İçişleri Bakanlığı: PJAK ve YPG terör örgütü değil

0
1.267 kez

ANKARA (DİHA)  İçişleri Bakanlığı, Antep 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdiği gizli ibareli belgede YPG ve PJAK’ın “terör örgütleri listesi”nde yer almadığını bildirdi. Ancak buna rağmen Türkiye, uluslararası meşruiyeti bulunan bu örgütleri, “Kürt düşmanlığı” nedeniyle “terör örgütü ilan etme” çabasından vazgeçmiyor.

 

Antep’te görülen bir dava ile ilgili Antep 2. Ağır Ceza Mahkemesi, İçişleri Bakanlığı’na “YPG ve PJAK’ın terör örgütü olup olmadığını” sordu. İçişleri Bakanlığı’nın mahkemeye 8 Eylül 2015 tarihinde gönderdiği gizli ibareli cevapta, Partiya Jiyana Azad a Kurdistan/Kürdistan Özgür Yaşam Partisi (PJAK) ve Yekîneyên Parastina Gel/Halk Savunma Birlikleri’ne (YPG) ilişkin bilgi verildi.

 

2015/207 sayılı dosyaya giren belgede, PJAK ve YPG”nin “terör örgütleri listesinde” olup olmadığını, ayrıca her iki örgütün lider kadrosu ve yöneticilerinin Türkiye’ye yönelik eylemlerinin olup olmadığı, var ise bunun kronolojik liste halinde talep edilmesine ilişkin sorulara İçişleri Bakanlığı cevap verdi. Bakanlığın cevabında şu görüşlere yer verildi:

 

‘Terör örgütü listesinde yer almıyorlar’

 

“Adalet Bakanlığı Uluslararası Hukuk Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü Sözleşmeler Bürosunun 25.02.2015 tarihli ve 64905974-3-5-13- 2012-88/16707 sayılı yazısında terörün finansmanıyla mücadele eylem planını 3.1.1 numaralı uluslararası kurumları ve ülkelerin listelerine eklenecek terörle bağlantılı kişi ve örgütlerin belirlenmesi eylem maddesi kapsamında alınan listelere eklenmesi düşünülen kişi ve örgütler ile ilgili olarak Yargıtay 1. Başkanlığı’nın 09.02.2015 tarihli ve 21167910/1412 sayılı yazı ekinde alınan ve tarafımıza gönderilen terör örgütleri listesinde PJAK ve YPG isimli örgütlerin yer almadığı tespit edilmiştir.”

 

İçişleri Bakanlığı “PJAK ve YPG terör örgütleri listesinde yer almıyor” cevabına rağmen daha önce kimi YPG’liler korsan bir şekilde Türkiye tarafından Ahrar-u Şam örgütüne teslim edilmişti. Daha önce Mardin’de görülen bir davada, PYD “terör örgütü” olarak nitelendirilmişti.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER