Siirt Barış Meclisi Üyeleri Ankara’da Siyasi Parti Liderleriyle Görüştü

0
1.178 kez

Siirt Tabipler Odası Başkanı Op. Dr. Ekrem Bilek başkanlığında Siirt’te bulunan STK üyelerinden oluşan bir heyet, Ankara’da siyasi parti liderleri ve milletvekilleriyle temasa geçerek, bölgenin barış taleplerini iletti. Ziyaretlere, Dr.Ekrem Bilek Siirt Baro Başkanı Cemal Acar, Siirt Barış Meclisi Yönetim Kurulu Üyesi avukat Ali Özer, Siirt İnsan Hakları Derneği Başkanı Zana Aksu ile Siirt sağlık Emekçileri Sendika Başkanı ve KESK Platformu Dönem Sözcüsü Mehmet Alanç katıldı.

 
Yapılan ziyaretlerle ilgili açıklama yapan Siirt Tabipler Odası Başkanı Ekrem Bilek, Türkiye’de yaşanan çatışmalı sürecin, Siirt başta olmak üzere bölgeyi bir ateş çemberine aldığını, Şiddetin durması için gerekli çözüm ve diyalog kanallarının açık tutulması talebini ilgili siyasi parti liderlerine ilettikleri aktardı. Bilek, “Ankara’da ilk ziyaretimizi CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na yaptık. Ardından CHP eski Genel Başkan Deniz Baykal, HAK-PAR eski Genel Başkanı Kemal Burkay ile görüştük. HDP adına grup başkan vekilleri ve Ak Parti den bazı milletvekilleriyle ancak görüşebildik. Görüşmelerin ana konusu, Türkiye’de yaşanan olayların başta ilimiz ve bölgemizde büyük bir kırılganlığa neden olduğunu, barışın tesis edilmesi için biran önce tüm aktörlerin devreye girerek diyalogla, müzakere ile bu sorunu çözmesi gerektiği talebini kendilerine ilettik” dedi. Kürt sorunun çözümü konusunda dışında sivil toplum örgütleri olarak diyalog diyoruz, İmralı diyoruz, ama çözüm yeri parlamentodur.” dedi.

 

Benzeri çalışmaları sürdüreceklerini belirten Dr.  Ekrem Bilek hükümetle bir görüşme gerçekleşmesi halinde daha geniş katılımlı bir heyetle gideceklerini söyledi.

Siirt Barosu Başkanı Av.Cemal Acar yeni bir güven ortamının oluşturulması gerektiğini belirtti. Av.Acar “Üç yıl devam eden barış süreci ya da çözüm sürecinin devam edebilmesi için yeni bir güvenin oluşturulması gerekiyor. Taraflar arasında yeni bir güven oluşturulması gerekiyor. Yaşanan bu üç yıllık sürecin eksiğiyle doğrularıyla değerlendirilmesi ve bundan sonra daha iyi tedbirler alınarak daha şeffaf olunmalıdır. Türkiye’nin Kürt sorununu çözdüğü takdirde bölgemizdeki ülkelere de  örnek olacaktır.” dedi.

Av.M.Ali Özelde bölgenin Ankara’dan çok daha farklı göründüğünü ve esas sıkıntıyı bölge insanın çektiğini ifade etti. Özel şöyle dedi “Bu ateş bizi yakıyor. En fazla biz sıkıntısını çekiyoruz. Ankara’dan bakınca yaşadığımız zorlukların derecesi hakikaten algılanmıyor. Dolayısıyla çözüm noktasında çok fazla emek harcandığına inanmıyorum. ”dedi

KESK şubeler dönem sözcüsü Mehmet Alanda yaşan sorunun çözümünde sivil toplum kuruluşlarına ve medyaya önemli görevler düştüğünü belirtti.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER