Can Dündar ve Erdem Gül’e tutuklama talebi

0
364 kez
Can Dündar ve Erdem Gül, MİT TIR’larıyla ilgili yayınladıkları haber ve görüntüler nedeniyle tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevk edildi.

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve gazetenin Ankara Temsilcisi Erdem Gül, Suriye’ye Milli İstihbarat Teşkilatı’na (MİT) ait TIR’larla silah ve cihatçı sevk edildiğine dair yaptıkları haberler ve yayımladıkları görüntüler nedeniyle bugün İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ifadeleri alındıktan sonra tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildi.

MİT TIR’ları haberi, Cumhuriyet Gazetesi’nde “İşte Erdoğan’ın yok dediği silahlar” manşetiyle 29 Mayıs tarihinde yayımlanmıştı.

Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu, bu haber hakkında “Devletin güvenliğine ilişkin bilgileri temin etme”, “Siyasi ve askeri casusluk”, “Gizli kalması gereken bilgileri açıklama”, “Terör örgütünün propagandasını yapma” suçlamalarıyla soruşturma başlatıldığını bir basın açıklamasıyla duyurmuştu.

Şikayetçi: Cumhurbaşkanı Erdoğan

Hemen ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhuriyet ve Dündar’dan kişisel  olarak da şikayetçi olmuştu. Cumhurbaşkanı dilekçesinde, “Devletin menfaatlerini gerçeğe aykırı görüntü ve bilgileri yayınlamak suretiyle hedef alan şüphelinin bu eylemi kesinlikle gazetecilik olarak değerlendirilemez” denilmiş ve Dündar’ın bir kez ağırlaştırılmış müebbet, bir müebbet ve 42 yıl hapsi cezası ile cezalandırılması istenmişti.

Bu haberden 2 hafta sonra da Erdem Gül’ün “Kirli Operasyon” başlıklı haberi yayınlanmış, orada da IŞİD bayrağının dalgalandığı Atme Kampı’na nasıl cihatçı taşındığı, görüntülerle belgelenmişti. Haberde cihatçıları taşıyan otobüs şoförlerinin ifadelerine de yerverilmişti. Gül, 12 Haziran’daki haberinde de Erdoğan’ın yok dediği silahların, Jandarma Genel Komutanlığı laboratuvarında yapılan inceleme raporunu yayımlamıştı.

Bu haberlerden 5,5 ay sonra önceki gün İstanbul Başsavcılığı, Dündar ve Gül’ü, ifade vermeye çağırmıştı.

Kemal Göktaş tepki gösterdi

Konuya ilişkin sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yapan Cumhuriyet gazetesi muhabiri Kemal Göktaş, karara tepki gösterdi.

“Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül, tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi.” diyen Göktaş, şöyle devam etti:

“Basın özgürlüğü dediğiniz,sizin gerçekleri öğrenmeniz için gazetecilerin ödediği bedelin adıdır.Sahip çıkmazsanız kaybeden siz olursunuz

Can Dündar ve Erdem Gül; gazetecilik yaptı.. Tutuklanmaya sevk edilmeleri bile bu ülkede basın özgürlüğü mezarına atılmış son topraktır

Darbe dönemi uygulamalarını yaşıyoruz. Hukuku askıya alan hükümet; bağımlı yargısıyla temel hak ve özgürlükleri yok ediyor. Bu meşru değil”

imc.com

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER