Siirt İŞKUR’un İşçi Alımı Meclise Taşındı

0
1.600 kez

HDP Siirt Milletvekili Kadri Yıldırım, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı  Süleyman SOYLU tarafından yanıtlamak üzere meclise soru önergesi verdi. İlimizde daha önce kurayla belirlenen işçi alımının son iki yılda mülakat sistemine dönüştürülmesiyle birlikte İŞKUR’a yönelik kayırma ve torpil iddiaları Siirt gündeminden hiç düşmedi.  Konuyla ilgili soru önergesinde şu gerekçeye yer verildi:

“Bugün elimize ulaşan verilere göre Toplum Yararına Program kapsamında Siirt’te İŞKUR aracılığıyla 2015 yılı içerisinde 5292 vatandaşımız geçici statüde istihdam edilmiştir. Bunlardan 1392 kişi özel sektörde; 3900 kişi kamu kurumlarında  (Kaymakamlıklar, Özel İdare, Milli Eğitim Müdürlükleri, Müftülükler, Orman işletmesi) geçici işçi statüsünde işe alınmıştır. Bu verilerin dışında Siirt’ten gelen şikayetlerde söz konusu alımların parti il ve ilçe başkanlıklarında belirlendiği, buna göre işsizliğin bir oy devşirme aracı olarak kullanıldığı ve aile-parti yakınlığı ve yandaşlığı üzerinden yapılan işçi alımlarında birçok kişinin işe gitmeden maaş aldığı, buna bağlı olarak kamu kaynaklarının heba edildiği belirtilmektedir.”

 

Bu gerekçenin ardında yanıtlamak üzere önergede şu sorulara yer verildi:

 

1 – Toplum Yararına Program (TYP) projesinin başladığı 2011 yılından bu yana Siirt’te kaç vatandaşımız hangi tarihlerde istihdam edilmiştir? Bu istihdamlarda kadın ve erkek oranları nelerdir?

2 – 2011 yılı dahil olmak üzere 2012, 2013, 2014 ve 2015 yılları içerisinde  TYP kapsamında yapılan işçi alımları yıllara göre Noter kurası, Liste ve  %80 noter kurası, %20 liste yöntemlerinden hangisiyle yapılmıştır?

3 – Yerel ve ulusal basına yansıyan haberlere göre Siirt’te TYP kapsamındaki işçi alımlarında özellikle mülakat (liste) usulünün kullanıldığı belirtilmektedir. Daha şeffaf ve eşit kabul edilen noter kurası yerine son birkaç yılda mülakat usulüne başvurulmasının nedeni nedir?

4 – Mülakat (liste) yöntemiyle işçi alınması beraberinde “adam kayırma” ve “torpil” iddialarını ortaya çıkarmaktadır. Bu konuda Siirt’ten size ulaşan herhangi bir şikayet var mıdır? Herhangi bir şikayet olmasa bile basında çıkan iddiaların aynı zamanda birer ihbar olduğu düşünüldüğünde; bu iddialara yönelik herhangi bir işlem yapılmış mıdır?

5 – Türkiye genelinde olduğu gibi Siirt’te de TYP kapsamındaki işçi alımlarının genel ve yerel seçim öncesinde gündeme geldiği görülmektedir. Bu noktada İŞKUR’un TYP projesinin, AKP’nin “oy devşirme” aracı olduğu iddialarının sebebi nedir?

6 – Siirt başta olmak üzere Türkiye’nin birçok ilinden gelen şikayetler ve iddialar araştırılmış mıdır? Buna bağlı olarak Toplum Yararına Program üzerinde herhangi bir değişiklik çalışması başlatılmış mıdır?

7 – TYP kapsamında yapılan istihdamların finansmanının tamamı İşsizlik Sigortası Fonu tarafından karşılanmaktadır. Bu bağlamda İşsizlik Sigortası Fonu kaynaklarının ne kadarı işsiz vatandaşlarımıza ve ne kadarı TYP kapsamındaki geçici işçi alımlarına ayrılmaktadır?

8 – İşsizlik Sigortası Fonu kaynaklarının geçici işçi alımlarının finansmanı için kullanılması, İşsizlik Sigortası Fonu’ndan yararlanması gereken işsiz vatandaşlarımızı mağdur ederek asıl amacından saptığı iddiaları hakkında ne düşünüyorsunuz?

9 – Vatandaşlarımızın daha iyi şartlarda yaşaması, aile kurabilmeleri ve toplum içinde kimseye minnet duymadan yaşamaları için gerekli şartları sağlamak sosyal devlet olgusunun bir gereğidir. Buna bağlı olarak Toplum Yararına Programlarla belli sürelerle ve asgari ücretle oluşturulan istihdam olanakları yerine daha kalıcı iş olanakları yaratmak için herhangi bir çalışma yapılmakta mıdır?

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER