Vali ceza verir de emir eri boş durur mu?

0
542 kez


Suruç katliamı protestosuna katıldıkları için Ağrı Valisi Musa Işın’ın talimatıyla açılan soruşturmada savunmaları dahi alınmadan görevden alınan 11 kamu emekçisinden biri dışında tamamı itiraz üzerine görevlerine döndü. Görevine başlayamayan Özlem Ayyıldız’ın, Vali’nin görevden uzaklaştırma yazısını kendince yeterli görmeyerek, yetkisi olmamasına rağmen direkt işine son veren Halk Sağlık Müdürü’nden kaynaklı işe başlayamadığı ortaya çıktı.

Ağrı’da Suruç katliamını protesto eylemine katıldıkları için görevden uzaklaştırılan KESK üye ve yöneticisi 11 kamu emekçisinden 10’u itiraz üzerine görevlerine geri dönerken, SES Ağrı Toplum Sağlık Merkezi İşyeri Temsilcisi Özlem Ayyıldız ile Ağrı Dağı’ndaki canlı kalkan eylemine katıldıkları için Doğubayazıt Kaymakamlığı tarafından görevden uzaklaştırılan SES Ağrı Şube Eşbaşkanı Recep Altındağ ve SES Doğubayazıt Temsilcisi Mehmet Sait Doğan halen göreve başlayamadı. Göreve başlamaları engellenen sağlık emekçilerinden Özlem Ayyıldız’ın durumu ise dikkat çekiyor. Ağrı Valisi Musa Işın tarafından görevden uzaklaştırma yazısının gönderildiği Ağrı Halk Sağlık Müdürü Cesim Solhan’ın, böyle bir yetkisi olmamasına rağmen görevden uzaklaştırma yerine direkt işe son verme işlemi yaptığı ve bu nedenle göreve iadesinin yapılamadığı ortaya çıktı.

‘Vali 1 Kasım için çalışıyor’

Yaşanan hukuksuzlukları değerlendiren KESK Ağrı Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Ahmet Keleş, Ağrı Valisi Musa Işın’ın talimatıyla başlatılan soruşturmada üyelerinin ifadeleri dahi alınmadan görevden uzaklaştırma kararının çıktığını anımsattı. Halk Sağlık Müdürü’nün keyfi bir şekilde verdiği karara da değinen Keleş, “Ağrı merkezde görevinden uzaklaştırılan arkadaşlarımız tekrar görevine başladı. Ama Halk Sağlık Müdürü Cesim Solhan, valinin aldığı kararı daha da radikalleştirerek, Özlem arkadaşımızı görevden alıyor. KESK Genel Başkanımız bu konuyu valiye açtı. Vali ‘Bu sorumluluğu ben alıyorum. Hemen ilgilenip halledeceğim’ demesine rağmen hep öteleyen, çok da ciddiye almayan bir duruş içindedir. Vali burada 1 Kasım için çalışıyor. KESK’e yapılan müdahaleler de bundan kaynaklanıyor” dedi.

AĞRI (DİHA)

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER