Dersim’de operasyon bitti ‘yalan’ açığa çıktı

0
1.276 kez

DERSİM (DİHA) – Dersim’de üç günlük askeri operasyonun sona ermesiyle “Suna Çiçek (Bese) ve Dr. Baran Şehitliği”ne yönelik yapılan saldırının sonuçları da ortaya çıktı. Valilik “mezarlığa zarar verilmedi” diyedursun, şehitliğin bombardımana tutulduğu, mezar taşlarının tahrip edildiği, cemevinin patlayıcılarla yerle bir edildiği ve 38 katliamında yaşamını yitirenlerin mezarlarının bombalandığı görüldü.

Dersim’de üç gündür devam eden operasyonun sona ermesiyle “Suna Çiçek (Bese) ve Dr. Baran Şehitliği”ne yönelik yapılan saldırının sonuçları da ortaya çıktı. Askeri operasyonun ilk gününde Hakis ve Dokuzkayalar köyü kırsalı savaş uçakları ve Kobra tipi helikopterler tarafından bombalanmıştı. Operasyonun ikinci gününde, Kobra tipi helikopterler önce “Suna Çiçek (Bese) ve Dr. Baran Şehitliği”nin bulunduğu alanı yoğun bombardımana tutulmasının ardından da asker, şehitlik alanına Kirpi tipi araç ve tanklar eşliğinde girdi. Operasyonun üçüncü gününde ise, vadi içerisinde bulunan bir zırhlı araca saldırı gerçekleştirilmiş, 2’si ağır 4 asker yaralanmıştı. Saldırıda ağır yaralanan 2 asker kaldırıldığı Dersim Devlet Hastanesi’nde hayatını kaybetti.

Cemevi patlayıcılarla yerle bir edildi

Dersim Valiliği yapmış olduğu açıklamada, “mezarlığın hiçbir yapısına zarar verilmediğini” iddia etmişti. Ancak operasyonun sona ermesiyle gidilen şehitlikte hem Alevilerin ibadet yeri olan cemevi bombalandığı ve mezarlar tahrip edildiği ortaya çıktı. Cemevine döşenen patlayıcıların patlatılması nedeniyle cemevine yakın bulunan mezarlarda büyük tahripler meydana geldiği ve tüm mezarların baş kısmında isimlerin yazılı bulunduğu mermerlerin kırılmış halde olduğu görüldü.

38 katliamında yaşamını yitirenlerin mezarları bombalandı

Yine mezarlığa giden yolda bombalamalar sonucu derin çukurların açıldığı ve vadinin birkaç yerine “T.C”, “TC, JÖH” yazılarının yazıldığı görüldü. Mezarlığın dışında yer alan bir kulübenin de yakıldığı ortaya çıktı. 38 katliamında yaşamını yitirenlere ait mezarlar ise bombardıman sırasında hasar görmüş, camekân kısmı kırılmış ve bazı mezarlarda ise kemiklerin dağılmış bir durumda olduğu tespit edildi.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER