Kadri Yıldırım:Tek Adam Dayatması Olmazsa Başkanlık Sistemi Tartışılır

0
587 kez

HDP Siirt Milletvekili Prof. Dr. Kadri Yıldırım, Siirt’te basın emekçileriyle bir araya gelerek gündeme dair açıklamalarda bulundu. 

Halkın Yoksulluğu Suistimal Edildi

 

Seçim sonuçlarını değerlendiren Yıldırım, özellikle çatışma sürecinin başlaması, ardı arkası kesilmeyen gözaltı ve tutuklamalardan dolayı seçim çalışmalarının geç başladığını; ama bunu telafi etmek için üstün bir gayretle çalıştıklarını ifade etti. Kadri Yıldırım sözlerinin devamında şu ifadelere yer verdi:

Siirt kırsalında HDP’li seçmen üzerinde inanılmaz tehdit ve şantajlar uygulandı. Buna bağlı olarak seçmenimiz sandığa gidemedi. İş Kur üzerinden, koruculuk kadrosu üzerinden halkımızın yoksulluğu suistimal edildi. Kamu görevlileri, devletin gücünü HDP karşıtlığı için kullandılar. En son Ankara katliamında katledilen 102 kişiden 18’i Siirtliydi. Bütün bunlar, seçim sonucunu HDP aleyhine çevirmek için devreye konan araçlar oldular. Bütün bunlara karşın ülke genelinde olduğu gibi Siirt özelinde de üzerimizde bir medya ambargosu uygulandı. Adeta HDP’nin 7 Haziran’daki başarısının acısı bizden çıkarılıyordu.

Tek Adam Dayatması Olmazsa Başkanlık Sistemi Tartışılır

Güncel konulardan bir olan başkanlık sistemi için, eğer ki başkanlık sistemi Kürtlerin anayasal ve kültürel haklarını, statü taleplerini karşıladığı gibi tüm farklılıklar için demokrasi ve adalet temelli bir kapı aralıyorsa tartışılabilir. Ama bunları güvenceye almak yerine sadece tek adam dayatmasıysa partimizin bunu kabul etmesi doğal olarak mümkün değildir. Tabii bugün Kürtlerin özyönetim taleplerine bile tahammül edilmezken başkanlık sisteminin ne vaat ettiğini bilmiyoruz, ifadelerine yer verdi

Kürdistan Eyaleti Özek Bir Yönetim Anlayışıydı

Kadri Yıldırım ,Kürtlere statü söz konusuysa, Kürtlerin anayasal garantisi olacaksa başkanlık sistemi en azından tartışmaya açılabileceğini,ama başkanlık sisteminden kasıt asla bir tek adam sistemi olmayacağını sözlerine ekledi ve devamında şu açıklamaya yer verdi:Kürtlerin statü olarak önerdiği demokratik özerkliğe AKP’nin bu yaklaşımına bakınca aslında ülke olarak ne kadar geride olduğumuzu anlıyorum. Bakın Türklerin ve Türkiye’yi yönetenlerin ataları olan Selçuklular ve Osmanlı devleti eyalet sistemine yabancı değildir. Öyle ki 12. yüzyılda ilk Kürdistan eyaletini Selçuklular kurmuştur. Aynı şekilde Osmanlılar döneminde birden fazla Kürdistan eyaletinden bahsedebiliyoruz. Hatta Evliya Çelebi Kürdistan eyaletinden bahsederken bu eyaletin sınırlarını yürümek için 17 güne ihtiyaç olduğunu söyler.

 

Yeni Anyasa İçin AKP Samimi Olmadı

HDP Siirt Milletvekili Kadri Yıldırım gündemle ilgili son olarak yeni anayasayla ilgili görüşlerine yer verdi. Yıldırım “Türkiye’nin şuan bir darbe anayasası ile yönetilmesi bir utanç olduğu gibi AKP’nin de topluma bu darbe anayasasının maddeleriyle muamele etmeye devam etmesi bir zulümdür. Bunun en bariz örneği de YÖK’tür. Dolayısıyla Türkiye’nin bir an önce çağdaş demokrasi ve evrensel değerleri merkeze alan bir anayasaya kavuşması elzemdir. Tabii bu konuda da ülkeyi 13 yıldan beri yöneten AKP’de bir samimiyet göremiyoruz. Yıllardır anayasa değişikliği gündemde ama bu konuda bir ilerleme yok. Hatta AKP birçok seçime bu vaat ile girdi ama sözünü tutmadı. Bu seçimde de halka yeni bir anayasa vaat etti. Oysa önceki yıllarda en özgürlükçü anayasa taslağını kendilerine Kürt siyasal hareketi sundu. Ama AKP, bu konuda konsensüs temelinde hareket etmek yerine MHP’de takılıp kaldı.”dedi.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER