Derik’te yasak kalktı binler sokakta

0
571 kez

MARDİN (DİHA) – Mardin Derik’te ilan edilen sokağa çıkma yasağının kaldırılmasının ardından ilçe girişinde bekleyen yüzlerce yurttaş, DBP ve HDP’lilerin içinde bulunduğu heyetle birlikte ilçeye doğru yürüyüşe geçti.

Mardin’in Derik ilçesinde ilan edilen sokağa çıkma yasağı, 8 gününde halkın direnişi sonucu kaldırılmak zorunda kalındı. Yasağa ilişkin Mardin Valiliği’nde görüşme yapan HDP’li vekiller ve DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, yapılan görüşmenin ardından ilçenin girişinde bulunan Bahçeli Evler Mahallesi’ne geldi.

Burada açıklama yapan DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, ilçede anlamsız bir yasak uygulandığını belirterek, “AKP bu savaşı kazanamaz. Bir halka karşı savaş kazanılamaz. Hükümet çok geçmeden bu gerçeği anlayacak. Burada haklı olan bir halk gerçekliği var. Demokratik özerklik halkın en meşru halkıdır. Tankla topla halkı sindirmeye çalışan taraf kazanamaz. Daha fazla can kaybı yaşanmadan hükümet bu politikalarından vazgeçmelidir. Sur’da ve diğer ilçelerde de bu durum devam ediyor. Her gün kendisine zulüm baskı şiddet uygulanan bir kesim kendisine baskı uygulayanlarla yaşamak istemeyebilir” dedi.

Açıklamanın ardından kentin girişindeki barikatlar ve zırhlı araçlar çekilirken, yurttaşlar yürüyüşe geçti.

Yurttaşların ilçeye girmesiyle birlikte evlerinde olan tüm yurttaşlar sokaklara çıkarak yürüyüşe katıldı. Binlerce yurttaş kentin sokaklarında sloganlarla yürüyüş gerçekleştiriyor.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER