Oğlunun cenazesini alamayan anne: Kardeşliği bozdular!

0
658 kez

MARDİN (DİHA) – Nusaybin ilçesinde katledilenlerin aileleri, yasak nedeniyle cenazelerini defnedemedikleri için günlerdir Mardin Devlet Hastanesi Morgu önünde bekliyor. Bu ailelerden biri olan katledilen Nurhan Kaplan’ın annesi Zekiye Kaplan, yasağa “Kapı önünde bizleri vurarak terörist ilan ettiler. Bizleri öldürdükten sonra da cenazemizi defnetmemize bile izin vermiyorlar. Kardeşliği bozdular!” sözleriyle tepki gösterdi.

Mardin Nusaybin’de 13’ncü gününde devam eden sokağa çıkma yasağı sırasında katledilenlerin cenazeleri yasağın sürmesi nedeniyle Mardin Devlet Hastanesi Morgu’nda bekletilmeye devam ediliyor. Geçen Cuma gününden beri cenazelerini almak için hastane morgu önünde olduklarını söyleyen katledilenlerden Nurhan Kaplan’ın babası Abdulcelil Kaplan, bunun hiçbir şekilde Müslümanlığa sığmadığını ifade etti. Baba Kaplan oğlunun kendi evinin bahçesinde vurulduğunu belirterek, “Benim oğlum beş çocuk babası idi ve kendi evinin bahçesinde vurularak katledildi. Bunların hiçbir şekilde Müslümanlıkla alakaları yok. Tamam sizler öldürdünüz o zaman neden cenazemizi vermiyorsunuz. Nusaybin’in şu an kapalı olduğunu söylüyorlar. Oysa onlar bu yasağı kaldırabilirler. Ama her nedense yasağı bahane ederek vermiyorlar” dedi.

‘Nusaybin halkı 13 gündür açlık ve susuzlukla mücadele ediyor’

Yasağın bir an önce kaldırılmasın isteyen baba Kaplan, devletin hiçbir zaman Kürtleri vatandaş olarak kabul etmediğini kaydetti. Kaplan şöyle konuştu: “Nusaybin halkı 13 gündür açlık ve susuzlukla mücadele ediyor. Nusaybin halkına top ve silahlarla saldırı yapılıyor. Halk günlerdir evlerinden çıkamıyor. İşkence altındalar. Bizler artık bu yasağın bir an önce ortadan kaldırılmasını ve cenazelerimizi hemen defnetmek istiyoruz.”

‘Türk, Kürt ayrımını onlar başlattı’

Oğlunun cenazesinin bulunduğu morgun önünde ağıt yakan anne Zekiye Kaplan da 6 gündür kendi cenazelerini almak için beklediklerini söyledi. Anne Kaplan tepkisi şu sözlerle ifade etti: “Artık bu saatten sonra ne yapıyorlarsa yapsınlar. Zaten her yeri yıkıp gittiler. Tekbir getirerek kapı önünde hamile kadınları, çocukları ve gençleri öldürüyorlar. Bu nasıl bir Müslümanlıktır. Bizlere ‘Kürtçe konuşmayın’ diyorlar. Bizlere bu dili kul değil Allah vermiş.”

Daha önce Türk-Kürt kardeşliğinden bahsettiklerini hatırlatan Kaplan, “Ama onun sayesinde bu kardeşlikte bozuldu. Bizler Kürt’üz ve sonuna kadar da bu şekilde olacağız. Bu gerçekliği bozamayacaklar. Sonuna kadar da mücadele edeceğiz” dedi.

‘Bizim kontrolümüz altında defnedeceksiniz diyorlar’

Katledilen 55 yaşındaki Şerif Alper’in oğlu İsmet Alper ise, her gün sabah gelip akşama kadar hastanenin önünde beklediklerini belirterek, tüm ısrarlarına rağmen cenazelerini alamadıkların dile getirdi. Devletin kendilerini daha fazla mağdur etmek için cenazeleri vermediğine dikkat çeken Alper, “55 yaşındaki babamı katlettiler. Bunun yanı sıra 13 gündür Nusaybin halkını adeta canlı bir şekilde mezara koymuş gibiler. Artık bunlara bir son verilsin ve yasak derhal kaldırılsın. Bizlere gelip bizim kontrolümüz dahilinde cenazeleriniz alıp bizim kontrolümüz dahilinde gömeceksiniz diyorlar. Ve bunun yanı sıra kimse de olmayacak diyor. Oysa bu kişinin ailesi akrabaları da var. Onlarda orda hazır olmak istiyorlar. Oysa onlar buna izin vermiyorlar. her şey onların kontrolünde olacakmış. Bu insanlık dışı muameleye bir son verilsin ve yasak kalksın. Bizleri de bu azaptan kurtarsınlar. Artık cenazemizi alıp defnetmek istiyoruz” diye konuştu.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER