AKP Siirt’te Çuvalladı

17
2.619 kez

Yazı yazmanın…

Kalem oynatmanın bir önemi.

Değeri.

Kaldı mı bu ülkede ?

Sanmıyorum.

Gazetecilere yönelik akıl almaz baskılar her gün bir tık daha yükseliyor.

En son Nokta Dergisi Genel Yayın Yönetmeni ile Yazı işleri Müdürü tutuklandılar.

Darbeciler bile Eylüllü yıllarda bu kadar baskıcı olmayı becerememişlerdi.

İşte bu atmosferde 1 Kasım seçimlerine gidildi.

Seçimler bitti.

Önümüzdeki günlerde hükümet kurulacak.

%49 aldılar…

Yine relaks değiller…

Sağa.

Sola.

Şuna.

Buna.

Sataşmaya.

Verip.

Veriştirmeye.

Devam ediyorlar…

Sözüm ona.

Bağımsız, adil, seçimler yapıldı.

 

AKP.

Siirt’te seçim çalışmalarının startını köşe yazarlığı yaptığım Siirttenöte haber sitesini kapatarak verdi.

Sanıyorlar ki…

Millet.

Aptal.

Halk.

Cahil.

Kürtler.

Sinmiş.

Siirttenöteyi karartırsak.

Siirt seçim sonuçlarını lehimize 2-1 veya 3-0 yaparız.

 

HDP.

Siirt’te şimdiye dek hiç bir seçimde görülmemiş o büyük baskıya rağmen olağanüstü bir başarıya imza attı.

Şirvan.

Tillo.

Hariç.

Siirt il merkezi dahil.

Siirt’in 5 seçim çevresinde 1. parti oldu.

Ve.

1 Kasım seçim sonuçlarından.

Siirt’e dair.

Diğer net bir mesaj daha çıktı.

“Siirt Belediyesini unutun”

Uzun sözün kısası.

AKP Siirt’te çuvalladı.

Seçim çalışmalarını askıya almış.

Bir HDP karşısında alınmış olan bu sonuç hezimettir.

Buna karşın.

Seçim sonrasında.

Siirt’ te ki AKP lilerin hali görülmeye değerdi.

Çocuklar gibi şendiler…

Neredeyse zil takıp oynayacaklardı.

Neymiş efendim.

Siirt’te HDP’ yi 3-5 bin oy geriye çekmişiz.

İddialıyım!

İddia ediyorum !…

1 Kasım seçimleri için beni AKP Siirt il başkanı yapıp.

Bu kadar imkanı.

Ve.

Baskıyı.

Seçim çalışması yapmayan HDP karşısında.

Emrime verseydiniz.

AKP’ yi değil 3-0.

4-0 yapardım (!)

Türkiye Cumhuriyetinin demokrasi hafızası bu seçimleri belleğine kaydetti.

Siirt halkı.

Seçimlerde baskı nasıl olurmuş.

Bunu iliklerine kadar hissetti.

Yaşadı.

Bu ülkede…

Demokratik.

Adil.

Tarafsız.

Seçim yapıldı.

Öyle mi ?

Yaw.

He.

He.

***

HDP, seçim çalışmalarını tümden askıya alarak büyük bir hata yaptı.

Aynı HDP Haziran seçimlerinde bu baskılar karşısında geri adım atmayarak,%13 lük başarıyı yakalamıştı.

Olan.

Oldu.

HDP, önüne bakmalı.

HDP, mevcut yapısında büyük değişiklikler yaparak yoluna devam etmelidir.

Sol.

Devrimci.

Sosyal demokrat.

Çevreci.

Türkiyeli dostlarını bir köşeye koymayarak.

Yüzünü daha çok Kürtlere dönmelidir.

HDP nin aldığı % 10.8 in.

10.7 si Kürtlerin oylarıdır.

HDP’ye oy veren bir seçmeni olarak.

Önümüzdeki seçimlerde HDP’ye oy verebilme sebeplerimin olması için aşağıdaki istemlerimi sıralamak istiyorum.

* Yerelden yönetimden, yerel demokrasiden bu kadar söz eden bir parti, illere özellikle Siirt’e ithal adaylar göndermekten vazgeçmelidir.

* HDP’de köklü değişlikler bekliyoruz ve istiyoruz. Mesela aday belirleme aşamasında ön seçim tüzük maddesiyle zorunlu hale getirilmelidir.

*HDP’ nin kadın eş genel başkanı değişmeli eğer tercihimi soracak olursanız İstanbul Milletvekili Hüda Kaya olmalıdır.

*Unutulmamalıdır ki AKP bu seviyeye Belediyelerindeki başarılarını ve deneyimlerini üst üste koyarak geldi .DBP Belediyelerinin hizmet ve halkla iletişiminde problemler var. Başka yerleri bilmem ama Siirt’te eş başkan şahsında bu hal pik yapmış durumda. Buna dair acil adımların atılması gerekiyor.

*Kurultay da, Başkanlık tartışmaları konusunda bütün partiyi bağlayacak bir karar alınarak, bunun kongre kararı olduğu deklere edilmelidir.

 

Dara TURHAN

turhan.dara@yahoo.com.tr

 

 

17 YORUMLAR

 1. sizin bu yazınıza siirtin havuz medyasından kendini gastacı sanan biri “HDP Siirtte çuvalladı” başlıklı yazı yazarak cevap vermiş demekki rahatsız olmuşlar ama sizin site bi garip site sitenize giren bu yazınızı hemen göremiyor dakikalarca arıyor,lütfen bunlara inat bu etkili yazıyı görünür yerden verin.

 2. HDP siirtte çalışmadı 1 vekilliği akpye hediye etti ve bunu bilinçli yaptı hdp nin Siirt adayları oy verilecek adaylar değildi mecburen verdik,akpye siirtte devletin memurları çalıştılar,akpliler tek bir yere gitmediler.

 3. DARA bey,iyi yazmışsınız ama eksikler var siirtte seçim günü sıkıyönetim vardı,ellerinden gelen bütün baskıcı yöntemleri kullandılar,akp teşkilatının yerine seçimlerde çalışması resmen yasak olan devletin üst düzey memurları çalıştı,hdp çalışmamakla büyü yanlış yaptı madem çalışmayacaktı seçime girmeseydi ama bütün bunlara rağmen siirt halkı akp ye gitmedi.

 4. Akp Bölgede görülmemiş bir baskı yaptı. Çünkü 7 haziran gibi bir sonuç çıkması, onlar için direk cezaevi demekti. Şimdilik 4 yil sonlarını ertelemiş oldular. Ama sadece suriye konusunda Allah katında çetin bir hesapları var. Her suriyeli nin gözyaşında bunlara ateş var inşaallah. Senin ülkende cok demokrasi ve özgürlük var da kalkmış suriyeye demokrasi getiriyorsun. Hesabın var unutma!

 5. dara hocam,sizi takdir ediyorum yazılarınız yol gösterici,siirt belediye eş başkanına ilişkin tespitleriniz yerinde ve bir daha asla yabancı belediye başkan adayı istemiyoruz,bu fedakar halka böyle yapılmamalı.

 6. bütün ağalar,şeyhler,onların destekçileri birleştiler çakmak mahallesindeki yoksul kürtleri yenemediler halen yüzleri kızarmıyor bunların halen ortalıkta dolanıyorlar hade ordan hade anca gidersiniz.

 7. fevzi bey,kendini sevenleri hayal kırıklığına uğrattı fevzi beye bir haller olmuş,herkes biliyor yasin beyle düşmanlık derecesinde birbirlerini sevmezlerdi,fevzi bey açsın baksın kurtalanda kaç oyu değiştirmiş,dağ fare doğurdu fevzi sevgiliye yasin aktay hayırlı uğurlu olsun,yolları açık olsun,her seçim onları siirtte bekleriz,onları hezimete uğratmak keyifli oluyor.

 8. ben AK partiliyim,bu seçim vermedim vermeme sebebim yasin aktay la,fevzi sevgili bunlar birbirleri aleyhinde söylemedik laf bırakmadılar ama aday yapıldılar diye kanka oldular baktım her şey menfaat oy vermedim,sayın dara turhanın dedikleride çok doğru devlet çalıştı siirtte AK partiye ama yinede sonuç değişmedi.

 9. mert olumm,kim peygambere hakaret etmiş,ne zırvalıyorsun,sen dindarsan önce silvanda,cizrede yapılanları gör sonra konuş,Kürt halkı dininden vazgeçsin diyenmi var.

 10. evet bundan sonra katiyen dışarıdan aday istemiyoruz,bu memleketi tanımıyorlar,memur mantığıyla davranıyorlar vekil,belediye başkanı yapıyoruz onlar kendilerini memur sanıyorlar.ben şimdiden söylüyeyim bir daha dışarıdan aday gelirse oy vermem.

 11. Dindar olan kürtlere baskı ve zulümü ne zaman bitireceksiniz. Peygambere hakareti hala düşünce özgürlüğü olarakmı görüyorsunuz bunu unutmayınki kürt halkı dininden vazgeçmez.

 12. ağalar+şeyhler+memurlar+siirtliler bir oldular HDP yi siirtte yenemediler bu onlara iyi ders olmuştur inşallah,yazar beyin aynen dediği gibi bir çocuğa siirtte AKP yi versen 3-0 yapardı,bu kadar beceriksizler.

 13. Abi bu ülkede insanlar açlar aç. Demokrasi ve insan haklarına daha çok mesafeleri var. Sen seçime 10 gün kala çıkıp emekliye zam, taşerona kadro, asgari ücrete 300 tl. artış, polise 500 tl. zam dersen aç sürü elbette peşinde koşar. Millet boğazına bakıyor. Ama insanları ekmekle terbiye etmek kadar alçaltıcı ve onur kırıcı birşey olamaz. Toplumu sirk hayvanı gibi ekmekle terbiye edip seçime girdiler. Bana oy ver elimdekini al misali. Nasıl olsa babalarının cebinden çıkan yok. Nasıl olsa iktidar gitse cezaevi gelecek. Korkudan kesenin ağzını sonuna kadar açtılar.

CEVAP VER