Siirt Halkı 7’den 70’e herkes Ankara Katliamını Kınadı

Siirt Halkı 7'den 70'e herkes Ankara Katliamını Kınadı

0
1.792 kez

Bombalı saldırıyı protesto etmek amacıyla binlerce kişi HDP-DBP Siirt İl binası önünde toplandı. HDP ve DBP’nin ortak olarak düzenlediği açıklamaya HDP Siirt Milletvekilleri Hatice Seviptekin ile Kadri Yıldırım, HDP Siirt Milletvekili Adayları Besime Konca ile Fatih Dalğalı, Siirt Belediye Eş Başkanı Belkıza Beştaş Epözdemir, Barış Anneleri Meclisi üyeleri ve Siirt’te bulunan kurumların yanı sıra binlerce kişi katıldı. “Barışa yönelik yapılan katliamı kınıyoruz” yazılı pankart açan kitle sık sık, “Savaşa hayır barış hemen şimdi”, “Katil Erdoğan” ve “Barışa uzanan eller kırılsın” sloganları attı. Kısa bir konuşma yapan HDP Siirt Milletvekili Kadri Yıldırım, “Bu gün barış mitinginde yapılan katliamı kınıyoruz ve biliyoruz ki bu günkü katliam KCK’nin ilan ettiği tek taraflı barışı boşa çıkarmak ve ona katliam ile cevap vermektir. Şunu da biliyoruz ki, saray ve onun maşası olan AKP ve yandaş medya, bu korkunç saldırıyı HDP’ye mal etmek için elinden geleni yapıyor ve yapacaktır. Her kes şunu kesinlikle bilmelidir ki HDP olarak biz barajın altında bırakılma ile bir vatandaşımızın hayatını kaybetmesi seçenekleri arasında kalırsak hiç kimsenin şüphesi olmasın ki biz barajın altında bırakılmaya razıyız” dedi.

‘Mezopotamya ülkesine barış gelecektir’

HDP’li Kadri yıldırımın ardından konuşan HDP Siirt Milletvekili Hatice Seviptekin ise bugün saldırının sadece HDP’ye değil bütün Türkiye halklarına yapıldığını, Türkiye’deki bütün annelerin göz yaşının akıtılması için yapıldığını söyledi. “Bunu yapan zihniyeti, bunu yapan anlayışı aslında kınamak yetmiyor” diyen Hatice, konuşmasına şöyle devam etti: “Kınamak onlar için bir ödüldür, lanetlemek onlar için bir ödüldür. Söylenecek tek bir cevap vardır; siz ne yaparsanız yapın, siz ne kadar kan ile beslenirseniz beslenin, Türkiye’deki halklar nasıl 7 Haziranda sizi sandığa gömdüler ise, 1 Kasım’da da sandığa gömecekler. Hatta sandık değil, sizleri saraya gömecekler ve siz sarayınızda boğulacaksınız. Erdoğan ve Erdoğan zihniyetinden beslenen yereldeki valiler, yereldeki kamu personelleri, gelin artık sizlerin de bir ailenizin olduğunu, sizlerin de annelerinizin, kardeşlerinizin olduğunu unutmayın. Hep beraber el ele vererek kardeşliğimizi bütünleştirelim. Bugün kandan beslenenler şunu iyi bilsinler Türkiye’deki barışa inan halklar mücadelelerini sonuna kadar sürdürecek ve Mezopotamya ülkesine barış gelecektir.”

HDP Siirt İl Eş Başkanı Abdullah Çetin ise, “KCK ateşkes dedi, HDP barış dedi, AKP savaş ve katliam dedi. Türkiye’nin içinde bulunduğu fotoğraf bugün budur” dedi.

Açıklamanın ardından 10 dakikalık oturma eylemi oldu ve daha sonra kitle “Bijî aşitî” sloganları ile eylemini sonlandırdı.

Akşam 8.00 -8.30 saatleri arasında tüm Siirt halkı yaşananları protesto etmek için tencere tava ses çıkardı.

fft256_mf11455443 fft256_mf11455455

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER