Siirt’te yasaklara karşı oturma eylemi

2
2.502 kez

 SİİRT (DİHA Siirt’te topyekûn imha konsepti kapsamında ilan edilen sokağa çıkma yasaklarını protesto etmek amacıyla oturma eylemi başlatıldı.

Sur, Cizre, Silopi, Dargeçit ve Nusaybin’de ilan edilen sokağa çıkma yasaklarına yönelik protestolar sürüyor. Siirt’te DBP ve HDP il örgütleri öncülüğünde 2 günlük oturma eylemi başlatıldı. Siirt Belediyesi önünde gerçekleştirilen eyleme, belediye çalışanları da iş bırakarak destek verdi. Eylem öncesi açıklama yapan HDP İl Eş Başkanı Abdullah Çetin, Kürdistan’da devam eden sokağa çıkma yasaklarını protesto edeceklerini ifade etti.

HDP Siirt İl Yöneticisi Ali Demir ise, AKP’nin Kürdistan’da huzur adı altında katliamlara devam ettiğini belirterek, yaşanan katliamlarda yüzlerce sivilin yaşamını yitirdiğini ifade etti. İlan edilen yasaklarla birlikte ilçelerin insansızlaştırılmaya çalışıldığını aktaran Demir, “Şehirlerimizde uygulanan bu hukuk dışı uygulamaları izin vermeyeceği ve katliamlara seyirci kalmayacağız. Bulunduğumuz tüm alanlarda demokratik ve meşru haklarımızı kullanarak eylemlerimizi sürdüreceğiz. Bu anlamda tüm halkımıza şu çağrıda bulunuyoruz.Susma, haykır, katliama ortak olmayın. Tüm halkımız bu konuda duyarlı olamaya çağırıyoruz” dedi.

Konuşmaların ardından yüzlerce yurttaş, Siirt Belediyesi önünde oturma eylemine başladı.

Siirt'te yasaklara karşı oturma eylemi (2) srt-15-12-15-oturma-eylemi1 Siirt'te yasaklara karşı oturma eylemi (4) srt-15-12-15-oturma-eylemi-yeni1 Siirt'te yasaklara karşı oturma eylemi (5) Siirt'te yasaklara karşı oturma eylemi (6)

2 YORUMLAR

  1. bence başkanı eleştireceğine yapılan zulumleri gör senin halkını katlediyorlar sen hala kalkıp kadın gibi eleştiri yapıyorsun yaşasın halkların kardeşliği

  2. Bölgemizde yaşanan bu vahim olaya çok üzülüyorum heleki siirt gibi %70 oy alan bir belediye ve partisinin bir açıklamada toplasan 200 kişi yok ortada açıklama yapması beni derinden üzdü neden mi bence sorun Tuncer Bakırhan da çünkü adam tepeden inmiyor halen kendini genel başkan hissediyor inanın onca selim sadağın olumsuzluğuna rağmen onu arıyoruz yazık siirtte bir taraftan karslı bir taraftan amed li imam bir taraftan maraşlı olmuyor böyle özeleştiri yapma zamanı geldi bence siirt için saygılar…

CEVAP VER