Savcı sanıkları karıştırdı: Öğrencileri döven özel güvenliğe ‘polise direnmek’ten dava

0
797 kez

Akdeniz Üniversitesi’nde iki yıl önce YÖK protestosunda çıkan olaylarla ilgili soruşturma başlatan savcılık eşine az rastlanabilecek bir iddianameye imza attı.

Olay günü polislerle birlikte öğrencilere müdahale eden altı güvenlikçi kendilerini ‘polise direnmek‘ suçundan hakim karşısında buldu. Güvenlikçilerin dava arkadaşlarıysa müdahale ettikleri öğrenciler…

 

Akdeniz Üniversitesi’nde iki yıl önce YÖK’ü protesto eden öğrencilere polisle beraber özel güvenlikçiler birlikte müdahale etmişti.

Fotoğraf: DHA

Antalya’da Akdeniz Üniversitesi’nde 6 Kasım 2013’teki YÖK protestosunda çıkan olaylardan sonra iki polisle altı özel güvenlikçi öğrencilerden şikayetçi oldu. Savcılığın iki yıl süren soruşturmasından sonra açılan davanın ilk duruşması Antalya 16’ncı Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Altı güvenlikçi sanık sandalyesinde

Ancak sanık sandalyelerinde beklenmeyen bir durum vardı. Eylemde polislerle birlikte öğrencilere müdahale eden güvenlikçiler de ‘polise direnmekten’ sanık sandalyesindeydi. Güvenlikçiler suçsuz olduklarını söyleyip beraatlerini istedi.

‘Mezun olup güvenlikçi mi oldunuz?’

Öğrencilerin avukatı Hakan Evcin durumu şöyle açıkladı: “Salonda yer kalmadığı için güvenlikçilerin sanık öğrencilerin arkasına oturtulduğunu düşündük. Ancak ifadeleri alınmaya başlanınca çok şaşırdık. Hakim onları önce öğrenci zannetti. ‘Siz öğrenciyken YÖK’ü protesto ettiniz, mezun oldunuz, sonra da güvenlik görevlisi mi oldunuz’ diye sordu. Savcının kafa karışıklığı, hatası olmuş. Yaralı iki polisi ayırmış ve diğerlerinin tamamını öğrenci zannetmiş. Aslında o güvenlik görevlileri de karakolda şikayetçi olarak ifade verenler. Bu iddianameyi hazırlaması yaklaşık iki yıl sürdü ve sonunda güvenlik görevlilerinin hepsini de sanık yapmış. Dava bu şekilde devam edecek.”

Kaynak:Diken

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER