Siirt’te Kapılar Balyozla Kırıldı, 22 Kişi Gözaltında

0
1.820 kez

Siirt’te ise kolluk birimlerince sabah saatlerinde eşzamanlı ev baskınları yapıldı. Kent merkezinde yer alan Conkbayır, Alan ve Barış mahallerinde yapılan baskınlarında aralarında çocukların da bulunduğu 22 kişi gözaltına alındı.

Evlerinde yapılan aramaların ardından gözaltına alınan M.Ç., Y.K, B.Y ve M.E. isimli çocuklar, Çocuk Şube Müdürlüğü’ne götürüldü. Nurettin Elçi, Cihan Çelik, Ahmet Korhan, Evin Yıldırım, Ali Özdemir, Vedat Taşçı, Kadir Belet, Cemal Çelepkulu, Saliha Altay, Ahmet Koçak, Erkan Sahat, Basri Cengiz, Kübra Çelik, Mervan Daşçı, Mehmet Ekinci, Mehmet Zeki Kaçar ve Mehmet Şakir Dalkılıç ise Siirt Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Aynı soruşturma kapsamında Haran Üniversitesi’nde okuyan Zahir Taşçı’nın da Ufra’da gözaltına alınıp Siirt’e getirildiği öğrenildi.

‘Polis evin kapısını balyozla kırdı!’

Gözaltına alınan isimler arasında bulunan Nurettin Elçi’nin babası Nezir Elçi, baskın sırasında evlerinin kapısının balyoz ile kırıldığını söyledi. Özel hareket polislerinin sergilediği tutuma tepki gösteren Elçi, o anları şu sözlerle anlattı: “Sabah saat 05.00 civarıydı. Kapıyı çaldılar, ben de tam kapıyı açacakken, balyoz ile kapıyı kırdılar. Balyoz darbesi ile kapının camları suratıma geldi. Ancak önemli bir yaralanmam olmadı. Tam bir vahşet uyguladılar. 1995 yılında da böyle bir baskınla karşılaştık. O uygulamaların aynısını bu sabah da uyguladılar. Bizleri silah dayayarak, yere yatırdılar. Ellerinde sadece savcılığın arama kararı vardı ama evimizin kapıları kırıp, bizi yere yatırarak silah doğrultular. Ayakkabılar ile içeri girdikleri evimizi darmadağın ettiler. Bütün eşyalarımızın üzerine bastılar.”

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER