Cizre’de polis engeli sonucu 1 kişi yaşamını yitirdi

0
510 kez

ŞIRNAK(DİHA) – Sokağa çıkma yasağının 4’üncü kez ilan edildiği Cizre’de, kalp krizi geçiren 65 yaşındaki bir yurttaş yasak nedeniyle mahalleye ambulans giremediği için yaşamını yitirdi. Halkın yasağa karşı sokaklara inerek direnişe geçtiği ilçede, 1’i ağır 5 kişi özel harekat timlerinin saldırısı sonucu yaralandı.

Şırnak’ın Cizre ilçesinde Yafes ve Sur mahallelerinde ilan edilen sokağa çıkma yasağının ardından, polis ve özel harekat timleri mahallelere saldırdı. Polisin yasağın olmadığı mahallelere saldırısı sonucunda Nur Mahallesi’nde 1’i ağır 5 kişi yaralandı. Cudi Mahallesi’nde ise kalp krizi geçiren 65 yaşındaki bir yurttaş, yasak nedeniyle hastaneye götürülemediği için yaşamını yitirdi.

Yasak ardından Yafes ve Sur mahallelerinde elektrikler kesilirken, yoğun heron hareketliliği yaşanıyor.

Polis çevre yolu üzerinde konuşlandırılan zırhlı araçlardan Yasaf Mahallesi’ne doğru tarama yaparak, bomba atar atıyor. Halkın sokaklara inerek zılgıtlarla saldırılara karşılık verdiği ilçede, Cudi Mahallesi’nde sokaklara çıkan halk ise saldırı ve yasağı yapılan yürüyüşle protesto etti.

Cudi Mahallesi’nde kalp krizi geçiren 65 yaşındaki yurttaş, hastaneye kaldırılamadı. Yasağın ilan edildiği Sur ve Yafes mahallesinden geçerek Cudi’ye ulaşan yolun polisler tarafından kapatılması nedeniyle çağırılan ambulans engellenince yurttaşın yaşamını yitirdiği belirtildi. İsmi öğrenilemeyen yurttaşın cenazesinin ise halen mahallede bekletildiği öğrenildi.

Yasağın protesto edildiği Nur Mahallesi’nde ise özel harekat timlerinin kullandığı bomba atarlar nedeniyle 1’i ağır 5 kişi yaralandı. Ağır yaralanan yurttaş Şırnak’a götürülürken, 4 yurttaşın tedavisinin ise mahalleliler tarafından yapıldığı belirtildi.

Halkın saldırılara karşı direndiği mahallelerden slogan sesleri yükselmeye devam ediyor.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER