Davutoğlu, Ocak’ta Kobanê’ye selam etti; Ekim’de 2 kez vurdu

1
707 kez

25 OCAK 2015’te Diyarbakır’da “Kobaniye Selam ediyorum” diyen Başbakan Ahmet Davutoğlu, Kobani’yi ve Rojava’daki tüm halkarı barbar İŞİD çetelerinden koruyan YPG’nin Türkiye tarafından kendi talimatları ile iki kez vurulduğunu açıkladı.

 

25 OCAK 2015’te Diyarbakır’da “Kobaniye Selam ediyorum” dedikten sonra günümüze kadar PYD’de konum,çaba ve strateji yönünden hiçbir değişiklik yaşanmadığı halde. A Haber televizyon kanalına konuşan Davutoğlu, “Biz ABD’ye de Rusya’ya da söyledik. ‘Fırat’ın Kuzeyi’ne PYD’de geçmeyecek’ dedik ve PYD’yi iki kez vurduk” dedi. Halbuki Türkiye ile PYD Şah Süleyman Türbesinin IŞİD kontrolündeki alandan kurtarılması için ittifak yapan iki güçtü.

PYD’nin askeri kolu YPG, Türk ordusunun hafta sonunda Tel Abyad’ın Türkiye sınırına yakın YPG mevzilerini bombaladığını söylemişti.

YPG açıklamasında, “Türk ordusu Cumartesi günü ve ertesi sabahı Tel Abyad’ın Türkiye sınırındaki YPG mevzilerini top ateşine tuttu” dendi.

YPG geçtiğimiz Haziran ayında Suriyeli muhaliflerle birlikte Tel Abyad’ı Irak Şam İslam Devleti’nden (IŞİD) geri almış ve ardından “Kobani kantonu”nun bir parçası olarak özerklik ilan etmişti.

‘Herkes ayağını denk alsın’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Cumartesi günü yaptığı bir konuşmada, PYD’nin Tel Abyad’a gelmesinin Türkiye için tehdit oluşturduğunu ifade ederek şöyle konuşmuştu:

“Tel Abyad’a DAEŞ giriyor. Daha sonra DAEŞ oradan çıkıyor ve Tel Abyad’a bu defa PYD giriyor. Hepsi kolektif bir oyun […] Dert, orayı kantona dönüştürmek ve ilan ettiler kanton diye. Bu Türkiye’ye artık bir tehdit oluşturmaya başlamıştır. Öyleyse gereğini Türkiye yapacaktır. Bunu herkes bilsin.”

Davutoğlu ise açıklamalarında Suriye krizinin Türkiye olmadan çözülemeyeceğini vurguladı ve “Daha Türkiye kendi kartlarını henüz açmadı. Açtığı zaman her şey daha farklı olacak. Herkes ayağını denk alsın” dedi. Amerika ve Rusya’nın müttefiki PYD’ye yapılan bu saldırı iddası ise PYD tarafından yalanlanırken HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ise PYD’nin kendi ülkesindeki istediği yere geçebileceğini şu cümle ile ifade etti: ” Bak YPG Fırat’ın ötesine geçecek ve sen de suyun bu tarafından mal mal bakacaksın”

 

davutdoglu-pyd-kobani

 

 

1 YORUM

CEVAP VER