DBP, HDP ve KJA’dan Silvan çağrısı

0
989 kez

DİYARBAKIR (DİHA) – HDP milletvekillerinden Feleknas Uca, Çağlar Demirel, HDP İl Eşbaşkanı Ömer Önen, DBP ve HDP’li yöneticiler ile çok sayıda yurttaş, Silvan’a hareket ederken, HDP ve DBP tarafından yapılan yazılı açıklamada, devam eden çatışmalarda can kayıplarının yaşanmaması için tüm duyarlı kesimlere Silvan halkıyla dayanışma çağrısı yapıldı. Kongreya Jinen Azad (KJA) da yine tüm kadınları Silvan’a ses vermeye çağırdı.

HDP milletvekillerinden Feleknas Uca, Çağlar Demirel, HDP İl Eşbaşkanı Ömer Önen, DBP ve HDP’li yöneticiler ile çok sayıda yurttaş, üç mahallesinde ilan edilen “Sokağa çıkma yasağı” ile birlikte sıkıyönetim uygulamaları esnasında 4 sivilin katledildiği Diyarbakır’ın Silvan ilçesine hareket etti. DBP ve HDP ise, can kayıplarının önüne geçmek için Silvan halkıyla dayanışma çağrısı yaptı.

Yapılan açıklamada, Silvan ilçesine bağlı Konak, Mescit ve Tekel mahallelerinde ilan edilen “Sokağa çıkma yasağı”nın 7’nci gününde yoğun saldırılarla devam ettiği belirtilerek, “Sokağa çıkma yasağının ilan edilmesinden bu yana ilçemizde 4 sivil yaşamını yitirirken, Konak, Mescit ve Tekel mahallelerinin akıbetinden sağlıklı haber alamamaktayız. Su, elektrik ve telefon şebekelerinin kesildiği ilçemizde, halk en insani ihtiyaçlarını bile karşılayamıyor” denildi.

Zaman zaman çatışmaların yoğunlaştığı ilçede can kayıplarının artmasından endişe duyulduğu ifade edilen açıklamanın devamında, “Silvan’da yaşamın normalleşmesi için devam eden sokağa çıkma yasağının derhal kaldırılması, devletin zırhlı araçlarını, polisini ilçenin dışına çıkarması ve 12 Eylül Darbesi’ni aşan uygulamalarından vazgeçmesi gerekmektedir. İlçemizde devam eden çatışmalarda can kayıplarının yaşanmaması için tüm duyarlı kesimleri Silvan halkıyla dayanışmaya çağırıyor, hükümeti mevcut uygulamalarına son vermeye çağırıyoruz” ifadelerine yer verildi.

Kongreya Jinen Azad (KJA) da Silvan’da 7 gündür süren sokağa çıkma yasağıyla birlikte yaşanması muhtemel katliamlara ilişkin yazılı açıklama yaptı. Bu sabah itibariyle saldırıların şiddetlendiği belirtilelen KJA açıklamasında, “İlçeye yapılan yığınak daha büyük saldırılar ve katliamlar yaşanabileceğine dair kaygıları da beraberinde getirmiştir. Silvan’da 7 gün boyunca uygulanan bu hukuk dışı yasak 4 sivilin katledilmesine ve evlere yapılan top atışlarıyla birçok sivilin yaralanmasına neden olmuştur” denildi.

Kadınlara Silvan direnişini sahiplenme çağrısının yapıldığı açıklamada, “Biz KJA’lı kadınlar, Silvan ilçesinde halkımıza karşı girişilen bu saldırı dalgasını önlemek ve ölümleri biran önce durdurmak için Silvan’daki direnişi sahipleniyor ve tüm kadınlarımızı bu direnişe güçlü bir şekilde ses vermeye ve sahiplenmeye çağırıyoruz” ifadelerine yer verildi.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER