Tecrit kalkamadığı sürece barış olmaz!

0
1.087 kez

SİİRT/ (DİHA)  Siirt ve Antep’te, PKK Lideri Abdullah Öcalan’a uygulanan tecride son verilerek, özgürlük koşullarının sağlanması talebiyle yürüyüş ve açıklama yapıldı. Antep’te anneler tarafından düzenlenen eylemde konuşan Habibe Tişkaya, “Tecrit kalkmadığı sürece barış olmaz” dedi.

 

Siirt’te KJA öncülüğünde HDP ve DBP il binası önünde bir araya gelen binlerce kişi, PKK Lideri Abdullah Öcalan’a uygulanan tecride son verilerek, özgürlük koşullarının sağlanması talebiyle yürüyüş düzenledi. Öcalan’ın posterleri, “Önderliğin özgürlüğü özgürlüğümüzdür” pankartı ve “Sayın Öcalan barışın teminatıdır”, “Ji Öcalan re azadi” dövizleri açan kitle, sloganlarla yürüyüşe geçti. Barış Mahallesi’nde bulunan Orhan Doğan Kent Parkı’na doğru yürüyen kitlenin önü Doğan Mahallesi’nde bulunan Askeri Şubesi önünde kesildi.

 

Yapılan görüşmelerden sonuç alınamaması üzerine açıklama yapan KJA Üyesi Şehnaz Danış, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın tecrit altında tutulmasıyla bir bütünen Kürt halkının tecrit edilmek istendiğini söyledi. Kürt sorununun demokratik ve barışçıl yollar ile çözümünün, Öcalan’a uygulanan tecride son vermekle sağlanacağını vurgulayan Danış, “Kürt sorunun çözümünde tek yol müzakere ve demokratikleşmedir. Kürt sorunun muhatabı ise Sayın Abdullah Öcalan’dır. İmralı tecridini kınıyor, bir an önce başta Sayın Abdullah Öcalan olmak üzere Kürt halkı, barış ve demokrasi üzerindeki, derinleşen tecridin kalkmasını talep ediyoruz” dedi.

 

Yapılan açıklama ardından sloganlar eşliğinde dağılan kitleye polis saldırdı. Saldırı esnasında bir polis aracının yurttaşlardan Ahmet Üzüm’ün ayağının üzerinden geçmesi sonucu Üzüm yaralandı. Üzüm çağırılan ambulans ile İl Devlet Hastanesi’ne kaldırılırken, saldırılar sırasında ismi öğrenilemeyen 2 kişi gözaltına alındı. .

Türk annelere ‘gelin savaşı durduralım’ çağrısı

Antep’te ise Barış Anneleri Meclisi üyeleri, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi ve Kürdistan’da süren devlet terörünü protesto etti. DBP Şahinbey ilçe binasında yapılan açıklamada konuşan annelerden Habibe Tişkaya, Öcalan’a yönelik tecrit son bulmadıkça ülkeye barışın gelmeyeceğine dikkat çekerek, “Tecrit kalkmadığı sürece barış olmaz. Kim barış istiyorsa bizler her zaman onların yanında olacağız. Biz kadınlar artık kan akmasını istemiyoruz” dedi. Kürdistan’da yaşanan devlet terörüne dikkat çeken Tişkaya, saldırıları kınayarak, halkın direnişini selamladı.

Annelerden Zeynep Kaygusuz ise Türk annelerine, “Gelin bizim mücadelemize omuz verin. Beraber bu savaş durduralım” çağrısında bulundu.

(ekip/ns)

srt-10-12-15-srt-ocalana-ozgurluk-yuruyusu5 srt-10-12-15-srt-ocalana-ozgurluk-yuruyusu4 srt-10-12-15-srt-ocalana-ozgurluk-yuruyusu3 srt-10-12-15-srt-ocalana-ozgurluk-yuruyusu6

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER