Siirt’te Kadınlar Şiddete Karşı Yürüdü

0
967 kez

KJA birleşenleri öncülüğünde yine Siirt’te de 25 Kasım etkinlikleri kapsamında Kızılay İş Merkezi önünde kitlesel basın açıklaması düzenledi.

“Erkek şiddetti ideolojiktir, öz savunma haktır” pankartı açıldığı açıklamada kadınlar, Kürt özgürlük mücadelesinde yaşamını yitiren kadınları posterlerini taşıdı. Kadınlar sık sık “Jin, jiyan, azadî” sloganları attı.
Kadınlar adına açıklama yapan Pervin Yürek, bedenleri işgal edilen topraklarla özdeşleştirilen kadınların, tecavüze, katliama maruz kaldığını, köle pazarlarında satıldıklarını belirterek, “Şengal’de, soykırım ile birlikte kadın katliamı gerçekleştiren, binlerce Êzidî Kürt kadını savaş ganimeti olarak kaçırıp, köle pazarlarında satışa çıkaran IŞİD çetelerine karşı, Kobanê’de Arin Mirxan şahsında kahramanca direnen özgür Kürt kadınlarını selamlıyoruz” dedi.

HDP Siirt Milletvekili Besime Konca ise, dünya kadının 5 bin yıldır kendisine yönelik uygulanan şiddette karşı mücadele verdiğini ifade etti.

Yapılan açıklama ardından kadınlar, erbane ve davul eşliğinde HDP il binası önünde yürümek istedi. Ancak polis pankart ve dövizler ile yapılacak yürüyüşe yasalların izin vermediği gerekçesiyle yürüyüşe barikat kurarak engel olmaya çalıştı. Kısa süren görüşmeler ardından kadınlar Erbane, davul, düdük çalarak, zılgıt ve sloganlar eşliğinde HDP ile binası önünde kadar yürüdü.

 

siirt-kadin-siddet-5 siirt-kadin-siddet-6 siirt-kadin-siddet-4 siirt-kadin-siddet-3 siirt-kadin-siddet-2

 

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER