‘Barış şehitleri’ güvercin kanadında

0
1.072 kez

ANKARA (DİHA) – Türkiye tarihinin en büyük siyasi katliamı olan Ankara’da hayatını kaybedenlerin isimleri, ODTÜ öğrencileri tarafından özel malzemeler kullanılarak yapılan güvercin maketlerine yazıldı. Barışı simgeleyen beyaz güvercinler bu kez katliamı anlatmak için matem rengi olan siyaha büründü.

KESK, TMOB, TTB ile DİSK’in 10 Ekim’de Ankara’da düzenlediği Barış, Emek ve Demokrasi Mitingi’ne yönelik gerçekleştirilen katliamda hayatını kaybedenlerin isimlerini yaşatmak için farklı arayışlar sürüyor. ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarım Bölümü öğrencileri söz konusu yurttaşların adını yaşatmak için sıra dışı ve yaratıcı bir eyleme imza attı. Daha önce katliamda hayatını kaybeden her bir kişi için ODTÜ’de “taş boyama” etkinliği düzenleyen ve bununla “Barış” yazısı yazan öğrenciler, bu kez her bir ismi birer güvercin maketine işleyerek, maketleri ışıklandırdı. Barış Güvercini fikrinden yola çıkan öğrenciler, katliamı anlatmak içinse güvercin maketlerini rengini matemi simgeleyen siyah rengi seçti.

Daha önce birçok sergilenen ve işleme sanatı malzemesi pleksiglastan yapılan güvercinler en son Çağdaş Sanatlar Merkezi’nin salonununda sergilendi.

‘Ankara’da katledilen yurttaşların isimlerini ölümsüz hale getirdik’

Çalışmanın daha önce Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nde (ODTÜ) sergilendiğini belirten ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü 3’üncü sınıf öğrencisi olan Elif Soycan, “Biz 3’üncü sınıf öğrencileri olarak olayı daha somut bir biçime büründürüp, olayın unutulmamasını sağlamak için böyle bir çalışma yaptık” diye konuştu. ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarım Bölümünde öğretim üyesi olan Mehtap Şengül ile Sedef Süner’in de bu çalışmada kendilerine yardımcı olduğunu söyleyen Soycan, “Hocalarımızın desteğiyle, katledilenleri unutturmayacak bir çalışma yaptık” dedi.

Bu arada sergilenen “Güvercin kanadındaki şehitler” maketlerde katliamda hayatını kaybeden 9 yaşındaki Veysel Atılgan ile aynı katliamda hayatını kaybeden babası İhrahim Atılgan’ın isimlerinin yan yana güvercinler üzerinde bir araya gelmesi olayın ağırlığını anlatan karelerden biri haline geldi.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER