HDP’li Uca: Sur’a yönelik saldırılar 4 bin TOKİ konutu için mi?

0
374 kez

İlan edilen sokağa çıkma yasağının 20’nci gününe ulaştığı ve yapılan saldırılarla halkın evlerinden kaçırtılmak istendiği Sur’da, TOKİ tarafından 4 bin toplu konut inşa edilmek istendiği yönündeki iddiaları HDP Diyarbakır Milletvekili Felaknas Uca Meclis gündemine taşıdı. Uca önergesine yanıt vermesini istediği Başbakan Davutoğlu’na “Sokağa çıkma yasaklarının amacı burada yaşayan yurttaşların sürülmesi/mülksüzleştirilmesi ve buraya TOKİ konutlarının inşa edilmesi midir?” diye sordu

BDP Diyarbakır Milletvekili Felaknas Uca, Sur’da süren sokağa çıkma yasağı ve bölgede yapılmak istenen toplu konut projesini verdiği soru önergesi ile Meclis’e taşıdı. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun cevaplaması istemiyle verdiği önergesinde Uca, bugüne kadar 6 kes sokağa çıkma yasağı ilan edilen Sur ilçesindeki bu yasakların 31 gün sürdüğünü, 2 Aralık’ta alınan son yasak kararının ise 20 gündür sürdüğüne dikkat çekti.

Bu süreç boyunca yüzlerce ailenin yaşanan çatışmalarda şiddete maruz kaldığını ve zorla yerinden edilerek mülksüzleştirildiğini kaydeden Uca, 10 kişinin yaşamını yitirdiğini belirttiği saldırılarda ‘UNESCO Dünya Kültürel Mirası’ listesinde yer alan ilçenin tank ve toplarla bombalandığını vurguladı.

Uca, önergesinde ilçeye yönelik yasak ve saldırılar devam ederken, kimi basın-yayın organlarında Diyarbakır Valiliği’nin aldığı kararla Sur’a dönük operasyon sonrasında girişilecek kentsel dönüşüm için mahallenin hızlıca yıkımının amaçlandığı yönündeki iddialar üzerinde durdu.

Sözkonusu iddialarda bölgede 4 bin konutluk kentsel dönüşüm projesinin planlandığını belirten Uca, 2009 yılında TOKİ’nin bu yönlü tamamlanamamış bir çalışması olduğunu hatırlattı.

Bu vurgularda bulunan HDP’li Uca, Başbakan Davutoğlu’nu şu önemli soruları yöneltti:

” * Valiliğinin Diyarbakır’ın “Sur ilçesinde operasyon sonrasında kentsel dönüşüm kapsamında mahallenin yıkımının hızlıca sağlanması ve 4 bin konutluk kentsel dönüşüm uygulanması” şeklinde aldığı iddia edilen kararlar bilginiz dâhilinde midir?

* 20 gündür sokağa çıkma yasağının yaşandığı ve 2009’da TOKİ’nin Diyarbakır’ın Sur ilçesinde uygulamaya çalıştığı “kentsel dönüşüm” ile ilgisi var mıdır?

* Bu iddialar doğru ise burada yaşamakta olan yurttaşlar nereye gönderileceklerdir? Yine buraya kimler, hangi amaçla yerleştirileceklerdir?

* Sokağa çıkma yasaklarının amacı da burada yaşayan yurttaşların sürülmesi/mülksüzleştirilmesi ve buraya TOKİ konutlarının inşa edilmesi midir?

*Sur’da askerlerin ve özel hareket timlerinin dâhil olduğu büyük operasyonda tarihi mekân ve yapıların özellikle hedef alınıp yıkılmasının amacı Sur ilçesinin tarihini yok etmek midir?”

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER