Onbinler barış şehitlerini uğurluyor

0
937 kez

 

Patlamanın yapıldığı alanı abluka altına alarak, karanfil bırakılmasına izin vermeyen polisin engellemelerini rağmen anma ve cenazeleri uğurlama töreninin yapılacağı Sıhhiye Meydanı’na onbinlerin akışı devam ediyor. Gelen herkes aranarak alana alınıyor.

Polisin katliamın yapıldığı alana gitmek isteyenlere yönelik gerçekleştirdiği saldırıya rağmen alana girerek karanfil bırakan kitle Sıhhiye’ye doğru yürüyüşe geçti. Gruplar dün barış mitinginin yapılacağı alan olan Sıhhiye Meydanı’nda toplanmaya başladı. Barış taleplerini haykırmak için Türkiye’nin dört bir tarafından gelen ancak bugün cansız bedenleri yine Türkiye’nin dört bir tarafına gönderilecek olan 120’yi aşkın “Barış Şehidi” için yapılacak olan anma törenine katılan onbinlerce kişi, “Katil Erdoğan”, “Diktatör yıkılacak halklar kazanacak” sloganları ile katliama yönelik tepkilerini dile getiriyor.

Hayatını kaybedenlerin fotoğraflarının taşındığı alanda, Halkevleri, HDP ve diğer sendikaların görevlendirdiği görevliler alana giren herkesin üzerini arayarak alana alıyor. Patlamanın yaşandığı bölgeyi ablukaya alan polis, anmanın yapıldığı bölgede ise Atatürk Bulvarı üzerinde konumlanmış durumda. Kitlelerin Mithatpaşa, Ziya Gökalp, Hastaneler Bölgesi’nden alana akışı sürüyor.

Bu arada, polisin müdahalesine rağmen patlamanın olduğu alanda konuşan HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, “Acılarımızı paylaştığımız için buradayız, dünün vahşetinin bu gün de devam ettiğini gösteriyor. Arkadaşlarımızın katledildiği yerde anmamıza izin verilmiyor. İnsanlar karanfillerinden korkmalarındandır bu saldırı. Bunların hepsi sindirme ve yıldırma politikalarıdır. İktidar sahipleri ve kendini muktedir zannedenler, şunu bilsinler ki bir kişi de kalsak siz çökmeyeceğiz. 10 milyonlarız, sadece ayağımızı asfalta vursak sarayın camlarını titretiriz. Korkularının nedeni budur. Sizin zulmünüze karşı her yerde direniyoruz. Korktunuz, kokmadığınızı ve paniklemediğinizi göstertemeye çalışıyorsunuz ama her şeyiniz sırıtıyor, siyasi tarihinizin son demlerini yaşıyorsunuz. AKP faşizmi bu topraklarda son bulacak. Her kanın hesabını vereceksiniz. Bize ‘niye devleti Tahir gösterdiniz’ diyorlar. Dün burada devlet yoktu, intihar bombacıları elerini, kollarını sallayarak alana girdiler. Bu gün de devlet, cinayet yer, ine gelerek, ne demek istediğini anlamış olduk. Her cinayetin sorumlusu devlettir” diye konuştu.

ank-11-10-15-baris-sehitleri-anma5 ank-11-10-15-sihhiye-yuruyus5 ank-11-10-15-sihhiye-yuruyus11 ank-11-10-15-sihhiye-yuruyus10 ank-11-10-15-baris-sehitleri-anma1

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER