Siirt Barış Anneleri: Öcalan’ın özgürlüğü bizim özgürlüğümüzdür

2
608 kez

Siirt Barış Anneleri Meclisi, PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecrit ve Sur’da yaşanan devlet terörünü kınamak için gün boyu oturma eylemi düzenledi. Eylemde konuşan annelerden Maşallah Işık Aslan, “Öndeliğin özgürlüğü bizim özgürlüğümüzdür” ifadesinde bulundu.

Siirt Barış Anneleri Meclisi üyeleri, PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecrit ve Sur’da devam eden devlet terörünü kınamak amacıyla Orhan Doğan Kent Parkı’nda gün boyu oturma eylemi düzenledi. Sabah saatlerinde parkta bir araya gelen anneler, “Savaşın acısını analara sorun”, “Bijî berwxedana jinên Kurdan”, “Sur ve Nusaybin direnişini selamlıyoruz”, “Tecrit insanlık suçudur, suça dur de” dövizleri eşliğinde oturma eylemi düzenledi. Anneler adına açıklama yapan Hediye Suçin, Nisan ayından bu yana PKK Lideri Abdullah Öcalan’a tecrit uygulandığını hatırlatarak, tecridin başladığı günden bu yana operasyon ve katliamların hız kesmediğini söyledi.

Cizre, Nusaybin, Sur, Lice, Bismil ve Silvan’da onlarca sivilin katledildiğini belirten Suçin, “Öcalan ile görüşmelerin kesilmesini asla kabul etmiyoruz. Önderliğimiz ile görüşmeler başlamadığı sürece barıştan bahsetmek imkânsızdır. Bizler kanımızın son dalamasına kadar öndeliğimizin demokratik ve özgür yaşam mücadelesini sürdüreceğiz. Tayip Erdoğan halkımızın üzerinden elini çeksin ve önderliğimizin özgürlüğünü sağlayarak, barışın yolunu açsın. Artık yeter bu katliamları ve hukuksuzluğu kabul etmiyoruz” dedi.

Sessiz kalanlar da katliama ortaktır

Annelerden Akide Arslan, çözümün barışla geleceğini ifade ederek, “Şunu hiçbir zaman demesinler insan hakları savunucularını ve avukatları öldürerek bitireceğiz. Bir Tahir Elçi öldürüldü ama binlerce Tahir Elçi var. Roboski, Cizre, Lice ve diğer merkezlere yapılan katliamlar kimse tarafından kabul edilmedi. Tayip de yapılan katliamlara sesiz kalanlar da bu katliamlara ortaktır” diye konuştu. Annelerden Maşallah Işık Aslan, “Öndeliğin özgürlüğü bizim özgürlüğümüzdür” ifadesinde bulundu.

‘Artık annelerin sesi duyulsun’

Tecridi kınayan annelerden Leyla Özer ise, “Kürt halk önderi özgürleşmeden, Kürt halkı da özgürleşmez. Barışın anahtarı Kürt Halk Önderinin masasındadır. Bizler çocuklarımızın parçalanan cesetlerine rağmen barış istediğimizi dile getiriyoruz. Artık bu annelerin sesi duyulsun” dedi.

DİHA

2 YORUMLAR

  1. HASAN COK CAHİLSİN ÖL
    KÜRT KÜRT OLAMIYOR
    HERSEY OLABILIYOR AMA KÜRT OLAMIYOR
    HADİ O SÜPER ZEKA BEYNINI YOR BIRAZ ANLAMAYA CALIS SANA POMPALANAN KANLA KONUSMA
    KENDIN OL OZUNU YANSIT INSANSIN SEN SADECE

  2. Bu anneler belki barış isteyebilir ama onları organize eden ve kullananlar kaos ve kandan beslendikleri için barışı lafta istiyorlar ALLAH ortalığı dağıtanların yakıp yıkanların ölüm kusanların bin defa belesını versin yav özgürlük isteniyor aha ne özgürlüğü olacak ülkenin her köşesine gidiliyor isteen iş yapılıyor cumhurbaşkanı eleştiriliyor vekil olunuyor bakan olunuyor daha ne istenir suriyede kürtler oy bile kullanamıyorlardı burda bakanlık dahil her şey olunuyor amaçlar ülkeyi karıştırmak ve suriyeye çevirmek olmasa bunlar yapılmaz

CEVAP VER