Sen misin topluma duyarlı polis!

0
1.331 kez

ERDOĞAN ALAYUMAT

MERSİN (DİHA) Mersin Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü’nde görev yapan V.H. isimli trafik polisi, Facebook ve Twitter hesabında Cizre’deki sokağa çıkma yasağı, Gezi direnişi ve Suruç katliamı ile ilgili yaptığı paylaşımlar ile Arîn Mîrxan ve Berkin Elvan’ın fotoğraflarını paylaştığı için “Örgüt propagandası yapma” ve “Halkı güvenlik kuvvetlerine ve devlete karşı kin ve düşmanlığa sevk etmek” iddiaları ile hakim karşısına çıktı. Mahkemede suçlamaları ret eden V.H., Cizre’de 4 yıl polis memuru olarak çalıştığını ve bu süre zarfında orada bulunanlarla dostluk ve arkadaşlık geliştirdiğini belirterek, “Duygusal ve hissel olarak bağlılığım oluştu. Duygusal bir bağlılık ve vicdani bir durumdan dolayı paylaşımda bulundum” dedi.

Mersin Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü’nde görev yapan V.H. isimli trafik polisi, Facebook ve Twitter hesabından Şırnak’ın Cizre ilçesinde yaşanan katliam fotoğraflarını, HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder’in Cizre ile ilgili konuşmasını, Gezi eylemlerinde yaşanan hak ihlallerini, Kobanê’de yaşamını yitiren Arîn Mîrxan ve Berkin Elvan’ın fotoğrafını paylaştığı için “Örgüt propagandası yapma” ve “Halkı güvenlik kuvvetlerine ve devlete karşı kin ve düşmanlığa sevk etme” suçlarından gözaltına alındı. Emniyetteki işlemlerinin ardından savcılık tarafından tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edilen V.H., adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.

V.H’in 12 Eylül 2015 tarihinde Cumhuriyet Gazetesi’nde ve siyasihaber. Org isimli haber sitesinde yer alan HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder’in “Mem’in Zin uğruna gördüğü zulümden bu yana zulümlere uyuyan Cizre bilir ki hep aşk uğruna, sevgi uğrunaydı zulümler. Büyük yürekli insanların sevgilerinin Dicle olup taştığı, bütün zulümlerin bu yürekler karşısında pes ettiği, öldürerek daha çok sevgilerin, dostlukların çoğaldığı onurlu insanlara selam olsun, inadına barış diyen Ciziri Botan yanındayız. Selam olsun yüreğinden öpüyorum, yüreğim Dicle gibi akıyor durduramıyorum” sözlerini paylaştığı için V.H. hakkında işlem başlatılırken, Cizre’de 9 gün boyunca yaşanan devlet terörünün PKK yapmış gibi gösterilmesi dikkat çekti.

Suruç katliamına duyarlılık da suç!

Ayrıca Urfa’nın Suruç ilçesinde yaşanan katliamda 33 gencin yaşamını yitirmesine ilişkin ise “Suruç’ta katliam var sessiz kalma, katili tanıyoruz” şeklindeki paylaşımı “Halkı galeyana getirip devlete karşı kin, nefret ve düşmanlığa sevk etmeye çalıştığınız anlaşılmaktadır” şeklinde değerlendirilen V.H., savunmasında amacının Suruç’ta ölen üniversiteli öğrencilerin acısını paylaşmak olduğunu belirtti.

Gezi eylemleri dış güçlerin oyunuymuş

V.H.’nin 06 Haziran 2015 tarihinde sosyal medyada yaptığı “Işık ve tencere eylemi yapıyoruz. Gezi ve Kürt hareketini birleştiren içimdeki umutları büyüten güzel ülkemin insanlarına, emeklerine, yüreklerine ve fikirlerine selam olsun. Sonsuz teşekkürler” yorumu da, “Ülkede kaos ortamı yaratmaya ve Türkiye Cumhuriyeti devleti, rejimini ve anayasasını yıkmak, ülkede Kürt ve Türk çatışması çıkarmayı amaçlayan dış güçler ve yandaşları tarafından gerçekleştirilen Gezi eylemlerine destek verdiğiniz ve bu eylemler sırasında ölen şahısları sahiplendiğiniz anlaşılmaktadır” şeklinde değerlendirildi.

‘Arîn Mîrxan ile irtibatınız nedir’ sorusu

DAİŞ çetelerine karşı Kobanê’de verilen direnişte gerçekleştirdiği fedai eylemle yaşamını yitiren Arîn Mîxan’ın fotoğrafını hesabında paylaşan V.H., “Örgüt propagandası yapma” ile suçlanırken, “Paylaşımda destek verdiğiniz Arîn Mîrxan isimli şahsı nereden tanıyorsunuz? Bu şahısla olan ilişki ve irtibatınız nedir” sorusu yöneltildi. Bunun yanı sıra V.H.’nin Ahmet Arif şiirleri ve özgün müzik paylaşımları da suç sayıldı.

Berkin Elvan’ın fotoğrafları ve “Susma zamanı değil” şeklinde paylaşımlarda bulunan V.H.’ye “Halkı galeyana getirerek, devlete karşı kin, nefret ve düşmanlığı yönlendirdiğiniz anlaşılmaktadır” şeklinde suçlamalar yöneltildi.

‘Faysal Sarıyıldız kimdir?’

HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız’ın sayfasını beğendiği için “Örgüt propagandası yapma” ile suçlanan V.H.’ye, “Paylaşımına destek verdiğiniz Faysal Sarıyıldız isimli şahıs kimdir? Bu şahsı nerden tanıyorsunuz? Bu şahısla olan örgütsel ilişki ve irtibatınız nedir?” şeklinde soru yönetildi.

‘4 yıl Cizre’de çalıştım duygusal bağ oluştu’

Suçlamaları ret eden V.H. yaptığı paylaşımlar hakkında ise “2008 ve 2012 yılları arasından Cizre ilçesinde 4 yıl polis memuru olarak çalıştım. Bu uzun süre zarfından orada bulunan insanlarla dostluklar ve arkadaşlıklar geliştirdim. Kapılarını benim aileme açtılar, ekmeklerini yedim sularını içtim. Duygusal ve hissel olarak bağlılığım oluştu. Özellikle Cizre’deki sokağa çıkma yasağından sonra yerden su içen çocuk fotoğrafı iki kız babası olarak beni etkilemişti. Tamamen duygusal bir bağlılık ve vicdani bir durumdan dolayı paylaşımda bulundum” şeklinde ifade verdi.

Adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı

2 gün önce evine yapılan baskınla TEM Şube ekipleri tarafından gözaltına alınan V.H. emniyetteki işlemlerinin ardından savcılığa çıkarıldı. Savcılık V.H.’nin ifadesini almadan tutuklanma talebi ile mahkemeye sevk etti. Mahkemeye sevk edilen V.H. adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.

Üniversiteyi bitirdikten sonra öğretmen ataması yapılmayan V.H.’nin daha sonra polislik sınavını kazandıktan sonra 2008 yılında ilk zorunlu görev yeri olan Şırnak’ın Cizre ilçesinde göreve başladığı öğrenildi.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER