Davutoğlunun Övdüğü Tecrübeli Bakan Döneminde 167 sivil, 123 polis ve asker yaşamını yitirdi

0
1.078 kez

Ankara’da en az 97 yurttaşın yaşamını yitirdiği çifte bombalı saldırının ardından istifası istenen İçişleri Bakanı Selami Altınok, Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından ‘terörle mücadele konusunda en tecrübeli bakanlardan biri‘ olarak ilan edildi. Ancak Altınok’un ‘karnesi‘ Davutoğlu’nu yalanlar nitelikte.

Fotoğraf: DHA

 

17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonu sonrası, alelacele İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne atanan Selami Altınok, seçim hükümetinde de içişleri bakanlığı koltuğuna oturmuştu. Emniyet müdürlüğü görevi sırasında İstanbul’daki saldırıların ardı arkası kesilmeyen Altınok’un İçişleri Bakanlığı döneminde ise Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en kanlı saldırısı gerçekleşti.

Ankara’daki katliam sonrası güvenlik açığı nedeniyle istifası istenen Altınok, “Güvenlik açığıyla ilgili hiçbir şey söz konusu değildir” diye kendini savundu.

Davutoğlu’nun ise “İçişleri Bakanı terör konusunda en tecrübeli bakanlardan biridir” dediği Selami Altınok’un görevi süresince yaşanan saldırılar ve ağır bilanço şöyle:

İstanbul Emniyet Müdürlüğü dönemi

-İstanbul Beşiktaş’ta bulunan Dolmabahçe Sarayı’ndaki nöbet kulübesine kişi el bombası atıp ateş açtı. Olayla ilgili açıklama yapan İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok, iki el bombasının imha edildiğini, yakalanan saldırganın ise sabıkasının olduğunu açıkladı.

-İstanbul Sultanahmet’teki Turizm Polisi Şube Müdürlüğü’ne 6 Ocak’ta canlı bombalı saldırısı gerçekleşti. Olayda kadın canlı bomba ve bir polis hayatını kaybetti.

-Berkin Elvan soruşturmasını yürüten Savcı Mehmet Selim Kiraz, 31 Mart 2015’te Çağlayan Adliyesi’nde iki DHKC üyesi tarafından rehin alındı. Polisin başlattığı operasyon sonrası hem Kiraz hem de iki DHKC üyesi hayatını kaybetti.

mehmet selim kiraz1

-İstanbul Emniyet Müdürlüğü önündeki polis noktasına 1 Nisan 2015’te Elif Sultan Kalsen adlı kadın tarafından silahlı ve bombalı saldırı düzenlendi. Kalsen çıkan çatışmada öldürülürken iki polis de hafif yaralandı.

-Esenyurt’ta Ceferi cemaatinin gittiği Muhammediye Camii, 8 ve 9 Temmuz’da kundaklandı. Polis, olayla ilgili 28 yaşındaki Z.K isimli bir kişiyi gözaltına aldı. Saldırının arkasında IŞİD olduğu ileri sürüldü ancak soruşturmayla ilgili bir ilerleme kaydedilemedi.

-Sultanbeyli’de, Fatih Polis Merkezi’ne 10 Ağustos 2015’te bomba yüklü araçla saldırı düzenlendi. İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre saldırıda üç polis ve yedi vatandaş hafif şekilde yaralandı. Bomba yüklü aracı kullanan saldırganın öldüğü belirlendi. Saldırı sonrası çıkan çatışmada iki saldırgan ve bir polis hayatını kaybetti.

-İstanbul Dolmabahçe Sarayı girişindeki polis noktasına 19 Ağustos 2015’te silahlı saldırı düzenlendi. Olayda bir polis hafif yaralanırken silahlı iki şüpheli yakalandı.

Bu fotoğrafa teşekkür

Fotoğraf: Reuters

-Gezi eylemlerinin yıldönümünde terör estiren polise, ‘özverili çalışmalarından dolayı’ teşekkür eden Altınok, “Gayet güzel bir çalışma yaptık” demişti.

İntikam yemini

metin-altinok

-Altınok, Bağcılar’da polisin açtığı ateşle öldürülen Günay Özarslan’ın cenaze törenine izin verilmemesi nedeniyle iki gün boyunca olayların sürdüğü Gazi Mahallesi’nde vurulan polis memuru Muhammet Fatih Sivri için düzenlenen törende ‘intikam yemini’ etmişti.

İçişleri Bakanlığı dönemi

Ankara’nın PKK’ya yönelik başlattığı operasyonlar kapsamında Selami Altınok’un İçişleri Bakanlığı’na getirildiği 28 Ağustos 2015’te bu yana da sivil ölümleri devam etti.

Fotoğraf: Reuters

-İHD’nin raporuna göre Altınok’un göreve başladığı tarihten 8 Ekim’e kadar çatışmalarda en az 67 sivil hayatını kaybetti.

-Bu dönemde başta Dağlıca ve Iğdır’daki çatışmalar olmak üzere 120’den fazla polis ve asker yaşamını yitirdi.

-Son olarak Ankara’da düzenlenen barış mitingindeki saldırıda en az 97 kişi yaşamını yitirdi. Altınok, herhangi bir güvenlik açığının olmadığını savundu.

bakanlar aciklama ankara

-Türkiye, Ankara’da kaybettiği canlara ağlarken Diyarbakır ve Adana’dan da çocuk ölümleri haberi geldi. Adana’da 3.5 yaşındaki Tevriz Dora, Adana’da ise dokuz yaşındaki Helin Şen, ailelerinin ifadelerine göre polislerin açtığı ateş sonucu hayatını kaybetti.

diken.com

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER