Polis Şırnak’ta defnedilmeyi bekleyen 8 cenazeyi kaçırdı

0
437 kez

ŞIRNAK (DİHA) – Cizre ve Silopi’de katledildikten sonra Şırnak Devlet Hastanesi’ne kaldırılan 8 yurttaşın cenazesi bu sabah ailelerine de haber verilmeden polis tarafından kaçırılarak, Cizre ve Silopi’ye götürüldü. Cenazelerin kaçırılmasına ilişkin hastanenin morgu önünde açıklama yapan HDP Urfa Milletvekili Osman Baydemir, durumun savaş suçu olduğunu belirterek, kaçırılan cenazelerin kimlik bilgilerinin ise açıklanmadığını söyledi.

Cizre ve Silopi’de devlet güçlerince katledildikten sonra Şırnak Devlet Hastanesi morguna kaldırılan ve morg kapasitesinin yetersiz olmasından dolayı günlerdir hastanesinin soğuk hava deposunda tutulan cenazelerin bir kısmı bu sabah ailelerine de haber verilmeden polis tarafından kaçırılarak, Cizre ve Silopi’ye götürüldü. Cenazelerin kaçırılmasına ilişkin HDP Urfa Milletvekili Osman Baydemir ile HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran hastanenin morgu önünde basın açıklaması yaptı. Burada Baydemir, cenazelere yapılanın savaş suçu olduğunu vurgulayarak, “Cizre ve Silopi’de katledilenlere morg olmadığı için günlerdir burada işkence yapılıyor. Savaş suçudur” dedi.

Şırnak Valiliği tarafından bugün yapılan “Cenazelerin defin işlemine PKK ve yandaşları izin vermiyor” açıklamasına da sert tepki gösteren Baydemir, “Savaş suçu işlenmesi yetmiyormuş gibi bir de yalan söyleniyor. Bugün Şırnak Valisi’nin yaptığı açıklama tamamen gerçeğe aykırı ve manipülasyon içeren bir açıklamadır” diye konuştu.

Şırnak Devlet Hastanesi’nin morgunda hala 7 cenazenin defnedilmeyi beklediğini kaydeden Baydemir, “Şu anda Şırnak Devlet Hastanesi’nin morgunda hala defnedilmeyi bekleyen 7 cenaze vardır. Az önce gelen cenaze ile birlikte 8 cenaze oldu. Buradaki cenazelerin Cizre ve Silopi’de defnedilmesi gerekiyordu. Buraya getirilen cenazelerden 7’si ailelerinin haberi olmadan Cizre’ye, 1’i de Silopi’ye götürüldü” dedi. Baydemir, cenazelerin hukuka aykırı bir şekilde kaçırılarak Cizre ve Silopi’ye götürüldüğünü ve götürülen cenazelerin ise kimliklerinin açıklanmadığını ekledi

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER