10 Ekim katliamını 11 Ekim’de yandaş medya sürdürdü

0
1.716 kez

ANKARA (DİHA) Ankara’daki barış mitinginde korteji hedef alınan HDP, Başbakan Davutoğlu’nun hedef göstermesiyle AKP yanlısı basın tarafından
“olayın failli” olarak ilan edildi. Suruç, Diyarbakır katliamlarının faillerini ortaya çıkarmayan hükümeti aklamaya çalışan yandaş basın Kandil’i ve Kürtleri işaret eden yayınları ile bombanın yarım bıraktığı katliamı tamamladı.

Türkiye’nin dört bir tarafından barış taleplerini haykırmak için Ankara’ya güle oynaya gelen yüzbinlerce kişiyi hedef alan canlı bomba saldırısının yankıları devam ederken, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun ardından yandaş basın da katliama uğrayanları hedef aldı. Sabah, Türkiye, Star, Yenişafak, Türkiye, Güneş, Vakit gibi yandaş gazeteler, katliama uğrayanları katliamdan sorumlu tutarkan, AKP’yi ise olayın mağduru olarak ilan etti.

AKP’li aklama korosu

“Alçaklık” manşeti ile çıkan ve katliam görüntülerini veren Türkiye Gazetesi, katliamdan dolayı devleti eleştiren Demirtaş’ı “pişkinlikle” suçladı. Gazete, Karayılan’ın “Metropollere fedaileri göndeririz” dediğini aktararak, PKK’yi fail olarak göstermeye çalıştı.

AKP’nin tetikçi gazetelerinden ve farklı bütün kesimlere yönelik “ırkçı” yayınları ile bilinen Akit Gazetesi, katliamı seçimle bağlantılandırak, “katliamın HDP’yi mağdur göstererek, düşen oylarını artırmayı hedeflediği” şeklinde haber yaptı. Gazete ayrıca, Davutoğlu ve hükümet yetkililerinin HDP’yi hedef alan açıklamalarıyla birlikte AKP Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu’nun HDP’yi itham eden, “Kime faydası varsa fail o” şeklindeki sözlerini de ilk sayfaya taşıdı.

Sabah Gazetesinde köşe yazan Şeref Oğuz, HDP’yi kast ederek, “katliamın bir seçim mitingi olduğunu” yazdı ve PKK’nin ilan ettiği ateşkesin karşılık bulmamasının patlamanın nedeni olduğunu savundu.

Star Gazetesi yine “seçim ayarlı”

Star Gazetesi katliamı, “Seçim ayarlı bomba” şeklinde verdi ve esas olarak hükümeti hedef aldığını yazdı. “HDP’ye cansuyu bombası” başlığını tercih eden gazete, HDP’nin Diyarbakır’da 5 Haziran tarihinde mitinge yönelik yapılan saldırı ile “baraj aştığı” şimdi yapılan bombalı saldırı ile de düşen oylarının artırılmasının hedeflendiğini savundu.

Hükümetin “Amiral Gemisi” olarak kabul edilen Yeni Şafak Gazetesi ise katliamdan sonra HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ı “provokatör” ilan etti. Gazete, Demirtaş’ı kan üzerinden oy devşirmekle suçlayarak, Demirtaş’ın hükümete yönelik eleştirilerini hedef aldı ve “Türkiye’ye başsağlığı” diledi.

Takvim Gazetesi katliamı “Türkiye’ye saldırı” olarak nitelendirdi ve bir kez daha AKP’yi saldırının mağduru olarak gösterdi. AKP’nin bulvar Güneş Gazetesi, ise Demirtaş’ı ve HDP’yi hedef alarak halkın gösterdiği tepkiyi, “ayaklanma çağrısı” olarak nitelendirdi.

IŞİD’in Adıyaman kolunu işaret edildi

Hürriyet ise katliamı, “Kalbimize bomba” manşetiyle duyurdu. Gazete, katliamın baş sorumlusu olan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu’nun katliam sonrası “kınama” açıklamalarını ilk sayfadan verdi. Katliamı “Alçaklar” manşetiyle duyuran Habertürk, katliamın sorumlusu olarak IŞİD’i işaret etti. Gazete, Suruç’un katili canlı bomba Abdurahham Alagöz’ün kayıp ağabeyi Yunus Emre Alagöz’ün ismini duyurdu. Milliyet Gazetesi de “Alçaklar” manşeti atarken, yine canlı bombanın kimliğine ilişkin Adıyaman’ı işaret etti.

Polis neden yoktu?

“Yıkılsın bu ölüm iktidarı” manşeti ile katliamı duyuran BirGün Gazetesi ise, katliamdan hemen sonra polisin insanlara saldırdığı fotoğrafı manşetine taşıdı.
Bugün Gazetesi de katliam öncesi olan güvenlik zafiyetlerini manşete taşıdı. Katliamın olduğu yerin Emniyet Müdürlüğü’ne 1, MİT’e ise 3 kilometre uzaklıkta olduğuna dikkat çekildi. Gazete, yazarı Nazlı Ilıcak’ın da katliam öncesi polisin orada bulunmadığı ve hiçbir güvenlik önlemi alınmadığı yönündeki yazısını ilk sayfadan verdi.

Erdoğan’ın hırsının sonucu

Cumhuriyet Gazetesi ise yaşanan katliamın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendi iktidarı için gerçekleştirildiğini ifade etti. “Barış için yastayız”, “400 vekil için” başlıkları atan gazete, “Erdoğan’ın başkanlık ihtiraslarıyla yarattığı şiddet ortamı ülkeyi kan gölüne çevirdi” ifadesini kullandı.

Önceki katliamlar aydınlatılsaydı Ankara yaşanmayacaktı

Posta da, “Katil kim?” başlığıyla duyurduğu katliamın sorumlularının kim olduğunu devlet tarafından ortaya çıkartılmasını istedi. Gazete, 5 Haziran’da Diyarbakır, 20 Temmuz’da Suruç’ta düzenlenen bombalı katliamların sorumluları açığa çıkartılmış olsaydı Ankara’da katliamın yaşanmayacağının altını çizdi.

Taraf Gazetesi ise “Barışı bir kez daha katlettiler” manşetiyle katliamı duyurdu ve KCK’nin ateşkes ilanına ilk sayfadan yer verdi.

Aydınlık-AKP işbirliği

Aydınlık Gazetesi ise katliamın sorumluluğunu AKP ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan alarak ABD’yi işaret etti. TSK’nin daha önce “Tehdidin kaynağı ABD” açıklamasını referans alan gazete, bombanın ABD tarafından patlatıldığını ileri sürdü. Sözcü ise “Lanet olsun” manşetiyle çıktı.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER