık olduklarını vurgulayan görgü tanığı, olayın üzerinden 25 dakika geçmesine rağmen özel hareket timlerinin gençleri bulamadığı ve ardından da evin etrafını ablukaya aldığını aktardı. Görgü tanığı, “Gençlerin orada olduklarını fark ettikleri anda panzerleri kapıya dayadılar. Havaya kurşunların sıkıldığını gördük. Hiçbir şekilde çatışma yaşanmadı. Gençlerin esir düştüğünü fark ettik. Bağırma sesleri geliyordu. Gençler infaz edildi. Özel hareket timlerinden küfür, hakaret sesleri bize geliyordu” dedi.

‘Gençler infaz edildi’

Gençlerin sesleri gelince işkence gördüklerini anladıklarını ifade eden görgü tanığı, “İnfaz ettikten sonra gençleri ambar da gördük. Cenazeleri üst üste atmışlardı. İnfazların ardından olay yerine bir zırhlı araç, savcı aracı ve ambulans geldi. Savcının ayrılması sonrasında gençleri de topluca hastaneye götürdüklerini gördük” dedi.

Polislerin gitmesinin ardından olay yerine gittiklerini ve yaşanan vahşeti gözleriyle gördüklerini ifade eden görgü tanığı, “İnsanlık dışı uygulamalar yapılmıştı. Odunluğa gittiğimiz zaman insanlığın koptuğu son noktaydı. Kapıyı açtığımızda kafatasları, kemik parçaları, beyin ve bağırsaklar yerdeydi” dedi.

‘Hepsi bu mahallenin çocuklarıydı’

Olaydan önce birlikte olduklarını hatırlatan görgü tanığı, “Sabah da gençlerin katledildiği evin bahçesinde beraber kahvaltı yaptık. Hepsini bire bir tanıyoruz. Hepimiz bu mahallenin çocuklarıydık” diye belirti.

‘Sağ yakalayıp infaz ettikten sonra gülüştüler’

Olayın yaşandığı evin yanındaki evde oturan görgü tanığı olan kadın ise, olayın yaşandığı sırada evde tek başına oturduğu sırada polislerin panzerle evinin bahçesine girdiğini aktardı.

Polislerin kapıya vurup, “Aç kapıyı” dediklerini belirten görgü tanığı, şunları aktardı: “Kapıyı açtım onlara. Evimin her yerini ve bahçeyi aradılar. Bir şey bulmayınca gittiler. Onları sağ yakaladılar. Çığlık sesleri, bağrışma sesleri geliyordu. Bağrışma seslerinden sonra polislerin slogan seslerini duydum. Bence onları öldürdükten sonra birbirlerini çağırdılar. Gülme sesleri geliyordu. Türkçe bir şeyler söylüyorlardı. Türkçe bilmediğim için ne dediklerini anlamadım.”

07-10-15-dyb-bismil-gencler-infaz-taniklari-konustu32 07-10-15-dyb-bismil-gencler-infaz-taniklari-konustu29

 

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER