KAMU KURUMLARI LOJMANLARININ HAVA KİRLİLİĞİNE ETKİSİ

0
1.207 kez

BAZI KURUM LOJMANLARININ VE DOĞALGAZ MALİYETİNİN SİİRT HAVA KİRLİLİĞİNİNE ETKİSİ.

Hava kirliliği İlimizin en önemli çevre sağlığı sorunlarından biridir. Kış mevsiminin gelmesiyle birlikte kömür kullanımının yaygın olduğu şehrimizde hava kirliliği halk sağlığını olumsuz etkilemektedir. İlimizde doğal gaz olmasına rağmen halen doğal gaza geçmeyen bazı kurum, kurum lojmanları ve haneler ısınmak için kullandığı kalitesiz kömür nedeniyle hava kirliliğine neden olmaktadır.  Bölgemizde Hava kirliliğinin en önemli nedeni ise vatandaşlara ısınma amaçlı teşvik edici olarak algılanmasını sağlayan kömür yardımların yapılması ve birçok kurum lojmanlarının kömür ile ısınmasıdır. Çünkü doğalgaz fiyatlarının aşırı derecede yüksek olması nedeniyle vatandaşların ucuz olan kalitesiz kömüre yönelmesine neden olmaktadır.

DOĞAL GAZ KULLANIMINA RAĞMEN HAVA KİRLİLİĞİ NEDEN ARTIYOR?

Özellikle akşam saatlerinde sokağa çıkılmamaktadır. Çünkü yoğun bir kömür kokusu Siirt’i sarmış durumda. İlimiz de özellikle partikül madde dediğimiz kirletici oranı oldukça yüksek seviyededir.

İlimizde doğalgaz kullanımı yaygınlaşırken Doğalgaz kullanmaktan vazgeçen ve kömür kullanımına, odun kullanımına dönen hane sayılarındaki artış azımsanmayacak derecededir. Çünkü doğalgaz kullanım miktarı hava soğudukça daha fazla tüketilmektedir. Böylece gelen faturalar kabarmakta ve halk ısınma tercihini başka yakıtlarda aramaktadır. Bu da kalitesiz yakıt kullanılmasına ve dolayısıyla soluduğumuz havanın kirlenmesine neden olmaktadır.

İLİMİZDE ÖLÇÜLEN KİRLİLİK PARAMETRELERİ YETERSİZ?

İlimizde sadece PM10 ve Kükürt Dioksit (SO2) ölçümü yapılmaktadır. Oysa Partikül Madde 2,5 (2,5 mikron büyüklüğünde parçacık, PM 2,5), Ozon, Karbon Monoksit (CO), Kurşun, Benzen gibi kirleticiler ilimizde ölçülmemektedir.  Bu kirleticiler ölçülmüyor. Ancak ciddi halk sağlığı problemi yaptıkları da biliniyor ve bilimsel olarak kabul ediliyor. Buda diğer kirleticilerin İlimizde ki oranlarının ne ölçüde olduğu hakkında bilgi vermezken ne tür bir sağlık riski ile karşı karşıya kaldığımızı da bilinmemektedir. Dolayısıyla ölçülmeyen bir parametrenin hava kirliliğinin önlenmesi için nasıl bir çözüm bulunması gerekeceğine karar verilemeyeceğinden bu kirliliği azaltmak içinde faaliyet yürütülemeyecektir.

 

DOĞALGAZ FİYATLARI ARTARKEN KALİTESİZ KÖMÜR YARDIMI YAPILIYOR

İlimizde kömür kullanımından kaynaklı hava kirliliği yaşanmaktadır. Çünkü partikül maddenin en önemli kaynaklarının başında kömür tüketimi gelmektedir. PM10 ve Kükürt Dioksit miktarındaki artış da buna işaret ediyor. Kirliliğin en önemli nedeni Doğalgaz fiyatlarının yüksek olmasıdır. Ayrıca illerde yapılan kalitesiz kömür yardımı da hava kirliliğini etkilemekte ve yurttaşları kömür kullanmaya teşvik etmektedir. İlla yardım yapılacaksa doğalgaz yardımı yapılmalıdır. Hava kirliliği kitlesel ölümlere, hastalıklara neden olmaktadır. Bu nedenle ilimizde ve hava kirliliği olan diğer illerde doğalgaz teşviki yapmak hava kirliliğini önemli derecede azaltacaktır.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER