Şırnak’ta bekletilen cenazeler çürümeye başladı

0
375 kez

ŞIRNAK (DİHA) – Cizre ve Silopi’de devlet tarafından katledilen 14 yurttaşın cenazesinin getirildiği Şırnak Devlet Hastanesi’nde morg kapasitesi yeterli olmadığı için yemekhanenin soğuk hava deposunda bekletilen bazı cenazeler çürümeye başladı. Milletvekilli Osman Baydemir, kentteki sivil toplum örgütlerinin desteğiyle bir adet soğuk hava konteynırı temin ettiklerini ancak başsavcı ve hastane yetkileri tarafından cenazelerin konteynıra alınmasının engellendiğini belirterek, hiçbir hukukun, ahlakın ve vicdanın kabul etmediği, etmeyeceği bir tablo ile karşı karşıya olduklarına söyledi.

Şırnak Devlet Hastanesi morguna şu ana kadar Cizre ve Silopi’den kapasitesinin üzerinde getirilen cenazeler çürümeye yüz tutarken, cenazelerin uyun ortama taşınması devlet yetkililerince engelleniyor. HDP Milletvekili Osman Baydemir, devletin kapasitenin üzerinde cenazeleri uygun ortama taşınmalarına izin vermeyip, cenazelere işkence uyguladığına dikkat çekti.

Devletin ilan ettiği sıkıyönetim uygulamalarının devam ettiği Cizre ve Silopi’de saldırılarda yaşamını yitiren 14 kişinin cenazesi, Şırnak Devlet Hastanesi’ne getirildi. 6 cenaze kapasitesi bulunan ve bundan dolayı hastanenin yemekhanesine ait soğuk su deposunda tutulan cenazeler çürümeye başladı. HDP’liler ve sivil toplum kuruluşları tarafından morgun kapısına getirilen soğuk hava konteynırına cenazelerin taşınması engelleniyor.

Bugün kente gelen HDP heyetinin cenazelerin uygun ortama taşınmasına ilişkin gün boyu sürdürdüğü girişimler sonuçsuz kalırken, HDP heyeti adına HDP Urfa Milletvekilli Osman Baydemir bir açıklamada bulundu. Şuanda Şırnak Devlet Hastanesi morgunda 14 cenaze bulunduğunu ve bunlara Cizre’den gelecek olan iki cenazenin daha eklenmesi ile birlikte cenaze sayısının 16’ya çıkacağını belirten Baydemir, ancak morgun kapasitesinin 6 olduğunu söyledi.

6 cenaze çürümeye başladı

Morgda bulunan 6 cenaze dışındaki cenazelerin artık çürümeye başladığını belirten Baydemir, şuanda 2 cenazenin üst üste olduğu morg gözleri olduğunu aktardı. Baydemir, 6 cenazenin ise hastane yemekhanesine ait soğuk hava deposunda tutulduğunu ve bu deponun da eksi derecede soğumaya sahip olmadığı için cenazelerin çürümeye başladığını ifade etti.

Baydemir, Şırnak Ticaret ve Sanayi Odası ile sivil toplum örgütlerinin desteği ile yemekhane deposunda bulunan cenazeler için uygun soğutucu derecesinde bulunan bir adet soğuk hava konteynırı temin ettiklerini ancak cenazelerin konteynıra taşınmasına devlet güçleri tarafından izi verilmediğini söyledi. Konteynırın morg kapısında bekletildiğini belirten Baydemir, başsavcılık ve hastane yetkilileri ile yaptıkları tüm görüşmelere rağmen cenazelerin uygun konteynıra nakledilmesine izin verilmediğini ve çürümeye terkedildiğinin altını çizdi.

‘Ahlaksız bir tablo ile karşı karşıyayız’

Hiçbir hukukun, ahlakın ve vicdanın kabul etmediği, etmeyeceği bir tablo ile karşı karşıya olduklarına dikkat çeken Baydemir şunları aktardı: ‘’Bugün öğle saatlerinden bu yana bir uğraş içerisindeyiz, şu anda 14 cenazenin defnedileceği yer Cizre ilçemiz, ama maalesef sokağa çıkma yasağı nedeniyle aileler cenazeleri alarak Cizre’de defnetme olanağına sahip değiller. Sokağa çıkma yasağı sona erene dek bu cenazelerin çürümeyeceği bir yere nakledilmesi gerekiyor. Ancak ahlaksız bir şekilde cenazelerin uygun bir yere nakledilmesi engelleniyor.’’

Öldürülmüş insanların bir kez daha vahşi bir şekilde cezalandırıldığını belirten Baydemir, Cumhuriyet Başsavcısı ve hastane idaresinin topu birbirilerine atarak kendilerini oyaladıklarını kaydetti. Baydemir, amacın cenazeleri burada çürümeye mahkum etmek olduğunu aktardı. Baydemir, devletin insanları öldürmekle yetinmeyerek, ayrıca cenazeyede ceza uyguladığını vurguladı.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER