Siirt Belediyesi Keyfi Soruşturmalar Kıskacında

0
954 kez

Belediyemiz Eş Başkanı Tuncer Bakırhan, Siirt belediye meclisinin Aralık ayı toplantılarının açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye’deki kaotik durumundan dolayı, Devlettin sadece siyasi ve politik sebeplerden dolayı değil, son dönemlerde özellikle Siirt merkezli yerel yönetimler bünyesinde yapılan hizmetlere dönük negatif bir tutum içerisinde olduğunu ifade ederek,  belediye bünyesinde yapılan hizmetlere jet hızıyla soruşturma açıldığını ve seçilmişlere yönelik baskının her geçen gün arttığını, ancak seçilmişler olarak konu mankeni olmayı kabul etmeyeceklerini söyledi.

Siirt belediye meclisinin aralık ayı toplantılarının ilk günkü oturumu, Belediyemiz Eş Başkanı Tuncer Bakırhan başkalığında, belediye meclis salonunda meclis üyelerinin katılımıyla başladı.

Belediyemiz Eş Başkanı Tuncer Bakıhan, toplantın açılışında yaptığı konuşmada, kış mevsiminin iyice his edildiği bu günlerde belediye bünyesinde devam eden yol, yapım onarım ve düzenleme çalışmalarına ara verdiklerini ifade ederek, “Belediyemiz bünyesinde bulunan birimler, kış mevsimine yönelik hazırlıklarını tamamlamış durumdalar. Olası kar yağışı ve buna benzer olaylarda tuzlama, kar temizleme ve buna benzer hazırlıklar tamamlanarak hazır durumda bekleniyor. Yine tüm birimlerimiz 2016 yılı Mart ayında, kentte yapılacak hizmetler ve yeni projeler için, çalışmalara aralıksız devam ediyorlar. Bunun dışında belediyemiz bünyesinde yürütülen rutin hizmetler de devam ediyor” dedi.

“Devlet, ilk defa bu tür bir konuya hızlı bir şekilde müdahale ediyor”

Bakırhan,  göreve geldikleri günden itibaren belediye yönetim olarak şeffaf, demokratik,  açık ve hesap verilebilinir bir anlayış ile halka yönelik hizmet çabası içinde olduklarını ifade ederek,  “Ülkemizdeki mevcut kaotik durum yerel yönetimlere de yansıyor. Devlet sadece siyasi ve politik sebeplerden dolayı değil, son dönemlerde özellikle Siirt merkezli belediyemiz bünyesinde yapılan hizmetlere dönükte negatif bir tutum içerisindedir. Halka hizmet götürme noktasında rahat bir olanağımız yok. Yaptığımız hizmet ve çalışmaların birçoğu hemen soruşturmalık, müfettişlik ve davalık oluyor. Bunun sebeplerini anlamakta güçlük çekiyoruz. Kenti yönetenler kimi konularda bilgi, belge sahibi olduktan sonra soruşturma ve denetletme yapmalılar. 2 Aralık Çarşamba günü Bin Umut Derneği bünyesinde açıklanan Gıda bankası için hemen bir soruşturma açılarak, daha sonra da konuyla ilgili olarak mülkiye müfettişleri görevlendirilmiş. Devlet neden bu kadar panikledi ve soruşturma açıldı. Keşke memleketin diğer meselelerinde de bu kadar hızlı ve aktif müdahil olsaydı sevinirdik. Açılışını gerçekleştirdiğimiz gıda bankası ile amacımız; kentte yoksullukla mücadele etmek ve evine aş götüremeyen insanlarımızın mutfağına Siirt halkının katkıları ile bir şey götürebilmektir.” şeklinde konuştu.

Konuşmasının sonunda kendilerine yönelik  bu kadar denetim ve teftiş uygulamasının kasıtlı olduğunu ve  kendilerini çalışamaz duruma getirdiğini söyleyen Bakırhan, “Ama bu kadarı da bizleri boğuyor. 24 saat mobing, baskı, araç nereye gitti, ne yaptı. Sen devletsin, nereye gitti takip et. Eğer varsa söz konusu bir suç, buyur yargı var. Bu tür uygulamaları kınıyoruz. Sürekli partimizin belediyelerine yönelik 24 saat Sayıştay, mülkiye müfettişleri, savcılık soruşturmaları ile denetlenmesini, izlenmesini ve gözlemlenmesini kabul etmiyor, şeffaf, demokratik,  açık,  hesap verilebilinirliğe her zaman açık olduğumuzu belirtiyoruz” şeklinde konuştu.

????????????????????????????????????

????????????????????????????????????

????????????????????????????????????

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER