GPS kayıtları katliamındaki ihmalkarlığı kanıtladı

0
1.037 kez

ANKARA (DİHA) – Ankara’daki katliamla ilgili olarak ortaya çıkan resmi kayıtlar, Sağlık Bakanlığı’nın açıklamalarını yalanladığı gibi katliam sonrasındaki ihmalkarlığı da gözler önüne serdi. “Tedbir almıştık” diyen Bakan Müezzinoğlu’nun açıklamasının aksine yüz binlerin katılacağı miting için sadece 3 ambulans konumlandırıldı. Ayrıca 112 Koordinasyon Merkezi’ndeki GPS kayıtlarına göre; ilk etkili müdahale patlamadan 45 dakika sonra yani 10.45’te yapıldı. Kentte merkezi hastanelere birkaç dakika mesafedeki bir patlamaya bu kadar uzun süre müdahale edilmemesi, katliamın bilançosunu da ağırlaştırdı.

Ankara’da yüzden fazla kişinin katledildiği patlama sonrası ortaya çıkan ayrıntılar ve 112 Koordinasyon Merkezi’ndeki saldırı gününe ait veriler, devletin katliamdaki ihmalkarlığını gözler önüne seriyor. Sağlık Bakanlığı’nın “tedbirleri almıştık” açıklamasını, resmi kayıtlardaki veriler yalanlıyor. Katliamın yaşandığı bölge Ankara’nın merkezi hastaneler bölgesine birkaç dakikalık mesafede olmasına rağmen patlamanın ardından etkili ilk müdahalenin patlamadan 45 dakika sonra olduğu 112 Koordinasyon Merkezi’ne ait GPS kayıtlarında ortaya çıktı.
Ayrıca patlama öncesinde bölgeye sadece 3 ambulansın konumlandırıldığı da aynı merkezdeki güvenli kaynaklar tarafından itiraf edildi.

Yüz binlerin toplanacağı alana sadece 3 ambulans

Miting için olası bir olağanüstü durumda olaya müdahale edecek olan sağlık ekipleri sadece iki bölgede ve 3 ambulans olarak görevlendirilmiş olması da katliamı önleyememenin dışında patlama sonrası ilk müdahalenin etkili yapılamamasına neden oldu. 112 Koordinasyon Merkezi’ndeki güvenli kaynaklardan alınan bilgilere göre; katliam günü ikisi bakanlıklar bölgesinde biri de hemen patlamanın yaşandığı Ankara Tren Garı’nın yanında ve patlamaların yaşandığı bölgeye çok yakın bir yerde olmak üzere sadece 3 ambulans konumlandırıldı. Türkiye’nin dört bir yanından yüz binlerce kişinin katılımının beklendiği miting için sadece 3 ambulansın konumlandırılmış olması, katliamdaki bilançonun bu kadar ağır bir tablo ile sonuçlanmasına neden oldu.

Ambulans birkaç metre ötede ama dakikalar sonra müdahale oldu

Öte yandan katliamdan sonra “önlem alınabilinir miydi?” sorusundan sonra en çok tartışılan “zamanında müdahale edilmedi” konusu da Koordinasyon Merkezi’ndeki veriler ışığında büyük bir ihmalkârlığı da gözler önüne seriyor. Miting günü alanda konumlandırılan 3 ambulans patlamanın ardından bölgeye sevk edilirken, ambulans kayıtlarına göre 10.04’te gerçekleşen patlamadan tam 14 dakika yani 10.18’de ilk ambulanstaki sağlık ekibi yaralılara müdahale etmeye başladı.
Bölgede olmasına rağmen 14 dakika sonra gelen ilk müdahaledeki dikkat çeken en önemli ayrıntı, müdahalede bulunan ekibinin hemen patlamaya yürüyerek sadece 2 dakikalık bir mesafedeki alanda konumlandırılmış olmasına rağmen müdahalenin gecikmiş olması. Bakanlık bölgesindeki ikinci ambulans ise müdahaleyi 10.19’da gerçekleştirdi.

112 kayıtlarındaki itiraf: 45 dakika etkili müdahale yapıldı

Katliamın ardından ilk etkili müdahale ise, bölgede konumlandırılmış 3 ambulansın dışında 112’ye ambulans talebinin gelmesiyle birlikte bölgeye ulaşmak için çıkan ambulanslardan geldi. Koordinasyon Merkezi’nin GPS kayıtlarına göre; dışarıdan gönderilen ambulansların da ilk etkiliyi müdahaleyi 10.48’de yani katliamdan 44 dakika sonra gerçekleşti.

Bir vakaya çıkan ambulansın tüm hareketlerini bildirdiği ve kayıt altına alındığı verilere göre; 112’ye ambulans talebinin ardından bölgeye giden ambulanslar neredeyse bir saat sonra yaralıları müdahale edebildi. Ancak bu sırada bölgeye gönderilen ambulansların sayısı da sadece 10’du ve bu durumda yaralıların halk tarafından kendi imkânlarıyla hastaneye taşınması can kaybını arttırdı.

Onlar, hafta sonu olmasına rağmen neden hastanedeydi?

Bu verilerin yanı sıra tartışma yaratan bir diğer konu da katliamın yaşandığı günün, hafta sonu olmasına rağmen memur statüsünde olan Hastaneler Birliği’ne bağlı koordinatörlerin hastanede görevlerinin başında olması. Doktorlardan alınan bilgilere göre; normal şartlarda hafta içi mesai saatlerinde dahi ulaşılması güç olan koordinatörler patlama yaşanmadan önce hastanedeydi. Katliamın ardından çıkan bu durum da yanıtlanması gereken bir başka soru olarak duruyor.

Diyarbakır’da da talimat verildi ama ambulans gelmedi

Ankara’daki katliamın ardından ortaya çıkan bu ayrıntılar, bir başka açıdan Diyarbakır’daki patlamayı yeniden gündeme getirdi.

Diyarbakır’da, 5 Haziran günü HDP mitingine dönük gerçekleşen saldırının bir gün öncesinde de başta Kamu Hastaneleri Birliği olmak üzere çeşitli kurumlara Diyarbakır Valiliği tarafından bir yazı gönderilerek, hastane çalışanları ve doktorların olası bir olağanüstü duruma göre konumlandırılması istendi. Ankara’da olduğu gibi Diyarbakır’daki patlamada 112 Ambulans İstasyonu’nun olay bölgesine birkaç dakika mesafede olmasına ve normal şartlarda miting alanında konumlandırılması gerekirken patlama sırasında bölgede bulunmayan ambulanslar bölgeye dakikalar sonra gererek, geç müdahalede bulunulmuştu. Bu yüzden de Ankara’da olduğu gibi Diyarbakır’da da bilançonun ağır olmasının ana nedeni olarak sağlık ekiplerinin zamanında ve etkili olarak müdahalede bulunmaması gösterilmişti.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER