Giresunlu aileden Demirtaş’a: Kışımızı sen yaza çevireceksin

0
955 kez

İSTANBUL (DİHA) – İstanbul’da yürüttüğü seçim çalışmaları sırasında Giresunlu Emir ailesinin Küçükçekmece’deki evine konuk olan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, sorun ve sıkıntılarını dinlediği ailenin evinden “Seninle gurur duyuyoruz. Kışımızı yaza sen çevireceksin” sözleri ile uğurladı.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, seçim çalışmaları kapsamında Küçükçekmece İkitelli’de halkla bir araya geldi. Partililerle geldiği mahallede cadde ve sokaklarda dolaşıp, esnaf ve yurttaşlarla tokalaşan Demirtaş, yoğun ilgi gördü. Ayaküstü halkla sohbet edip, hal ve hatırlarını soran Demirtaş, davetlerini geri çevirmediği Giresunlu Emir ailesinin Halkalı TOKİ konutlarında bulunan evlerine de misafir oldu.

’82 puan aldım ama atanamadım’

Kendisi kapıda karşılayan ailenin evine konuk olan Demirtaş, aile fertleriyle bir süre sohbet ettikten sonra sorunlarını dinledi.
Ailenin 2010 yılında üniversiteden mezun olan ancak atanamadığı için ücretli öğretmenlik yapmak zorunda kalan çocuklarından Duygu Kocaoğlu, yaşadığı sıkıntıları “Bir ay boyunca çalışıyorum. Bin 100 TL alıyorum. Okula gitmediğimiz her gün bizden kesiliyor. Bir yılda 3 ay sigortamız yatırılıyor” sözleriyle anlattı.
Kendisi gibi, atanamayan birçok kişinin psikolojilerinin bozulduğunu, bazılarını yaşamlarına son verdiğini hatırlatan Kocaoğlu, “KPSS’de 82 puan aldım ama atamam yapılmadı. Benim de psikolojim bozuldu. Öğretmen olmamıza rağmen başka meslekleri yapmamızı istiyorlar. Ben öğretmenlik yapmayı seviyorum. Sınıflarda öğrencilerimle olmayı seviyorum” dedi.

Anne Emir: Kızımın hayatının kurtulacağını hayal ediyorduk

Yıllarca çalıştıktan sonra emekli olan Anne Aynur Emir ise kızı ve diğer gençlerin Türkiye’de çalışacak koşullarının olmadığından yakındı. “Kızım mezun olduğu zaman hüngür hüngür ağladım. Kızımın hayatının kurtulacağını hayal ediyorduk. Ama ne yazık ki öyle olmadı” diyen Anne Emir, aldığı bin 200 TL emekli maaşı geçimlerine yetmediği için akşamları ev işlerine gittiğini söyledi.

‘Sıkılan gazlardan eksiltirsek, okul sayısını ikiye katlarız’

Ailenin sorunlarını dinleyen Demirtaş, Türkiye’de milyonlarca öğrencinin var olduğunu hatırlatarak, “Türkiye’de temel sorun okul sayısının azlığı. Bu okul eksikliği giderilmez mi? Bunlar açısında okul sayısının azlığı sorun değil. Eğer sadece sıkılan gazlardan eksiltirsek okul sayısını ikiye katlarız. O zaman sabahçı, öğlenci ayrımı da kalkacak. O zaman 350 bin öğretmene ihtiyaç var” dedi.

Sanki AKP’nin yaptıklarının kıymetinin bilmeyen nankörleriz!

Öğretmenlik mesleğinin Avrupa’da en saygın meslek olduğunu dile getiren Demirtaş, sözlerine şöyle devam etti: “Severek, inanarak yapılmadığı zaman bu meslek yapılamaz. Sanki AKP’nin yaptıklarının kıymetinin bilmeyen nankörleriz. Okullarda tablet dağıtımı yapıldığı ama tezeklerle ısınan okullar var daha. Gelir dağılımı yapıldığı zaman halka gelene kadar önüne gelen çalıyor. 25 yıl çalışılıyor bin 200 TL veriyor. Japonya’dan Avrupa’dan emekliler buralara gezmeye geliyor. Ama ülkemizde emekliler akşamları çalışmak zorunda ki yaşamlarını sürdürsün.”

Devletten makarna, kömür istemiyoruz
Demirtaş’ın bu sözlerine Anne Emir, devletten makarna yada kömür istemediğini, sadece alnının teriyle kazanç elde edebileceği bir iş istediğini söyleyerek yanıt verdi.

Mührü vurduğumuzda elimizi vicdanımıza koyalım

Devam ettiği konuşmasında Demirtaş, bütün toplumun elinde seçimden seçime önemli bir fırsat geçtiğini vurguladı. Halkın bu seçimlerde iktidarları denetlemesi gerektiğini söyleyen Demirtaş, “O mühür doğru kullanılırsa iktidarlar politikalarını düzeltmek zorunda kalırlar. Ülke emekçinin alın teri ile inşa edilmiştir. Ülkenin yüzde 80’i emekçidir. Onlar var ediyor bu ülkeyi. Bunu denetlemek bizim elimizde. O mührü vurduğumuz da elimizi vicdanımıza koyalım yeter ki” dedi.

Anne Aynur Emir, Demirtaş’ın bu sözleri üzerine bugüne kadar CHP’ye oy verdiğini, ancak ilk defa 7 Haziran seçimlerinde HDP’ye oy verdiğini ifade etti.

Demirtaş’a ‘benim dayım olur musun? Diye sordu

“HDP, Meclis’te olsun diyerek HDP’ye oy verdim. 7 Haziran gecesi AKP’nin tek başına iktidar olmamasına sevindim. 1 Kasım’da umarım her şey değişir” diyen Anne Emir, ardından da espirili bir biçimde Demirtaş’a “Arkamda dayım yok ki kızım bir yere atansın. Sen benim dayım olur musun?” diye sordu.
Annenin bu sorusuna Demirtaş’ın yanıtı “Ben size dayı olmayayım, Biz bu dayılı sisteme son verelim” oldu.

‘Devlet bu katliamlara göz yummasaydı asla gerçekleşmezdi’

Kısa süren sohbetin ardından Demirtaş, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.
Türkiye’den IŞİD’e kimyasal silah olarak kullanılan sarin gazı verildiğine ilişkin yöneltilen bir soruya Demirtaş, “Devlet bu katliamlara göz yummasaydı asla gerçekleşmezdi. Ne kadar rahat bir şekilde hareket ettiklerini görüyoruz. Bunların Türkiye’deki oluşumlarının medyanın çabası ile gördük, yargının çabası ile değil. Bugün güvenliğimiz için tehdit oluşturan bir siyasi anlayış var iktidarda” sözleriyle karşılık verdi.

Evden ‘Kışımızı yaza sen çevireceksin’ denilerek uğurlandı

Su anda en önemli gündemlerinin seçim güvenliği olduğunu kaydeden Demirtaş, “Başka bir talebimiz yok. Ankara katliamı sonrası sırıtan bakanın, hesap vermekten korkan İçişleri Bakanı’nın istifasına gerek yok. Halk zaten 1 Kasım’da onları tepe takla yapacak” dedi.
Demirtaş, gazetecilerin sorularını cevapladıktan sonra ailenin evinden ayrıldı. Aile fertleri, komşuları ile birlikte Demirtaş’ı “Seninle gurur duyuyoruz. Kışımızı yaza sen çevireceksin” sözleri ile uğurladı.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER