Silvan’da halk yasaklı mahallelere girdi

0
832 kez

DİYARBAKIR (DİHA) – Sokağa çıkma yasağının 8 gündür sürdüğü Silvan’ın mahallerine yürüyen aralarında Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Fırat Anlı, sabah saatlerinde ilçeye giden KJA aktivistleri ve HDP’li vekillerinde bulunduğu çok sayıda kişi mahallere girdi.

Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde 8 gündür devam eden sokağa çıkma yasağında yaşamını yitiren Yakup Sinbağ ve Mehmet Gündüz’ün cenazelerinin toprağa verilmesinin ardından yasaklı mahallelere girmeye çalışan yurttaşlara polisler saldırdı. Aralarında kadın, çocuk, yaşlı binlerce kişi “Bijî berxwedana Farqînê” sloganlarıyla Konak, Mescit ve Tekel mahallesine koştu. Aralarında DBP Genel Eş Başkanı Kamuran Yüksek, HDP milletvekillerinden Nursel Aydoğan, Sibel Yiğitalp, Avukat Gülşen Özbek ve KJA Genel Sözcüsü Ayla Akat Ata ile onlarca kişi mahallelere girdi.

Mahallelerde ilk olarak incelemelerde bulunan heyet cadde üzerinde ateşler yaktı. Aralarında HDP Milletvekilleri Nursel Aydoğan, Sibel Yiğitalp, KJA bileşenleri ve yüzlerce yurttaşında bulunduğu kalabalık grup yaktıkları ateşlerin etrafında halaylar çekip türküler söylemeye başladı. Mahallede günlerdir direnen halk ile bir araya gelen kitle ateş etrafında oturup, günlerdir süren direnişi, direnen halktan dinledi. Heyetin mahalledeki yurttaşlarla birlikte bekleyişi sürüyor.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER