Siirt Barosu, Tahir Elçi’nin öldürülmesi olayı ile ilgili bir açıklama yaptı

0
1.559 kez

Siirt Adliyesi önünde toplanan baro üyeleri adına açıklama yapan Siirt Barosu Başkanı Mehmet Cemal Acar, bu ayın başında mesleğini icra ederken uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürülen Mehmet Nezir Okur’un daha acısı dinmemişken, bu kez başka bir acıyı derinden yaşadıklarını söyledi.

Siirt Baro Başkanı Acar, “Avukatlık mesleğinin toplumsal rolünün getirdiği sorumluluklar adına evrensel hukuk, demokrasi, insan haklarının gür sesi olan yiğit bir meslektaşımız olan Diyarbakır’ın gür sesi avukat Tahir Elçi’yi kaybettik. İnsanların özgür, güvenli ve huzurlu yaşaması için adanan ömrü, bu kez kentin ve insanlığın ortak kültürel mirasını korumaya yönelik çabası sırasında sona erdi. Minareye yapılan ’suikast’ onu aramızdan aldı. Şiddetin ve çatışmanın sivil alanlara taşınmaması gerektiği, sivil alanlarda çatışma ile masumların yaşamının tehlikeye sokulmaması gerektiği mesajını bir kez daha ve bu kez maalesef canıyla verdi. Umarız mesaj yerini bulur ve sevgili Tahir’in özlediği barış ve huzur egemen olur. Sevgili başkan ömrünü adadığın mücadelenin ağır yükünün büyük bölümünü tek başına taşıyordun. Yokluğun omuzlarımızdaki yükünü çok artırdın. Sana ve topluma mahcup olmadan bıraktığın mirası sana layık taşımaya söz veriyoruz. Yılların ve suikastların direncini düşürdüğü 500 yıllık dört ayaklı minare senin direncin azmin ve adınla 500 yıl daha ayakta kalacaktır” dedi.

srt-30-11-siirt-barosu-elci-katliami-kinama4 srt-30-11-siirt-barosu-elci-katliami-kinama1 srt-30-11-siirt-barosu-elci-katliami-kinama3

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER