Eski Devlet Hastanesi Arazisi için Önerimdir.

0
1.820 kez

Siirt’te belediyemiz şehrin birçok mahallesinde yeşil alanlar, parklar oluşturarak kişi başına düşen yeşil alan miktarını arttırmaktadır. Kentlinin nefes alması, bir kuş cıvıltısı dinlemesi, bir ağaç gölgesi altında huzuru yaşayabilmesi, stres dolu kentlerde herkesin ihtiyaç duyduğu bir zaman aralığıdır. İlimizde de belediyenin yapmış olduğu parklar bu tür aktivitelerin yaşanması için önemli bir dinlenme mekânlarıdır.  Siirt’te beton yapıların arasında kendisine yer bulabilen ve bu nedenle de kentlilere nefes alma imkânı tanıyan yeşil alanları arttırmalıyız.  Belediyemizin yapmış olduğu bu parkları Halk bahçesi olarak da adlandırabiliriz. Halk bahçesi olarak adlandırdığımız bu alanları çok önemsiyor ve Belediyemizin Kentimize kazandırdığı bu yeşil alanların, özellikle çocuklar tarafından doyasıya kullanılıyor olmalarını da çok önemli buluyorum.

Belediyemizin yaptığı parklar ile bugün çocukların doyasıya kullandığı oyun aletleri ile beraber tam işlevsel bir hal aldı. Aynı şekilde sabahları bir göz atarsanız, yürüyüş yapanların sayısının azımsanmayacak sayıda olduğunu görebilirsiniz. Aynı şekilde yine parkın bir köşesine yerleştirilen spor aletleri azımsanmayacak sayıda kentli tarafından kullanılıyor. Bunların haricinde yetişkinler de eğlenmek ve zaman geçirmek için park içindeki çay bahçesini keyifle kullanıyorlar.

 

 

Eski Devlet Hastanesi Arazisi Yeşil Alan(Botanik Park) ve Otopark olarak Siirt’e Kazandırılmalı

Şehrin boş alanları değerlendirilip yeşil alana dönüştürülmelidir. Bunlardan biride eski devlet hastanesinin olduğu arazidir. İlimizde eski devlet hastanesinin alanının da yeşil alana dönüştürülmesi ve güzel bir proje ile üst kısmının botanik park alt kısmının ise şehrin kangren haline gelmiş otopark alanına dönüştürülmelidir. Ancak bu alanın yeşil alan değil de betonlaşma yapılacağı dillendirilmektedir. Bu alanın betonlaşması demek o bölgede yaşayan halkın nefes alacak havasının engellenmesi ve düzensiz bir hava koridorunun oluşmasına neden olacaktır. Zaten İlimizin merkezi çanak şeklinde olduğu için kirli havanın dağılması zorlaşmakta ve bir bulut gibi şehrin üzerine çökmektedir. Birde yüksek yapılar yapılarak bu esen hava sirkülasyonunu engelleyerek kirli havanın dağılımını zorlaştıracaktır. Ayrıca ilimiz deprem bölgesi olduğu için de, bu tür bir afetin gerçekleşmesi neticesinde toplanma yeri olarak ta kullanılabileceğidir.

 

Yüksek Yapılar Hava Sirkülasyonunu Engelliyor

Eski devlet hastanesinin arazisinde yapılacak yüksek yapıların hem hava kirliliği açısından hem de görsel açıdan çirkin görüntü oluşturacaktır.

Hava kirliliği havadaki kirleticilerin belli bir miktarı aşması durumuna denir. Her zaman az ya da çok miktarda havada bulunan kirleticilerin miktarındaki artış rüzgârın hızı ve yönü ile ilişkilidir.
Şehrin hâkim rüzgar yönü dikkate alınmadan bir yerlere dikilen yüksek yapılar rüzgarın gittiği yönde hem rüzgarı kesmekte hem de arka taraflarında yukarıdan aşağıya doğru olan bir hava akımına neden olmaktadır.

Böylece yüksek yapıların arkasında rüzgar zayıf olduğundan dolayı ev ve trafikten kaynaklanan kirleticiler geniş bir alana yayılıp dağılamıyor. Diğer bir deyişle, o bölgede yüksek yapılar önemli bir hava kirliliği problemine neden olabiliyor.
Yüksek yapılar sadece rüzgarı kesip zayıflatarak hava kirleticilerin havayla karışmasını engellemiyor, aynı zamanda arkalarında girdap şeklinde tepesinden yere doğru bir hava akımı da oluşturuyorlar. Böyle bir durumda hava kirleticileri yere yakın bir tabakanın içinde de hapsedilmiş oluyor.

Kararı Halk Vermeli

Eski devlet hastanesi arazisinin betonlaşma veya park yapılması konusunda yetkililerin karar verememesi durumunda bir anket yapılarak halkın oylamasına sunulmalıdır. Halk oylamasında ne karar çıkarsa bu karar uygulamaya konulmalıdır. İki seçenekli bir anket yapılması ve yeşil alan mı, konut mu istiyorsunuz sorusunun direk halka yönlendirilmesi en iyi karar olacaktır.

Kentteki Yeşil Alanları Koruyalım

Yeşil alanların oluşturulması kadar da korunması da önemlidir. Sağlıklı bir çevrenin yaratılması ve korunması konusunda bizlere büyük görevler düşmektedir. Yakından uzağa içinde yaşadığımız, bize sağlık ve mutluluk veren çevremizi en iyi şekilde korumalı, gerekli düzenlemeleri yapıp daha güzel yaşanır bir çevre durumuna getirmeliyiz. Bu alanları kullanan halk bilinçli bir şekilde var olanı koruyarak dikilen ağaçları kesmeyerek, dikilen gülleri koparmayarak, yeşil alanları saran tel çitlere yaslanmayarak ve tahrip etmeyerek yaşanabilir bir çehreye kavuşmuş olacaktır. Her şeyden önce çevremizi kirletmemeliyiz, kirletenleri de uyarıp, engellemeliyiz. Bize yaşam veren su ve havayı, mutluluk kaynağımızı teşkil eden çevreyi (toprak ve yeşil alanlar) çok dikkatli ve iyi değerlendirmeliyiz. Bunda başarılı olursak yaşamımız mutlu ve sağlıklı olacaktır.

Zafer KAHRAMAN

Çevre Mühendisi

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER