Siirt’te Türkiye için yeni bir bitki cinsi bulundu.

1
1.245 kez

Siirt üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümünde çalışan Dr. Mehmet FİDAN ve arkadaşları Siirt Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri’nin desteklediği bir çalışma sırasında daha önce Türkiye’de yayılışı tespit edilmemiş yeni bir bitki cinsi tespit ettiler.

 

Plumbaginaceae (Kardikenigiller) familyasına ait olan Psylliostachys cinsi daha önce Irak, Suriye, Filistin, Orta Asya Pakistan, Kafkasya ve Batı İran’da yayılışa sahipti.

 

Gerçekleştirilen çalışmada bu cinse ait Psylliostachys spicata (Willd.) Nevski bitki türü Türkiye’nin biyolojik zenginliklerine eklenmiş oldu.

 

Dr. Mehmet Fidan bitki çeşitliliği açısından çok zengin bir yapıya sahip olan Türkiye’nin daha araştırılmamış birçok alanının kaldığını ve araştırmalar sonucu hem Türkiye için hem de dünya için birçok yeni bitki türünün bulunabileceğini dile getirdi. Özellikle bölgede barış süreci boyunca yapılan çalışmalarda birçok yeni bitki ve hayvan türünün tespit edildiğini söyleyen araştırmacılar çözüm sürecinin yeniden başlamasıyla bölgede rahat araştırmaların yapılacağını ülkemiz ve bilim dünyası için yeni bitki ve hayvan türlerinin keşfedileceğini dile getiriyorlar.

BU KONUDAKİ MAKALEYİ OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Plumbaginaceae-siirt2

siirttenote

1 YORUM

CEVAP VER