Tesadüfen Hayatta Kaldı: Ankara’daki katliama dair bunlar bilinsin

0
2.069 kez

Ankara’daki katliama dair bunlar bilinsin..
“Tesadüfen hayatta kalanlardan” biri olarak gözlerimle gördüklerim ve bildiklerim şunlardır:

• Sol yanımda Arapça, sağ yanımda Türkçe şarkılar eşliğinde halaylar vardı. Halayların ortasında patlamalar oldu..
• Patlama, bulunduğum yerin 10 metre kadar ilerisinde gerçekleşti. Yaklaşık 3 saniye arayla kulakları sağır eden ikinci patlama da bana daha yakındı. Yanı başımda yoğun bir duman ve havada parçalanmış dövizler uçuşmaya başladı.
• Ne alanda ne de çevresinde hiçbir polis yoktu.
• Panik ve kaçışma başladı, izdiham olma tehlikesi baş gösterdi. O arada hızlıca (ben de dahil) şu telkinler yükselmeye başladı: “patlayan ses bombasıdır, bu bir provakasyondur, panik yapmayın, sakin olun, ilerleyin!..”
• Patlama olduktan sonra izdiham olmasın diye olağanüstü bir çabayla, kitle Opera köprüsüne doğru hızlıca yönlendirildi.
• 20 dakika kadar sonra Opera köprüsü tarafından çevik kuvvet polisi geldi ve kitlenin önüne geçip gaz bombası attı, kitlenin patlama yerine doğru geri kaçmasını sağladı. Polisler ortamı bu şekilde provake ettikten sonra sağ aralıktan Gençlik parkına girdiler ve ortadan kayboldular..
• Patlama yerinden akan kitle ile polisin gaz bombasından kaçarak geriye yönelen kitle karşı karşıya getirildi. Tam anlamıyla bir izdiham yaşanması hedeflenmişti adeta..
• Öte taraftan patlama noktasına AKM yönünden polisin gelip barikat kurduğunu da o anda öğrendim. Ambulansın gelmesini engellediği için burada kitle tarafından geri çekilmeye zorlandı. Ondan sonra Ambulanslar girdiler.
• Ambulanslar en erken yarım saat sonra (ve polisten sonra) geldi. Polisin önden gelip, yerlerde ölü ve yaralılar varken iki yönde kitleye saldırdığı, sonra yaralıları taşımak üzere Ambulansların girdiği bilinsin..
• Kaç ambulans olduğunu tam olarak bilmiyorum, ama gördüğüm ilk iki Ambulanstan sonra özel araçlar, Taksiler, dolmuş ve miting ses araçlarının yaralı taşıdığını gördüm. Arada Ambulanslar da geçiyordu. Ama Ambulanstan daha fazla özel araçlar yaralı taşıdılar..
• Sıhhıyye miting alanı girişinde ise polis barikatı ve Toma bekliyordu. Görevlerini o noktada yapmak üzere hazırdılar!..

Açık ve net söyleyebilirim ki, ortada olmayan polisin sonradan kitlenin üzerine iki yönden yürümesi, “tesadüfen” sağ kalanların hepsinin birbirini ezerek ölmelerini sağlayabilirdi. Bunda kasıt varsa, polis eliyle katliamın 2-3 katına çıkarılması hedeflendi. Eğer böyle bir kasıt yoksa, polisin bu ataklarını yönetenlerin affedilmez hatası söz konusudur. Çünkü önleyici değil, öldürücü ataklardı..
Aynı buluşma noktasından Sıhhıyye miting alanına daha önce defalarca yürüdük ve her birinde polis korteji önümüz sıra hep yürürdü, “öncü kuvvet” gibi… Ama bu sefer bir tane bile polis görmedim.
Aynı Suruç katliamında olduğu gibi.. Bizi gölge gibi adım adım izleyen polisler Suruç’ta yoktu, Ankara’da da yoktu; katliam gerçekleşene kadar!..

Hamide Yiğit

 

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER