HDP milletvekili: Mardin’in Derik ilçesinde evler bombalanıyor

0
473 kez

Mardin’in Derik ilçesinde hendeklerin kapatılması ve barikatların kaldırılması için başlatılan operasyon kapsamında uygulanan sokağa çıkma yasağının beşinci gününde çıkan çatışmalarda uzman Çavuş Sezer Aydemir hayatını kaybetti. HDP Diyarbakır Milletvekili ve eski Derik Belediye Başkanı Çağlar Demirel ise ilçede evlerin bombalandığını söyledi.

BBC Türkçe‘ye konuşan Çağlar Demirel, HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş ve HDP Gaziantep milletvekili Mahmut Toğrul’un da aralarında olduğu HDP-DBP heyetinin Derik’e hareket ettiğini ancak ilçe merkezine ulaşamadıklarını söyledi.

Çağlar Demirel, “Derik’e girmek istedik ama kapısında polis ve zırhlı araçlarla karşılaştık, kendimiz aştık sonra bize anonslarla ‘Gelmeyin, çıkın’ dediler” diye konuştu.

Demirel sözlerini şöyle sürdürdü:

“Merkeze giremedik. Seslerini dinliyoruz. Evlerden dumanlar çıkıyor, evler yanıyor. Bizi arıyorlar, evlerin içinde çocukları mahsur kalmış. İçeride evlere roketler isabet ediyor. Bugün bir yandan yukarıdan helikopterle ateş açılıyor, bir yandan da tanklarla evler bombalanıyor.”

“Sokağa çıkma yasaklarıyla hiçbir sorun çözülmez. Cizre’de, Nusaybin’de, Derik’te halkın talepleri nedir diye dinlemeleri gerekir.”

Image copyrightMeral Danis Bestas Twitter
Image captionHDP milletvekili Meral Danış Beştaş, Twitter’dan “Derik girişinde engellendik…konuştuğumuz sırada sivil biri silahına davrandı ve askerler tarafından durduruldu” mesajı paylaştı.

DHA’nın haberine göre 25 Kasım akşamından bu yana sokağa çıkma yasağının uygulandığı Derik’te bir eve roketatar mermisi isabet etti, Cevizpınar Mahallesi’ndeki boş Namık Kemal İlköğretim Okulu’na da roketatarlı saldırı düzenlendi.

Bölgede trafo ve su depolarının patladığı, elektrik ve su kesintileri yaşandığı bildiriliyor. Çatışmaların Derik’in Dağ mahallesinde sabaha karşı yoğunlaştığı ve bölgeden bomba ve silah sesleri geldiği belirtildi.

‘5 kişi yaralandı, askerin durumu ağır’

Derik Kaymakamlığı’ndan BBC Türkçe‘ye bilgi veren bir kaynak ise ilçedeki son çatışmalarda bir asker, üç polis ve bir sivilin yaralandığını, yaralı askerin durumunun ağır olduğunu söyledi.

Evlerde sivil olmadığını ve ‘çocukların mahsur kaldığına dair bir bilginin kendilerine gelmediğini’ söyleyen Kaymakanlık kaynağı, “Teröristler evleri boşaltıp içine girmiş, bize ateş açıyorlar. Barikatlar kazmışlar” dedi.

Image copyrightAFP
Image captionNusaybin’in dört mahallesinde de Pazar günü itibarıyla ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Nusaybin’de sokağa çıkma yasağı

Mardin’in Nusaybin ilçesinde ise Kaymakamlık, ‘artan terör olayları nedeniyle ve vatandaşların can ve mal güvenliğinin sağlanması, bozulan huzur ve asayiş ortamının yeniden tesis edilebilmesi için’ dört mahallede 29 Kasım Pazar günü itibariyla ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan etti.

Kaynak:http://www.bbc.com/turkce/haberler/2015/11/151130_mardin_derik

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER