Siirt KESK Kadın Komisyonu “SAVAŞA İNAT, BARIŞ HEMEN ŞİMDİ” DEMEK İÇİN 10 EKİM’DE ANKARA’DAYIZ!

0
977 kez

KESK Siirt şubesi Kadın Komisyonu yaptığı bir basın açıklamasıyla tüm kadınları barışı temin etmek, savaşa karşı güçlü bir ses vermek için 10 Ekim’de Ankara’da yapılacak olan Mitinge çağırdı. İşte “Kadınlara, Çağrımızdır!: Savaşa İnat, Barış Hemen Şimdi” Demek için 10 Ekim’de Ankara’dayız” diye başlayan basın açıklamasının tam metni:

“KADINLARA ÇAĞRIMIZDIR!

“SAVAŞA İNAT, BARIŞ HEMEN ŞİMDİ” DEMEK İÇİN 10 EKİM’DE ANKARA’DAYIZ!

Sevgili Kadınlar,

Tehlikeli ve zor bir süreçten geçiyoruz. Savaşın, çatışmaların, şiddetin en ağır halini kadınlar olarak bizler yaşıyoruz. Savaş en çok biz kadınların canını yakıyor…

Suruç katliamı olduğunda, bu ülkenin genç kadın ve erkeklerinin yaşamını hunharca kaybetmelerine hep beraber tanık olduk. Varto’da, Silvan’da, Dersim’de, Cizre’de, Sur’da, Hakkâri’de ve diğer tüm merkezlerde bir telefonla sıkıyönetim ilan eden mülki amirleri gördük. Çatışmalı ortamlarda ve savaşta dahi uluslararası sözleşmelerde hastanelere, ambulanslara ve sağlık emekçilerine dokunulmaması garanti altına alınmış olunmasına rağmen, kafasına silah dayatılan, öldürülen sağlık emekçilerine tanık olduk. Daha dün basın emekçilerinin silah ve dipçik zoruyla haber almalarının engellendiğine, kışlaya çevrilen hastanelere ve okullara şahit olduk. Ölü bedenlerin dahi insanlık dışı, vicdanları kör eden işkencelere maruz bırakıldığına tanıklık ettik, ediyoruz.

Çocuklarını buzdolabında saklayan, sabaha kadar ölü kızının bedenini koynunda saklayan anneleri gördüğümüzde artık kelimeler kifayetsiz, duygular tarifsiz kaldı. On sekiz bin lirası olmadığı için, oğlunun cenazesinde evladından af dileyen asker annelerine tanık olduk.

Kadınlar olarak şunu bir kez daha anladık;

Kürt sorunu demokratik ve barışçıl yollarla çözülmelidir.

Sevgili Kadınlar,

Bu güne kadar başka bir dünyanın mümkün olduğunu söyledik, her fikirden, anlayışlardan gülüşü çalınmış kadınlar olarak, savaşın kimlerin işine yaradığını bundan beslenenlerin erkek egemen siyaset olduğunu biliyoruz. Savaşın bedelini daha çok biz kadınlar ödüyorsak o halde barışın mücadelesini en çok bizim vermemiz gerekiyor. Gelin savaşa, sömürüye, gericiliğe ve militarizme karşı sesimize ses katalım.

Hakikati arayan biz kadınlar sözümüzü ve eylemimizi birleştirdik. Yaşadığımız bu Ortaçağ karanlığıyla mücadele etmek için birlik ve beraberliğimizin şart olduğunu biliyoruz. Kadın, erkek, genç, yaşlı hepimiz, demokrasi ve gerçek bir barış istiyoruz bu kadar açık ve yalın…

 

Bizler DİSK, KESK, TMMOB, TTB’li kadınlar olarak; akıtılan kardeşkanının son bulması, daha büyük acılar yaşanmasının önüne geçilmesi için dün olduğu gibi bugün de görev ve sorumluluk almaya hazırız.

Bu bizim savaşımız değil!

Çünkü, biz yaşamı savunuyoruz. Onurlu bir barışın inşası için mücadele ediyoruz.

Çünkü, biz, savaşın bir halk sağlığı sorunu olduğunu ve sağlık için ilk önce barışın sağlanması gerektiğini çok iyi biliyoruz.

Çünkü, biz 400 vekil verseydiniz bunlar olmazdı diyenlerin, aslında tek adamla ülkeyi yönetmek için savaş senaryoları hazırladığını çok iyi biliyoruz. Bunun cevabını kadınlar olarak verdik yine vereceğiz.

Çünkü, biz 90 ‘lı yılları aşan bu savaş ortamının son bulması için mücadele eden kadınlarız.

AKP diktatörlüğüne, baskı ve zorbalığa, yolsuzluğa, hırsızlığa, iş cinayetlerine, kadın cinayetlerine, doğa ve kentlerimizin yağmalanmasına, emperyalizmin savaş ve sömürü politikalarına, gericiliğe, erkek egemen siyasetin kadını dışlayan politikalarına karşı, rahatsızlığı olan milyonlara sesleniyoruz.

Bunun için 10 Ekim 2015 Cumartesi günü  “Savaşa İnat, Barış Hemen Şimdi” şiarı ile Ankara’da bu ülkenin bütün demokrasi güçleri ile birlikte, yüreği barıştan yana atan kadınlarla, Emek, Barış, Demokrasi Mitinginde siz sevgili kadınları aramızda görmek istiyoruz. Davetimiz herkese.

Ankara’da kadınlar olarak buluşup sözlerimizi ve yüreklerimizi bir edelim ve zalime karşı mücadelemizi dünyaya duyuralım.

 

EGEMENİN, SARAYIN SAVAŞINA İNAT, BARIŞ HEMEN ŞİMDİ DİYORUZ!…

 

SİİRT KESK KADIN KOMİSYONU”

Siirttenöte

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER