Siirt’e Kaçak Kömür Girişi Engellenmeli

1
1.289 kez

Kış mevsiminin gelmesiyle birlikte kömür kullanımının yaygın olduğu şehrimizde hava kirliliğinin artması beklenmektedir.

Hava kirliliğinde Türkiye genelinde ilk sıralarda yer alan Siirt’te doğalgaz gelmesine rağmen çok sayıda ev ve işyerinin halen kömürle ısınmaya devam etmesi, kalitesiz kömür kullanımı ve kömürün bilinçsiz yakılması, hava kirliliğini artırıyor. Bu sebeple artan hava kirliliği, insan sağlığını olumsuz etkiliyor.  Hava kirliliğinin artması, üst solunum yolu enfeksiyonları, bronşit, nefes darlığı, astım ve zatürree gibi göğüs hastalıklarının sayısının da artması anlamına gelmektedir

Geçen yıllarda il merkezinde bulunan tam otomatik hava kalite ölçüm istasyonundan aldıkları verilerek göre, özelikle kükürt dioksit (SO2) ve partikül madde (PM10) parametrelerinin uyarı eşiğinin üzerinde seyretmektedir. Havadaki partikül madde insan sağlığını etkileyen en önemli kirleticilerden biridir. Partikül boyutu ile sağlık üzerindeki olumsuz etkisi doğrusal olarak bağlantılıdır. Akciğer fonksiyon bozukluklarındaki artışlar SO2 ve partikül madde düzeylerindeki artışlarla ilişkilidir.

Siirt’te hava kirliliğinin önlenmesi için gerekli önlemlerin alınması gerekmektedir. Soba ve kaloriferlerin yakılmasında gerekli özenin gösterilmelidir.  Vatandaşların kaçak ve torbasız kömür almaması, kükürt oranı düşük, kalorisi yüksek, kül ve nem oranı düşük kömürleri tercih etmeleri gerekmektedir. Ayrıca Vatandaşlarımızın Yakıt olarak lastik, plastik, naylon, çöp, yanık yağ, tezek gibi malzemelerinin yakıt olarak kullanmamaları gerekmektedir. Doğal gaza geçmeyen vatandaşlarımızın sobalarını alttan yakmalılar. Kış sezonu boyunca bacalar ve soba boruları temizlenmeli, pencere, kapı ve çatıların izolasyonuna önem vermelidirler.

Siirt Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü başta olmak üzere yetkililer alınan kömürlerin denetim ve kontrolünü yaparak şehre kötü kömür girişini engellemelidirler.

Zafer Kahraman

Çevre Mühendisi

1 YORUM

 1. Kaçak kömür standartındaki kömürü sosyal yardımlaşma vakfı 10 yıldan fazladır halka dağıtıyor .
  Siirt’in tüm mahallelerine doğal gaz en kısa zamanda ulaşırsa o Zaman Siirtteki hava kirliliğinin önüne geçebilirsiniz.

  2 tane önerim var:

  1. Belediyenin çöp attıklarını biriktiği eski çöp alanları Siirt merkez Doğan Mahallesi sınırları içerisindedir. Onları mesire alanı ya da kent parkı olarak değerlendirmeyi düşünün.
  2. Belediyenin arıtma merkezini Eruh yolunda en az 5 km daha aşağı taşıyın. Arıtma tesisinin havuzunu değerlendirip belediyenin burayı büyük bir park yapmasını ya da parseleştirip açık artırma ile satarak arıtma tesisinin masrafını çıkarabilirsiniz .
  O zaman Siirt – Gökçebağ arasındaki bağlantıyı sağlarsın ve kentin Siirt’te merkeze sıkışmasının önüne de geçersiniz. Oralarda yapılacak siteler daha rağbet görecektir.
  Siirt merkezde kat sayısını da dükkan + 4 kat olarak değiştirirsiniz ilerde bu halkın çocukları size minnettar olacaktır.
  Not: Delikli Taşa giden yolda bir düzenleme yapılması ve orada 1-2 kafesinin açılması iyi olacaktır.

CEVAP VER