Önce bombalar sonra Davutoğlu HDP’yi hedef aldı

0
438 kez

ANKARA (DİHA) – Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ankara’da yaşanan bombalı saldırı sonrasında HDP’yi birkez daha hedef alarak, Demirtaş’a ağır sözlerle yüklendi. Demirtaş’ın “bu olayı devlet yaptı” sözlerinin hukuken sorgulanacak sözler olduğunu belirterek, “Ben buradayım hesap soracak olan varsa gelip sorsun” diyerek rest çekti. Davutoğlu, hükümetin katliamdaki sorumluluğuna dönük yoğun eleştirilere ise “Şu anda böyle bir saldırıyı yapacak kapasiteye sahip örgütler bellidir. DAİŞ, PKK, MLKP, DHKPC” sözleriyle aklına gelen tüm örgütleri sorumlu sayarak cevap vermeye çalıştı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ankara’daki Barış Mitingi’nde gerçekleşen, yüze yakın insanın hayatını kaybettiği, 28’i ağır 186 kişinin yaralandığı saldırının ardından 3 günlük ulusal yas ilan edildiğini açıkladı. Davutoğlu, ulusal yas kararının, “çatışmalarda hayatını kaybeden korucular için de alındığını” söyledi.

Görüşleri ne olursa olsun!

“Sandıklara giderken böyle bir saldırı doğrudan demokrasiyi hedef edinmiştir” diyen Davutoğlu, “Her zamankinden daha çok birliğe, beraberliğe ihtiyaç duyduğumuz günler. Ankara’da siyasi görüşleri ne olursa olsun, gösteri yürüyüşü hakkını kullanan vatandaşlarımızı, 86 vatandaşımızı kaybettik” diye konuştu.
Olayın 2 canlı bomba tarafından gerçekleştiğine yönelik çok güçlü emaraler olduğunu söyleyen Davutoğlu, önceki saldırıların faillerinin yakalanmadığına ilişkin iddialara karşı, “Geçmişte Diyarbakır’da, Suruç’ta, Reyhanlı’da yapılan saldırıların sorumluları yakalanmış, adalete teslim edilmiştir. Bu saldırı kimler tarafından yapılmış, hangi örgütler desteklemişse hukuka teslim edilecektir” diye konuştu.

CHP ve MHP ile görüşecek, HDP ile görüşmeyecek

Ortak tavır çağrısı yapan Davutoğlu, “Teröre karşı ortak bir tavırda buluşalım. Ortak bir çağrıda buluşalım. Kılıçdaroğlu ve Sayın Bahçeli’yle de tekrar görüşmeyi planlıyorum” derken, HDP ile görüşmeyeceğini dile getirdi. Basına da sansür açıklamasında bulunan Davutoğlu’nun “Medyamıza, özellikle her zaman terör olayları konusunda dikkatli davranan medyamıza çağrı yapıyorum. Bu terör örgütü panik havası estirebilmek için sanal ortamda, internet ortamında ortaya atabilirler. Lütfen bu terör niyetlerine, propaganda niyetlerine karşı ortak tavır alalım ve kesinlikle terör odaklarına alet olmayalım” demesi dikkat çekti.

“Kılıçdaroğlu dedi ki, ‘Size açık çek veriyoruz. Terörü bitirmek için ne istiyorsanız yapacağız’ dedi. Demirtaş, ‘Mafyalaşmış bir devlet var’ dedi. Bir de bu saldırıyla Diyarbakır ve Suruç’la bir bağlantı var mı?” sorularını yanıtlayan Davutoğlu, “Sayın Kılıçdaroğlu’nun böyle bir günde doğru bir çağrı yaptığını düşünüyorum” diyerek CHP’nin seçim hükümetinde yer almamasını eleştirdi. Davutoğlu, “Sayın Kılıçdaroğlu’yla da Bahçeli’yle de, birlikte de, ayrı ayrı da görüşmek istiyorum. Keşke hükümet kurma çabasında hep birlikte olabilseydik. AK Parti, CHP, MHP ve anayasal zorunluluk gereği HDP ile birlikte zorlukları göğüsleseydik” şeklinde konuştu.

Demirtaş’a yakıştırmamış!

HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş açıklamalarına ilişkin de, “Sayın Demirtaş’a gelince. Fark edersiniz ismini zikretmedim. Görüşmelerle ilgili Sayın Demirtaş’la farklı bir düşüncem yoktu. Ancak yaptığı açıklamaları görünce maskesinin düştüğünü gördük. ‘Devletin halka karşı yaptığı saldırıdır’ diyor. Bu nasıl bir anlayıştır. Ortak kader dili kullanmak yerine, 3 aydır şehit edilen onca askerimiz, polisimiz, korucumuz varken, siviller varken, onları görmezden gelip, ortada kesin veri yokken bu saldırıyı yapanlar hakkında hükme varıp devleti mesul göstermek, parlamentoda görev yapan bir partinin genel başkanına yakışmaz” şeklinde konuştu.

PKK, DHKP-C, MLKP!

Suruç’ta da, Diyarbakır saldırılarının faillerinin yakalandığını savunan Davutoğlu, “Her terör olayına gereken cevap verilmiştir. Biz DAİŞ mevzilerini neden doğrudan hedef aldık? 32 vatandaşımızın katlinde onların rolü vardı, cezalandırdık” iddiasında bulundu. Olayın kim tarafından gerçekleştirilmiş olabileceği sorusuna da Davutoğlu, “Şu anda böyle bir saldırıyı yapacak kapasiteye sahip örgütler bellidir. DAİŞ, PKK, MLKP, DHKPC… Soruşturmalar yürütülüyor. Kuzey Irak’tan bir takım canlı bombaların Türkiye’ye sokacağı istihbaratı alınmıştı. Birçok canlı bomba, biri Ankara’da, biri İstanbul’da yakalandı. Terörle mücadele çok kapsamlı bir mücadeledir. Çoğu zaman güvenlik güçlerimizin önleyici tedbirleri kamuoyuyla paylaşılmaz. Bugün de bu anlamda arkasında kim varsa, hangi örgüt varsa bu örgütlerin ortaya çıkarılması için mücadelemiz sonuna kadar sürecek” şeklinde konuştu.

“Güvenlik zafiyeti iddiaları var. İstanbul ve Ankara’da yakalanan canlı bombalar yeni bir gelişme mi?” sorusuna ilişkin de Davutoğlu, “Böyle bir olay, cumhuriyet tarihimizin en acı olaylarından biriyle karşı karşıyayız. Hepimizin çok derin bir acı ve hüzün içinde olduğumuzu belirtmek zorundayım” dedi.

Katliam yeri miting alanı değil!

İçişleri Bakanı gibi “zaaf iddialarına” ilişkin, “Olay mitingin olacağı yerde cereyan etmiyor. Burası miting alanı değil. Herhangi bir bomba yerleştirilmesine tedbir olarak ön inceleme yapılıyor. Orası miting alanına giden yol. Bu grup içine sızmış ya da bu grup içinde daha önce bulunan 2 kişi, insan araması yapılmadığı için orada bu patlamayı gerçekleştiriyor” diyen Davutoğlu, bir kez daha PKK’yi hedef göstererek, şöyle konuştu:

“Bir müddettir, bazı PKK ve DAİŞ açıklamalarından da Türkiye’ye birtakım fedailer gönderileceği. PKK’nın Kuzey Irak’ta ve bu fedailer üzerinden kaos çıkarılacağına dair bilgiler ulaşmıştı. Bütün birimlerimize bu canlı bombalara karşı tedbir almaları konusunda talimatlar verildi. Nitekim İstanbul’da geçtiğimiz günlerde daha çok DHKP-C bağlantılı bir canlı bomba İstanbul’da, bir başka canlı bomba da yargı mensuplarını hedef alacak bir canlı bomba Ankara’da yakalandı.”

‘Hesap soracak olan varsa Ankara, Diyarbakır, Konya’dayım’

“Demirtaş’ın açıklamaları arasında, istihbaratçılar, başbakan olsun kelepçelenecekler dedi. Ne düşünüyorsunuz?” sorusuna da doğrudan Demirtaş’ı hedef alan şu açıklamalarla cevap verdi: “Sayın Demirtaş’ın açıklamalarında vahim unsurlar var. Bileğimize ne takılacağına millet karar verir. Hesap veririz. Ama hesap veremeyecek olanlar, halkı tahrik edenler, ‘Terör örgütüne sırtımı dayıyorum’ diyenler, ‘İki polis için bunca operasyona gerek var mı?’ diyenler, daha dün Diyarbakır’da hamile eşi ve üç çocuğunun yanında katledilmesine sesini çıkaramayanlar halk nezdinde vicdanen kelepçelenmiştir. Hesap soracak olan varsa, Ankara’dayım, Diyarbakır’dayım, Konya’dayım. Demirtaş PKK terör örgütünü masum gösterip, bir iç savaş çağrısı yapıyorsa, devlete isyana davet ediyorsa, ‘Devlet halkımızı katletti’ diyorsa bu hukuken de vicdanen de sorgulanacak sözlerdir. Hiçbir siyasetçi ait olduğu siyasi yapıyı suçlamaz, teröristleri suçlar. Bizim yüreğimiz yanıyor. Onun meselesi bizim gönlümüzdeki yangını ülke yangınına çevirmek. HDP’ye oy veren kardeşlerimiz bile Demirtaş’a gereken tavrı koyacaktır. Polemik yapmak istemezdim ama bizi mücadelemizden vazgeçireceğini sanıyorsa yanılıyor.”

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER