Gündüz ve Sinbağ Silvan’da son yolculuklarına uğurlandı

0
1.354 kez

DİYARBAKIR (DİHA) – Silvan’da katledilen Mehmet Gündüz ve Yakup Sinbağ binlerce kişinin katılımıyla son yolculuğuna uğurlandı.

Silvan’da dün özel harekat polislerince bir kahvenin taranması sonucu yaşamını yitiren Mehmet Gündüz ve Tekel mahallesinde yaşamını yitiren Yakup Sinbağ isimli genç binlerce kişinin katılımıyla son yolculuklarına uğurlandı. Diyarbakır Gazi Yaşargil Araştırma Hastanesi’nde yapılan otopsi işlemlerinin Mehmet Gündüz’ün cenaze aracı, Yolarası (Qurtê)’de yüzlerce araçlık konvoyla karşılandı. Silvan HDP İl ve ilçe binasında binlerce kişi tarafından karşılan cenaze aracı Silvan Belediyesi’nin önünde “PKK halktır halk burada”, “Bijî berxwedana Farqinê” sloganlarıyla karşılandı. Cenaze aracının önünde yürüyüş yapan binlerce kişi “Çerxa Şoreşê” marşının ardından Gündüz’ün cenazesini defnedileceği Tilmine köyüne doğru uğurladı. Silvan’da da araçların eşlik ettiği yüzlerce araçlık konvoy sonrası Tilmise köyüne getirilen cenaze binlerce kişi tarafından defnedildi. Defin işleminin ardından konuşan MEYA-DER İl Eşbaşkanı Hasan Pençe, Silvan da yaşanan sivil katliamların son bulması çağrısında bulundu bulundu.

Ardından konuşan DBP İl Başkanı Ali Şimşek ise işgalci devletin Silvan’da yaşanan katliam ve saldırılarını kınadı. Silvan’ın hiçbir zaman direnişten vazgeçmediğine değinen Şimşek, Silvan direnişine tüm halkların sahiplenmesi ve ses vermesi gerektiğini belirtti.

Sinbağ’ı binler uğurladı

Silvan’ın Tekel Mahallesi’nde yaşamını yitiren Yakup Sinbağ ise belediye önünde bir araya gelen binlerce kişi tarafından omuzlanarak Feridun Mahallesi’ndeki Feridun Mezarlığı’na götürüldü. Yürüyüş sırasında sık sık ” Bijî berxwedana Farqînê” ve “HPG cepheye misillemeye” sloganları atıldı. Yürüyüşe DBP Eşbaşkanı Kamuran Yüksek, DBP Diyarbakır il Eşbaşkanı Ali Şimşek, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Fırat Anlı, KJA dönem sözcüsü Ayla Akat Ata, HDP Milletvekilleri, HDP ve DBP il ve ilçe yöneticileri de katıldı.

Feridun mezarlığında defnedilen Sinbağ’ın cenazesinin ardından demokrasi ve özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına saygı duruşunda bulunuldu. Daha sonra konuşan DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, yerel yönetim kararına devletin saygı duymasını ve tankların ve topların bu şehirlerden çekilmesi gerektiğini belirtti.

‘Türkiye’nin Batısı da Doğusu da Silvan’a ses vermeli’

Herkesin Silvan’a ses vermesi için çağrıda bulunan Yüksek, Silvan’da direnenlerin tüm halklar için direndiğini ifade etti. Yüksek, “Filistin ve Mısır’da bir sivilin ölümü için ses çıkaranlar. Burada katledilen Farqin halkı için de ses çıkarmalıdırlar. Yarın buralar güllük gülistanlık olunca Kürtlerle kardeşiz demenin hiçbir anlamı olmayacaktır. Türkiye’nin Batısı da Doğusu da Silvan’a ses vermelidir. Özellikle bugün Kürt halkı ile kardeş olunmalıdır. Farqin halkının özgürlük direnişini selamlıyorum” dedi.

Sinbağ için Belediye karşısında bulunan kahvehanede taziye kurulurken Gündüz’ün taziyesi ise defnedildiği köyünde kuruldu.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER