‘Mezarlıklara saldırı yenilginin göstergesidir

0
864 kez

SİİRT (DİHA) – HDP ve DBP Siirt il örgütleri öncülüğünde, Herekol Dağı’nda bulunan “Şehid Resul û Şehit Azime Şehitliği”nin bombalanmasını protesto ederek, “Artık öyle bir duruma gelindiki mezarlıklara operasyonlar yapılıyor, saldırılıyor. Hem havadan hem karadan operasyon yaparak devlet aslında Kürtlere yenildiğini gösterdi” dedi.

HDP-DBP Siirt il örgütleri, Herekol Dağı’nda bulunan “Şehid Resul û Şehit Azime Şehitliği” çevresinin helikopterler tarafından bombalanmasını parti binaları önünde yapılan açıklama ile protesto edildi. Açıklamaya, HDP, DBP il, ilçe yöneticileri, Barış Anneleri Meclisi üyeleri, Belediye Meclis üyeleri ve çok sayıda STK temsilcisinin yanı sıra yüzlerce yurttaş katıldı. “Sokaklardayız, direniyoruz, yasakları tanımıyoruz” pankartının açıldığı açıklamada sık sık “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganı atıldı. Açıklamayı yapan HDP Siirt İl Eşbaşkanı Abdullah Çetin, konuşmasına DAİŞ çetelerinin Paris’te gerçekleştirdiği katliamı kınayarak başladı.

7 Haziran seçimlerinden sonra sistem tarafından halklara karşı bir savaş başlatıldığını vurgulayan Çetin, saray gladyosunun halkların zaferini hazmedemediğini belirtti. Çetin, “Ülkenin batısında G-20 zirvesi, doğusunda ise savaş var” dedi.

‘Kürtleri yok edecek bir silah icat edilmedi, edilmeyecek’

Silvan’da yaşananların savaş politikasının bir ürünü olduğunun altını çizen Çetin, “Orada yaşayanlar bu ülkenin vatandaşı. Kendi insanınıza karşı savaş yürütüyorsunuz” diye belirtti.
Kürtlerin temel taleplerine saldırmak, terörize etmek hangi yasada bulunuyor? diye soran Çetin, “Burada bir basın açıklaması yapıyoruz ama Cumhuriyet Meydanı resmen işgal altında. Şu iyi bilinsin; Kürtleri teslim alacak yok edecek bir silah henüz icat edilmedi, edilmeyecek. Artık öyle bir duruma gelindiki mezarlıklara operasyonlar yapılıyor, saldırılıyor. Hem havadan hem karadan operasyon yaparak devlet aslında Kürtlere yenildiğini gösterdi. Kürt halkının verdiği mücadele o kadar haklıdırki, dirisine gücü yetmeyen devlet, ölüsüne el atıyor” şeklinde konuştu.

Bu savaş sürecini bitirecek ve iki sene önceki çatışmasızlık ortamına geri döndürecek tek gücün PKK Lideri Abdullah Öcalan olduğunu belirten Çetin, “Tecrit bir an önce kaldırılmalı, müzakere masası kurulmalı ve eşit şartlar altında müzakere yapılmalıdır” dedi.

Açıklamanın ardından 10 dakika sessiz oturma eylemi yapan kitle, “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganı eşliğinde eylemini sonlandırdı.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER