Sabah ‘tetiği’ çekti: İMC ve Özgür Gündem’i susturun

0
724 kez

HABER MERKEZİ (DİHA) – “Savaş ayarlı” havuz medyasının gözdesi Sabah Gazetesi, Kürt basınını ve muhalif basını açık açık hedef göstererek kapatılmalarını istedi. “Yargı PKK kanalları için de harekete geçsin” başlıklı haber servis eden Sabah, İMC TV’nin Türksat uydusundan çıkarılmasını ve Özgür Gündem Gazetesi’nin ise kapatılmasını istedi. Çiller de, 1994’te “Susturun” dedikten sonra Özgür Ülke gazetesinin binası bombalanmıştı.

AKP hükümetinin “savaş ayarlı” havuz medyası, tetikçilik rolünü oynamaya devam ediyor. Son dönemlerde Kürt basınını ve muhalif basını susturmak için “devletin sopası”nı gösteren havuz medyasının gözdesi Sabah Gazetesi, Kürt basınını ve muhalif basını açık açık hedef göstererek, kapatılmalarını istedi. Sitesinde “Yargı PKK kanalları için de harekete geçsin” başlıklı haber servis eden Sabah, bir algı operasyonundan ibaret olan “kamuoyu tepkileri” diyerek, “PKK’ye yakın” diye tabir ettiği kanalların, tıpkı “cemaat medya organları” gibi Türksat uydusundan çıkarılmasını istedi.

Haberinde, “İMC TV’nin aynı kararla Türksat uydusundan çıkarılması bekleniyor” diyen Sabah Gazetesi, Özgür Gündem gazetesi için de benzer tabirleri kullanarak, “Yargı kararıyla kapatılması bekleniyor” diye yazdı.

Kürt basını bu çağrıya yabancı değil

Sabah Gazetesi’nin bu haberleri, geçmişte Kürt basını üzerinde yürütülen baskıları akıllara getirdi. Defalarca gazeteleri kapatılan, sansürlenen, çalışanları, muhabirleri ve yazarları katledilen, sürgüne gönderilen, cezaevine konulan Kürt özgür basınına dönük en son 20 Aralık 2011 tarihinde “KCK basın” adı altında yapılan operasyondan önce ana akım medyası benzer içerikli haberler yapmıştı. Operasyondan önce tutuklanacak gazetecilerin listesini ve şemasını yayınlayarak hedef gösteren iktidar basını bugün de aynı haberleri yapıyor. Tansu Çiller de 1994 yılında başbakanlık döneminde Milli Güvenlik Toplantısı’nda “Susturun” kararından sonra 2 Aralık’ı 3 Aralık’a bağlayan gece Özgür Ülke Gazetesi’nin İstanbul Kadırga’daki merkez binası bombalanmıştı.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER