Pervari’de 17 askerin öldüğü helikopter kazasına takipsizlik

0
780 kez

HABER MERKEZİ (DİHA) – Pervari’nin Herekol Dağı’nda yaşanan ve 17 askerin yaşamını yitirdiği helikopter kazazı ile ilgili askeri savcılığın yürüttüğü soruşturmaya takipsizlik kararı verildi.

Siirt’in Pervari ilçesi Herekol Dağı’nda 10 Kasım 2012’de yaşanan ve 17 askerin yaşamını yitirdiği helikopter kazazı ile ilgili askeri savcılığın yürüttüğü soruşturma tamamlandı. Savcılık komutanların görevlerini ihmal ettiklerine dair yeterli delil bulunmadığına kanaat getirerek, takipsizlik kararı verdi. Yaşamını yitiren askerlerin aileleri, 3 yıl sonra gelen takipsizlik kararına itiraz başvurusunda bulunacak.

Olay sonrası kazası ile ilgili, Diyarbakır’da bulunan Hava Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Savcılığı soruşturma başlattı. Ailelerin de yaptığı başvurular sonrası yürütülen soruşturma 3 yıla yakın sürdü.

Soruşturma kapsamında ifadesi alınan Siirt 3’üncü Komando Tugayı Komutanı, yapılan hava intikalinin iptali ile ilgili kendisine bir talebin gelmediğini savundu. Kararda adı yer almayan komutan, herhangi bir personeli veya pilotu, olumsuz koşullara karşın göreve gitmeye zorlamasının söz konusu olmadığını iddia etti.

Askeri savcılık yürüttüğü soruşturma sonrası, sıralı komutanların sorumlu olduğunu gösterir bir delil veya şüphe bulunmadığına işaret etti. Kararda, “Kaza/kırıma mevsime bağlı olarak gelişen hava değişikliği ile görüş mesafesinin düşmesi neticesinde meydana geldiğinin değerlendirildiği anlaşılmakta” denildi.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER