‘Elçi’nin hedef alınması planlı bir saldırı’

0
390 kez

HABER MERKEZİ (DİHA) – Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin katledilmesine sert tepki gösteren hukukçular, saldırıyı demokrasi ve hukuka yapılmış bir saldırı olarak değerlendirdi. Elçi’nin öldürülmesinin planlı bir saldırı olduğunu belirten Avukat Ercan Kanar, bölgenin en büyük baro başkanının hedef alınmasının AKP’nin iç savaş politikalarıyla bağı olduğunu vurguladı. Diyarbakır’a doğru yola çıkan TBB Başkanı Feyzioğlu da tüm barolara Elçi’ye sahip çıkma çağrısı yaptı.

Diyarbakır’ın Sur ilçesine bağlı Balıkçılarbaşı semtinde geçtiğimiz gün kurşunlanarak tahrip edilen tarihi Dört Ayaklı Minare’nin önünde Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin, bir grup avukatla açıklama yaptıktan sonra silahlı saldırıda katledilmesine, baro başkanları ve hukukçular sert tepki gösterdi.

‘İç savaş politikasıyla bağı var’

Elçi’nin katledilmesini planlı bir saldırı olarak değerlendiren Avukat Ercan Kanar, “Bu alçakça bir katliam. İnsanlığa karşı suç kapsamında değerlendirilmesi gereken hunharca bir devlet saldırısıdır” dedi. Yaklaşık 1 ay önce, Elçi’nin “PKK, terör örgütü değildir” dediği için hakkında soruşturma açıldığını hatırlatan Kanar, “Bu yapılan alçakça suikastı Cizre, Nusaybin ve Silvan’daki insanlara karşı işlenen suçun bir parçası olarak da değerlendirmek gerekir” dedi. Bölgenin en büyük baro başkanının hedef alınmasının AKP iktidarının iç savaş politikalarıyla bağı olduğu değerlendirmesini yapan Kanar, “Nefretle kınıyoruz, tüm baroların bu katliam karşısında ayağa kalkması gerekir” diye konuştu.

İstanbul Baro Başkanı Kocasakal: İnanılır şey değil

İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal da, Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin katledilmesini “Olayın şokunu üzerimden atmış değilim. Son derece üzgünüm. Tahir benim daha önce tanıdığım bir kişiydi. Siyasi olarak farklı düşünsek de insani olarak çok sevdiğim bir kişiydi. İnanılır şey değil” sözleri ile değerlendirdi.

Adana Baro Başkanı Çıtırık: Kurşun demokrasiye sıkılmıştır

Elçi’nin silahlı saldırıyla katledilmesini Adana Baro Başkanı Mengücek Gazi Çıtırık da sert tepki gösterdi. Tahir Elçi’nin “PKK terör örgütü değildir” demesi sonrası bazı kesimler tarafından hedef gösterildiğini hatırlatan Çıtırık, “Tahir Elçi’ye sıkılan bu kurşun Türkiye demokrasisine ve hukukuna sıkılmıştır” dedi.

Yapılan saldırı hepimize yapılan bir saldırıdır

İnsan Hakları Derneği (İHD) Adana Şubesi Eşbaşkanı Avukat İlhan Öngör ise, Tahir Elçi’nin siyasi iktidar ve havuz medyası tarafından hedef gösterildiğini hatırlatarak, “Bu saldırı Tahir Elçi şahsında tüm demokrasi güçlerine yapılmıştır” dedi.

TBB Başkanı Feyzioğlu’ndan tüm barolara çağrı

Hatay’da toplanan Adana, Mersin, Antep, Osmaniye ve Hatay Barolarının Avukat Hakları Bilgilendirme Toplantısı’na telefonla bağlanan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin öldürülmesi üzerine Diyarbakır’a doğru yola çıktıklarını açıklayarak, Türkiye’deki tüm baroların ve hukukçuların meslektaşlarına sahip çıkması çağrısında bulundu.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER